ՆԱՏՕ-ն Իրանի միջուկային հնարավորությունների ոչնչացումը համարում է «կարևոր ամբողջ աշխարհի համար». Ռյուտե
ՆԱՏՕ-ն Իրանի միջուկային հնարավորությունների ոչնչացումը համարում է «կարևոր ամբողջ աշխարհի համար»: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն Անկարայում դաշինքի գագաթնաժողովի լիագումար նիստի բացումից առաջ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպմանը, որի տեսանյութը տարածել է APT News-ը։
«Մենք երեկ քննարկեցինք Իրանի հարցը: Նրա միջուկային հնարավորությունների ոչնչացումը, որն իրականացնում է ԱՄՆ-ն, կարևոր է Իսրայելի, տարածաշրջանի և ամբողջ աշխարհի համար», - ասել է Ռյուտեն:
Նա նաև պնդել է, որ Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի նոր հարվածները «միանգամայն անհրաժեշտ» էին։
Օրերս Հորմուզի նեղուցում 3 նավ է թիրախավորվել, որին ի պատասխան ամերիկյան ուժերը հուլիսի 8-ի գիշերը հարվածներ են հասցրել Իրանում գտնվող շուրջ 80 թիրախի։ Իրանն էլ պատասխան հարվածներ է հասցրել՝ թիրախավորելով տարածաշրջանում ամերիկյան 85 ռազմական օբյեկտ։ ԱՄՆ-ն նաև չեղարկել է Իրանի դեմ նավթային պատժամիջոցների մեղմացումը։

НАТО считает разрушение ядерных возможностей Ирана “важным для всего мира”: Рютте
НАТО считает уничтожение ядерного потенциала Ирана “важным для всего мира”. Как сообщает “Арменпресс”, генеральный секретарь НАТО Марк Рютте заявил об этом на встрече с президентом США Дональдом Трампом до открытия пленарного заседания саммита альянса в Анкаре. Видеозапись встречи была опубликована APT News.
“Мы обсудили вчера Иран. Разрушение его ядерных возможностей, которое осуществляют США, важно для Израиля, для региона, для всего мира”, — сказал Рютте.
Он также настаивал на том, что новые удары США по Ирану “абсолютно необходимы”.
В ответ на недавние удары по трем судам в Ормузском проливе, американские войска в ночь на 8 июля нанесли удары примерно по 80 целям в Иране. Иран ответил ударами по 85 американским военным объектам в регионе. США также отменили смягчение нефтяных санкций против Ирана.