Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն կքննարկի Թուրքիային F-35 կործանիչների վաճառքի հարցը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը կքննարկի Թուրքիային F-35 կործանիչների վաճառքի հնարավորությունը։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում են թուրքական ԶԼՄ-ները։
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ Անկարայում կայացած հանդիպման ընթացքում Թրամփը նշել է, որ Թուրքիայի հետ հարաբերություններն այժմ ավելի լավ մակարդակի վրա են, քան նախկինում։
«Ինչո՞ւ ոչ։ Մեր հարաբերություններն այժմ ավելի լավ են, քան նախկինում։ Մենք կքննարկենք այդ հարցը»,- ասել է ԱՄՆ նախագահը՝ պատասխանելով Թուրքիային F-35 կործանիչների հնարավոր վաճառքի վերաբերյալ հարցին։
Թրամփը նաև հայտարարել է, որ Էրդողանի ղեկավարության տարիներին Թուրքիան զգալիորեն ամրապնդել է իր ռազմական ներուժը։ «Թուրքիան շատ երկրների համեմատ ավելի նվիրված դաշնակից է։ Մենք կքննարկենք Թուրքիայի հետ առևտրային հարաբերությունները, ռազմական համագործակցությունը և այլ հարցեր։ Ես մեծ հարգանք ունեմ Էրդողանի նկատմամբ»,- նշել է նա։
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ էրդողանն էլ հայտարարել է, որ F-35 կործանիչների հարցը նոր չէ, և այդ հարցը նախկինում ևս քննարկվել է ԱՄՆ-ի հետ։
«Մեզ խոստացվել էր հինգ ինքնաթիռի փոխանցում։ Պարոն Թրամփն էլ առանձին խոստում ունի այս հարցի վերաբերյալ։ Ես հավատում եմ, որ առաջնորդների գագաթնաժողովի շրջանակում անցկացվող հանդիպումների ընթացքում F-35-ների վերաբերյալ նախկինում տրված խոստումը դրական հաստատում կստանա»,- ասել է Թուրքիայի նախագահը։

Trump says US will consider sale of F-35 fighter jets to Türkiye
U.S. President Donald Trump has said Washington will consider the possibility of selling F-35 fighter jets to Türkiye. Turkish media reported the remarks.
During a meeting with Turkish President Recep Tayyip Erdogan in Ankara, Trump said relations between the United States and Türkiye are now better than they were before.
“Why not? Our relations are better now than they were before. We will discuss that issue,” the U.S. president said when asked about the possible sale of F-35 fighter jets to Türkiye.
Trump also said that Türkiye had significantly strengthened its military capabilities under Erdogan’s leadership. “Türkiye is a more committed ally than many other countries. We will discuss trade relations, military cooperation and other issues with Türkiye.
I have great respect for President Erdogan,” he said. Erdogan, for his part, said the issue of the F-35 fighter jets was not new and had been discussed with the United States before.
“We were promised the delivery of five aircraft. President Trump has also made a separate commitment on this issue. I believe that the previous promise regarding the F-35s will receive positive confirmation during the leaders’ summit meetings,” the Turkish president said.