Կառավարությունները պետք է ավելի շատ ջանքեր գործադրեն՝ նպաստելով դիվանագիտության մեջ կանանց ավելի մեծ մասնակցությանը. Նաթիա Նացվլիշվիլի
Կանանց դիվանագիտության միջազգային օրվա առթիվ, ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) հայաստանյան գրասենյակը՝ ՀՀ ԱԳ նախարարության հետ համագործակցությամբ, կազմակերպել էր «Դիվանագիտությունը բոլորի համար՝ ընդլայնելով սահմանները, ներկայացվածությունն ու ազդեցությունը» խորագրով միջոցառումը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  միջոցառմանը մասնակցեցին կին դեսպաններ, բարձրաստիճան պետական պաշտոնյաներ, դիվանագետներ, միջազգային կազմակերպությունների և զարգացման գործընկերների ներկայացուցիչներ, քաղաքացիական հասարակության և ակադեմիական շրջանակների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև դիվանագիտության և հանրային ծառայության ոլորտում կարիերա կառուցելու հետաքրքրություն ունեցող երիտասարդ կանայք։
Հայաստանը, որպես Կանանց դիվանագիտության միջազգային օրը սահմանող ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի բանաձևի համահեղինակ, շարունակում է աջակցել գենդերային հավասարության և կանանց առաջնորդության առաջմղմանն ուղղված ջանքերին։
Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին իր ելույթում նշեց, որ արդեն երրորդ անգամ է, ինչ իրենք նշում են ՀՀ-ում կին դիվանագետների միջազգային օրը։
«Մերօրյա աշխարհն առերեսվում է բազմաթիվ խնդիրների հետ, որոնք առնչվում են գլոբալ անվտանգությանը, կենսաբազմազանությանը և բազում այլ ոլորտների։ Մարտահրավերների աննախադեպ աստիճանը պահանջում է գործընկերության նոր մոտեցումներ ու եղանակներ պետությունների, միջազգային կառույցների և քաղհասարակության միջև, պահանջում է ժողովրդավարության նոր ձևաչափեր։ ժողովրդավարության օրակարգը գնալով ընդլայնվում է, ինչի արդյունքում երկրներն ավելի շատ են գիտակցում բազմազանության փորձ ունենալու անհրաժեշտությունը։ Ժողովրդավարությունը միայն ներկայացվածության խնդիր չէ, այլ ամրապնդում է որոշումների կայացման որակը, բարելավում է մեր քաղաքական ունակություններն՝ արձագանքելու ավելի բարդացող աշխարհի մարտահրավերներին»,- ասաց Նացվլիշվիլին։
Նրա դիտարկմամբ՝ միջոցառումը կարևոր է այն տեսանկյունից, որ քննարկվող հիմնական թեման առնչվում է դիվանագիտության մեջ ներգրավված կանանց գործունեությանը։
«2025 թվականի դրությամբ՝ կանայք մոտավորապես զբաղեցնում են դիվանագիտական կորպուսի 22 տոկոսը, ինչն էական ավելացում է՝ նախորդ տասնամյակի համեմատ։ Այդուհանդերձ դիվանագիտության ասպարեզում առաջնորդության դաշտը դեռևս հեռու է գենդերային հավասարակշռությունից, ուստի կառավարությունները պետք է ավելի շատ ջանքեր գործադրեն, որպեսզի նպաստեն տվյալ ոլորտում կանանց ավելի մեծ մասնակցությանը։ Ֆեմինիստական արտաքին քաղաքականության նպատակն է հստակեցնել և միասնական դարձնել մոտեցումները մարդու իրավունքների, անվտանգության, գենդերային հավասարության, ներառական ժողովրդավարության ոլորտներում»,- ասաց Նացվլիշվիլին։
Նա ՀՀ կառավարությանը շնորհավորեց Մադրիդյան հռչակագրի ընդունման կապակցությամբ, որն ամրապնդում է ֆեմինսիտական արտաքին քաղաքականությունը, ինչպես նաև գոհունակությամբ նշեց, որ ՀՀ-ում նման հանձնառությունները գնալով ավելի են կարևորվում։
«Ֆեմինիստական արտաքին քաղաքականությունը կարող է ապահովել միջազգային համագործակցության ամրապնդման նոր եղանակներ՝ վերահաստատելով համատեղ արժեքները և ձևավորելով այնպիսի ժողովրդավարություն, որն ավելի արձագանքող է դառնում բազմաշերտ հասարակության կարիքներին։ Նման միջոցառումներն, անշուշտ, կնպաստեն ավելի ներառական, արդյունավետ ու առաջահայաց դիվանագիտության ձևավորմանը»,- նշեց Նացվլիշվիլին։
Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչը վարեց երկու պանելային քննարկում։ «Ներառական արտաքին քաղաքականությունը հետընթացի ժամանակաշրջանում․ի՞նչ կարող ենք սովորել ֆեմինիստական արտաքին քաղաքականությունից» խորագրով քննարկման ժամանակ ՀՀ ԱՍՀ փոխնախարար Տաթևիկ Ստեփանյանը, ՀՀ-ում Իտալիայի դեսպան Ալեսսանդրո Ֆերրանտին, ՀՀ-ում Ուրուգվայի դեսպան Սիլվանա Լեսկա Բարոլինն հանգամանորեն անդրադարձան արտաքին քաղաքականության և դիվանագիտության մեջ գենդերային հավասարության, ներառականության և ներկայացվածության հարցերին։
Նրանք մասնավորապես խոսեցին այն մասին, թե ինչպես են կին դիվանագետներն ու քաղաքականություն մշակողները նպաստում միջազգային քննարկումներին, չափորոշիչների ձևավորմանը և դիվանագիտական ներգրավմանը, ազդեցության և առաջնորդության միջև փոխկապակցվածությանն արդի դիվանագիտության մեջ։
Երկրորդ քննարկման ժամանակ Կիպրոսում ՀՀ դեսպան Իննա Թորգոմյանը, ՀՀ-ում Շվեյցարիայի դեսպան Անդրեա Բարբարա Բաումանը, ՀՀ-ում Սերբիայի դեսպան Տատյանա Պանայոտովիչ Ցվետկովիչը, ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը, փորձագետ Էլեոնորա Սարգսյանը քննարկեցին կին դիվանագետների դերակատարությունն արտաքին քաղաքականության ավելի ներառական և ներկայացուցչական որոշումների գործում, անդրադարձան դիվանագիտության ոլորտում կանանց մասնակցության և առաջնորդության հիմնական խոչընդոտներին ու նոր հնարավորություններին։
Միջոցառումն, անկասկած, դարձել է կարևոր հարթակ փորձի փոխանակման, հաջողված փորձի ներկայացման և կին առաջնորդների նոր սերնդին ոգեշնչելու համար։

Правительства должны прилагать больше усилий, способствуя большему участию женщин в дипломатии: глава ПРООН в Армении
По случаю Международного дня женщин в дипломатии армянский офис Программы развития ООН (ПРООН) в сотрудничестве с министерством иностранных дел Армении организовал мероприятие под названием «Дипломатия для всех: расширяя границы, представительство и влияние».
Как сообщает Арменпресс, в мероприятии приняли участие женщины-послы, высокопоставленные государственные должностные лица, дипломаты, представители международных организаций и партнеров по развитию, представители гражданского общества и академических кругов, а также молодые женщины, заинтересованные в построении карьеры в сфере дипломатии и государственной службы.
Армения, как соавтор резолюции Генеральной Ассамблеи ООН об учреждении Международного дня женщин в дипломатии, продолжает поддерживать усилия, направленные на продвижение гендерного равенства и женского лидерства.
Постоянный представитель ПРООН в Армении Натия Нацвлишвили в своем выступлении отметила, что они уже в третий раз отмечают Международный день женщин-дипломатов в Республики Армения.
«Современный мир сталкивается со многими проблемами, связанными с глобальной безопасностью, биоразнообразием и многими другими сферами. Беспрецедентная степень вызовов требует новых подходов и способов партнерства между государствами, международными структурами и гражданским обществом, требует новых форматов демократии. Повестка демократии постепенно расширяется, в результате чего страны больше осознают необходимость иметь опыт многообразия. Демократия — это не только вопрос представительства, она укрепляет качество принятия решений, улучшает наши политические способности реагировать на вызовы усложняющегося мира», — сказала Нацвлишвили.
По ее словам, мероприятие важно с той точки зрения, что основная обсуждаемая тема касается деятельности женщин, вовлеченных в дипломатию.
«По состоянию на 2025 год женщины занимают примерно 22% дипломатического корпуса, что является существенным увеличением по сравнению с прошлым десятилетием. Тем не менее сфера лидерства в области дипломатии все еще далека от гендерного баланса, поэтому правительства должны прилагать больше усилий, чтобы способствовать большему участию женщин в данной сфере. Цель феминистской внешней политики — конкретизировать и сделать едиными подходы в сферах прав человека, безопасности, гендерного равенства, инклюзивной демократии», — сказала Нацвлишвили.
Она поздравила правительство Армении с принятием Мадридской декларации, которая укрепляет феминистскую внешнюю политику, а также с удовлетворением отметила, что в Республики Армения подобные обязательства становятся все более важными.
«Феминистская внешняя политика может обеспечить новые способы укрепления международного сотрудничества, подтверждая общие ценности и формируя такую демократию, которая становится более отзывчивой к нуждам многослойного общества. Подобные мероприятия, безусловно, будут способствовать формированию более инклюзивной, эффективной и перспективной дипломатии», — отметила Нацвлишвили.
Постоянный представитель ПРООН в Армении провела две панельные дискуссии. В ходе обсуждения на тему «Инклюзивная внешняя политика в период регресса: чему мы можем научиться у феминистской внешней политики» заместитель министра труда и социальных вопросов Армении Татевик Степанян, посол Италии Алессандро Ферранти, посол Уругвая Сильвана Леска Баролин подробно обсудили вопросы гендерного равенства, инклюзивности и представительства во внешней политике и дипломатии.
Они, в частности, говорили о том, как женщины-дипломаты и разработчики политики содействуют международным дискуссиям, формированию стандартов и дипломатическому участию, а также о взаимосвязи между влиянием и лидерством в современной дипломатии.
В ходе второго обсуждения посол Армении на Кипре Инна Торгомян, посол Швейцарии в Армении Андреа Барбара Бауманн, посол Сербии Татьяна Панайотович-Цветкович, пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян, эксперт Элеонора Саргсян обсудили роль женщин-дипломатов в принятии более инклюзивных и представительных внешнеполитических решений, затронули основные препятствия и новые возможности для участия и лидерства женщин в сфере дипломатии.
Мероприятие, несомненно, стало важной платформой для обмена опытом, представления успешных практик и вдохновения нового поколения женщин-лидеров.