Թեհրանում բացառել են Լիբանանում խաղաղության հնարավորությունն առանց Իրանի մասնակցության
Թեհրանը կարևոր դեր է խաղացել Լիբանանի անվտանգության ապահովման համար։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Al Jazeera-ից, այս մասին հայտարարել է Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը։
«Լիբանանում խաղաղությունը չի պահպանվի, եթե Իրանը կայունացնող դեր չխաղա տարածաշրջանում», - ասել է Ղալիբաֆը։
Թեհրանում Ղալիբաֆը հանդիպել է «Հեզբոլլահ» շարժման բարձրաստիճան ներկայացուցիչ Մոհամմադ Ֆնեիշի հետ՝ Իրանի գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի հիշատակի սգո միջոցառումների ժամանակ։ Ղալիբաֆը նշել է, որ Թեհրանը Լիբանանը դարձրել է կենտրոնական հարց այն բանակցություններում, որոնք հանգեցրել են փոխըմբռնման շուրջ հուշագրի ստորագրմանն Իրանի և Միացյալ Նահանգների միջև ։
«Մենք հատուկ շեշտ ենք դնում Լիբանանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության վրա», - ընդգծել է խոսնակը։ Նա նաև բարձր է գնահատել «Հեզբոլլահ»-ի «պայքարը Իսրայելի դեմ՝ ի պաշտպանություն Իրանի՝ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի դեմ պատերազմի ժամանակ»:

Тегеран исключает возможность мира в Ливане без участия Ирана
Тегеран сыграл важную роль в обеспечении безопасности Ливана. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Al Jazeera, об этом заявил спикер иранского парламента Мохаммед Багер Галибаф.
«Мир в Ливане не будет сохранен, если Иран не будет играть стабилизирующую роль в регионе», — сказал Галибаф.
В Тегеране Галибаф встретился со старшим представителем движения «Хезболла» Мохаммедом Фнейшем во время траурных церемоний в память о верховном лидере Ирана Али Хаменеи. Галибаф отметил, что Тегеран сделал Ливан центральным вопросом в переговорах, которые привели к подписанию меморандума о взаимопонимании между Ираном и Соединенными Штатами.
«Мы придаем особое значение территориальной целостности и суверенитету Ливана», — подчеркнул спикер. Он также высоко оценил «борьбу «Хезболлы» против Израиля в защиту Ирана во время войны против США и Израиля».