Ռուսաստանն ակնկալում է, որ ընտրություններից հետո Հայաստանում ձևավորվելիք կառավարությունը կզարգացնի ՌԴ-ի հետ հարաբերությունները
Ռուսաստանն ակնկալում է, որ ընտրություններից հետո Հայաստանում ձևավորվելիք  կառավարությունը կզարգացնի ՌԴ-ի հետ հարաբերությունները
Մոսկվան ակնկալում է, որ ընտրություններից հետո Հայաստանի ձևավորվելիք կառավարությունը կապահովի Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումը բարեկամության և բարիդրացիության ոգով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ։
«Մենք ակնկալում ենք, որ քվեարկությունից և ընտրություններից (խմբ. նկատի ունի ՀՀ-ում հունիսի 7-ին անցկացված խորհրդարանական ընտրությունները) հետո ձևավորվելիք նոր կառավարությունը կապահովի ռուս-հայկական հարաբերությունների առաջադեմ զարգացումը բարեկամության, բարիդրացիության, փոխադարձ հարգանքի և փոխադարձ շահերի հաշվառման ոգով»,-ասել է Ռուսաստանի վարչապետը։
Միխայիլ Միշուստինը նաև նկատել է, որ Եկատերինբուրգ կատարած այցը Փաշինյանի առաջին արտասահմանյան այցն էր Հայաստանում խորհրդարանական ընտրություններից հետո։
Ռուսաստանի վարչապետը նաև հավելել է Հայաստանի կողմից ռուս ներդրողների համար հարմարավետ միջավայր ստեղծելու շարունակական կարևորությունը։
«Կարևոր է, որ Հայաստանի կառավարությունը շարունակի ռուս ներդրողների համար հարմարավետ միջավայր ստեղծել և ապահովել, որ նրանց իրավունքներն ու օրինական շահերը հարգվեն»,-ասել է Միխայիլ Միշուստինը։
Հայաստանի ու Ռուսաստանի կառավարությունների ղեկավարների հանդիպումը տեղի է ունեցել Եկատերինբուրգում «Իննոպրոմ» միջազգային ցուցահանդեսի շրջանակներում։
Հայաստանում հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով խորհրդարան են անցել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, որը ստանալու է մեծամասնություն ու ձևավորելու է կառավարություն, «Ուժեղ Հայաստան» և «Հայաստան» դաշինքները։ ՔՊ-ն նոր ձևավորվելիք խորհրդարանում կունենա 64, «Ուժեղ Հայաստան»-ը՝ 29, «Հայաստան» դաշինքը՝ 12 մանդատ։

Russia expects Armenia’s post-election government to develop ties with Moscow
Moscow expects Armenia’s new government, to be formed following the parliamentary elections, to ensure the continued development of relations with Russia in a spirit of friendship and good neighbourliness.
Russian Prime Minister Mikhail Mishustin made the remarks during a meeting with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan.
“We expect that the new government, to be formed following the vote and the elections (editor’s note: Armenia’s parliamentary elections held on June 7), will ensure the progressive development of Russian-Armenian relations in a spirit of friendship, good neighbourliness, mutual respect and consideration of mutual interests,” Mishustin said.
The Russian prime minister also noted that Pashinyan’s visit to Yekaterinburg was his first foreign trip following Armenia’s parliamentary elections.
Mishustin also stressed the importance of Armenia continuing to provide a favourable environment for Russian investors.
“It is important that the Armenian government continues to create and maintain a favourable environment for Russian investors and ensures that their rights and legitimate interests are respected,” Mishustin said.
The meeting between the Armenian and Russian prime ministers took place in Yekaterinburg on the sidelines of the INNOPROM international industrial exhibition.
Following Armenia’s parliamentary elections on June 7, the Civil Contract party secured a majority and will form the new government. The Strong Armenia alliance and the Hayastan alliance also won seats in parliament. Civil Contract will hold 64 seats in the newly elected legislature, while Strong Armenia will have 29 seats and the Hayastan alliance 12.