Թրամփի և Էրդողանի հանդիպման հիմնական թեմաներից մեկը կլինի իրավիճակը Հարավային Կովկասում
Հարավային Կովկասում ստեղծված իրավիճակը կլինի ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի առաջիկա հանդիպման քննարկման հիմնական թեմաներից մեկը։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ադրբեջանական APA լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է Թուրքիայի փոխնախագահ Ջևդեթ Յըլմազը։
Նրա խոսքով՝ երկու երկրների ղեկավարների հանդիպման օրակարգում ընդգրկված են նաև Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող զարգացումները։
«Հարավային Կովկասը շատ կարևոր նշանակություն ունի։ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև առկա խնդիրները մեծ մասամբ հաղթահարված են։ Մենք արդեն շատ մոտ ենք խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանը»,- ասել է Յըլմազը։
Թուրքիայի փոխնախագահը նշել է, որ օրակարգի առանցքային հարցերից մեկն է նաև ԹՐԻՓՓ նախագիծը՝ կիրառելով հայկական կողմի համար անընդունելի, այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցք» եզրույթը։
Նա նշել է, որ տրանսպորտային այդ երթուղու բացումը կնպաստի Թուրքիայի և Կենտրոնական Ասիայի միջև կապերի ամրապնդմանը, ինչպես նաև Միջին միջանցքի զարգացմանը։ «Մենք բոլորս ցանկանում ենք, որ Չինաստանից մինչև Եվրոպա ձգվող այս տրանսպորտային երթուղին ավելի ամրապնդվի»,- ընդգծել է նա։
Յըլմազը հավելել է, որ Թուրքիան ակտիվ ջանքեր է գործադրում ինչպես Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայուն խաղաղության հաստատման, այնպես էլ Թուրքիայի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների լիարժեք կարգավորման ուղղությամբ։
«Այս հարցում մենք ԱՄՆ-ի հետ ունենք նմանատիպ մոտեցումներ։ Այդ պատճառով Էրդողանի և Թրամփի հանդիպմանը Հարավային Կովկասի թեմայի քննարկումը բնական է»,- նշել է Թուրքիայի փոխնախագահը։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ ԱՄՆ-ի և Թուրքիայի նախագահները երկկողմ հանդիպում կանցկացնեն Անկարայում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում։ Գագաթնաժողովին մասնակցելու համար ԱՄՆ նախագահն արդեն ժամանել է Անկարա։
Հիշեցնենք, որ ԹՐԻՓՓ-ը հայ-ամերիկյան համատեղ նախագիծ է, որի վերաբերյալ շրջանակային համաձայնագիրը Հայաստանն ու Միացյալ Նահանգները ստորագրել են հունիսի 4-ին։

Одной из главных тем встречи Трампа и Эрдогана станет ситуация на Южном Кавказе
Ситуация на Южном Кавказе станет одной из главных тем обсуждения предстоящей встречи президентов США и Турции Дональда Трампа и Реджепа Тайипа Эрдогана.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил вице-президент Турции Джевдет Йылмаз в интервью азербайджанскому информационному агентству АПА.
По его словам, в повестку дня встречи лидеров двух стран также включены события, происходящие на Южном Кавказе.
«Южный Кавказ имеет очень важное значение. Существующие проблемы между Арменией и Азербайджаном в значительной степени преодолены. Мы уже очень близки к подписанию мирного соглашения», — сказал Йылмаз.
Вице-президент Турции отметил, что одним из ключевых вопросов повестки дня является также проект TRIPP, использовав при этом неприемлемый для Армении термин «Зангезурский коридор».
Он отметил, что открытие этого транспортного маршрута будет способствовать укреплению связей между Турцией и Центральной Азией, а также развитию Среднего коридора. «Мы все хотим, чтобы этот транспортный маршрут из Китая в Европу был еще больше укреплен», — подчеркнул он.
Йылмаз добавил, что Турция прилагает активные усилия как для установления стабильного мира между Арменией и Азербайджаном, так и для полной нормализации отношений между Турцией и Арменией.
«У нас схожие подходы с Соединенными Штатами по этому вопросу. Поэтому вполне естественно, что Эрдоган и Трамп обсудят Южный Кавказ на встрече», — отметил вице-президент Турции.
Ранее сообщалось, что президенты США и Турции проведут двустороннюю встречу в Анкаре в рамках саммита НАТО. Президент США уже прибыл в Анкару для участия в саммите.
Напомним, что TRIPP — это совместный армяно-американский проект, рамочное соглашение по которому было подписано Арменией и Соединенными Штатами 4 июня.