Խորհրդարանական ընտրությունները ՀՀ քաղաքացիներին ընձեռեցին քաղաքական այլընտրանքների միջև իրական ընտրության հնարավորություն. եվրոպացի դիտորդներ
Միջազգային դիտորդական առաքելություններն այսօր ներկայացրին իրենց համատեղ գնահատականները հունիսի 7-ին Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընտրությունների նախնական արդյունքների և եզրակացությունների մասին համատեղ հայտարարությունը կազմել էին ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ), Եվրոպական խորհրդարանի (ԵԽ), ԵԱՀԿ և Ժողովրդավարական հաստատությունների ու մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԺՀՄԻԳ) պատվիրակությունները:
«2026 թվականի հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրությունները Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին ընձեռեցին քաղաքական այլընտրանքների միջև իրական ընտրության հնարավորություն։ Ընտրական գործընթացը եղել է լավ կազմակերպված»,- նշված է հայտարարության մեջ։
Միջազգային դիտորդներն ընդգծել են ՀՀ-ում ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման, հիմնարար ազատությունների պաշտպանության և ժողովրդավարական գործընթացների նկատմամբ հանրային վստահության խթանման շարունակական ջանքերի կարևորությունը։
«Ընտրական գործընթացը կարգավորվել է ընտրություններին վերաբերող վերանայված օրենքներով և կանոնակարգերով, որոնք ամուր հիմք են հանդիսանում ժողովրդավարական ընտրությունների համար։ Վերջին տարիներին կատարված փոփոխությունները հիմնականում իրականացվել են լայնածավալ բանակցային գործընթացի միջոցով և իրավական շրջանակը բարելավվելու ուղղությամբ։ Ընտրական վարչակազմը պրոֆեսիոնալ և արդյունավետ կերպով կառավարել է ընտրությունների տեխնիկական նախապատրաստական աշխատանքները։ Դիտարկված ընտրատեղամասերի մեծ մասում ընտրությունների օրվա ընթացքը գնահատվել է բացարձակապես դրական»,- նշված է հայտարարության մեջ։
Միջազգային դիտորդների գնահատմամբ՝ ընտրություններն, ընդհանուր առմամբ, խաղաղ էին և առանց միջադեպերի։ Ըստ նրանց՝ ընտրական գործընթացը հանգիստ էր և շատ լավ կազմակերպված։ Ընթացակարգերը մանրակրկիտ կերպով պահպանվել էին, և հաշվարկից առաջ փոքր անհամապատասխանություններն ուշադիր ստուգվել էին։
«Թեև քարոզարշավը խիստ բևեռացված էր, այնուամենայնիվ Հայաստանի Հանրապետության ընտրողներին տրվեց պրոֆեսիոնալ կերպով կառավարվող ընտրական գործընթացում կենսունակ ու բազմակարծիք ընտրություն կատարելու հնարավորություն, և նրանք օգտվեցին դրանից։ Ընտրատեղամասերի բացման և քվեարկության գործընթացները, դիտարկումների ճնշող մեծամասնության շրջանակներում, գնահատվել են դրական։ Քվեարկության գաղտնիությունը հիմնականում պահպանվել է։ Ձայների հաշվարկի գործընթացը նույնպես գնահատվել է դրական»,- ասված է հայտարարության մեջ։
ԺՀՄԻԳ-ը կհրապարակի վերջնական զեկույց ընտրական գործընթացի ավարտից հետո մի քանի ամիս անց։ ԵԱՀԿ ԽՎ-ն իր զեկույցը կներկայացնի Մշտական հանձնաժողովի հաջորդ նիստում։ ԵԽԽՎ-ն իր զեկույցը կներկայացնի 2026 թվականի սեպտեմբերին Ստրասբուրգում կայանալիք նստաշրջանի ընթացքում։ ԵԽ-ն իր զեկույցը կներկայացնի Հարավային Կովկասի հետ հարաբերությունների պատվիրակության առաջիկա նիստերից մեկում, ինչպես նաև Եվրոպական ժողովրդավարության պաշտպանության հատուկ հանձնաժողովում։
ՀՀ խորհրդարանական ընտրությունների քվեարկության օրը 42 երկրներից գործուղվել էր 457 դիտորդ, այդ թվում՝ ԺՀՄԻԳ-ի 322 դիտորդ, ինչպես նաև ԵԱՀԿ ԽՎ-ի 93 անդամից բաղկացած պատվիրակություն, ԵԽԽՎ 27 անդամից բաղկացած պատվիրակություն և ԵԽ-ի 15 անդամից բաղկացած պատվիրակություն։ Նրանց կողմից ձայների հաշվարկը դիտարկվել է 158 ընտրատեղամասերում, իսկ արդյունքների ամփոփումը՝ 38 ԸԸՀ-ներում։

Парламентские выборы в Армении предоставили гражданам реальный выбор между политическими альтернативами -  европейские наблюдатели
Международные наблюдательные миссии 8 июня представили свои совместные оценки парламентских выборов, состоявшихся в Армении 7 июня.
Как сообщает «Арменпресс», совместное заявление о предварительных результатах и ​​выводах выборов было подготовлено делегациями Парламентской ассамблеи ОБСЕ (ПАСЕ), Европейского парламента (ЕП), ОБСЕ и Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ).
«Парламентские выборы 7 июня 2026 года предоставили гражданам Республики Армения реальный выбор между политическими альтернативами. Избирательный процесс был хорошо организован», — говорится в заявлении.
Международные наблюдатели подчеркнули важность продолжения усилий по укреплению демократических институтов в Армении, защите основных свобод и повышению доверия населения к демократическим процессам.
«Избирательный процесс регулировался пересмотренными избирательными законами и положениями, которые обеспечивают прочную основу для демократических выборов. Изменения, внесенные в последние годы, в значительной степени были реализованы в ходе обширных переговоров и направлены на совершенствование правовой базы. Избирательная администрация профессионально и эффективно организовала техническую подготовку к выборам. Проведение дня выборов на большинстве наблюдаемых избирательных участков было оценено как исключительно позитивное», — говорится в заявлении.
По мнению международных наблюдателей, выборы в целом прошли мирно и без инцидентов. По их словам, избирательный процесс был спокойным и очень хорошо организованным. Процедуры были тщательно соблюдены, а незначительные расхождения были тщательно проверены до подсчета голосов.
«Несмотря на высокую поляризацию избирательной кампании, избирателям Республики Армения была предоставлена ​​возможность сделать жизнеспособный и плюралистический выбор в профессионально организованном избирательном процессе, и они ею воспользовались. Открытие избирательных участков и процесс голосования были оценены положительно подавляющим большинством наблюдателей. Тайна голосования в целом была соблюдена. Процесс подсчета голосов также был оценен положительно», — говорится в заявлении.
БДИПЧ опубликует итоговый доклад через несколько месяцев после завершения избирательного процесса. Парламентская ассамблея ОБСЕ представит свой доклад на следующем заседании Постоянного комитета. ПАСЕ представит свой доклад на своей сессии в Страсбурге в сентябре 2026 года. Совет Европы представит свой доклад на одном из предстоящих заседаний Делегации по связям с Южным Кавказом, а также в Специальном комитете по защите европейской демократии.
В день парламентских выборов в Армении были развернуты 457 наблюдателей из 42 стран, в том числе 322 наблюдателя БДИПЧ, а также делегация Парламентской ассамблеи ОБСЕ из 93 человек, делегация ПАСЕ из 27 человек и делегация Совета Европы из 15 человек. Они следили за подсчетом голосов на 158 избирательных участках и подведением итогов в 38.