Մոդին Փեզեշքիանի հետ զրույցում վերահաստատել է Հորմուզի նեղուցում նավարկության ազատության կարևորությունը
Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի հետ՝ քննարկելով Մերձավոր Արևելքի «վերջին զարգացումները»։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, X-ի իր էջում արված գրառման մեջ Մոդին նշել է, որ «ողջունել է բանակցություններում գրանցված առաջընթացը» և «վերահաստատել է Հորմուզի նեղուցում նավարկության ազատության կարևորությունը՝ ինչպես Հնդկաստանի, այնպես էլ ամբողջ աշխարհի համար»։
Հնդկաստանը մեծապես կախված է Պարսից ծոցի տարածաշրջանից ներմուծվող նավթից և գազից։ Մինչ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից Իրանի հետ հակամարտության սրացումը, Հնդկաստանի հում նավթի մոտ 45%-ը, հեղուկացված բնական գազի մոտ կեսը և հեղուկացված նավթային գազի մոտ 90%-ը անցնում էին Հորմուզի նեղուցով։

Нарендра Моди в разговоре с Масудом Пешешкианом подтвердил важность свободы судоходства в Ормузском проливе
Как передает “Арменпресс”, премьер-министр Индии Нарендра Моди провел телефонный разговор с президентом Ирана Масудом Пезизкианом, чтобы обсудить последние события на Ближнем Востоке.
В сообщении на своей странице в X Моди написал, что он приветствовал прогресс, достигнутый в переговорах Иран - США, и подтвердил “важность защиты свободы судоходства и обеспечения того, чтобы морские пути оставались открытыми и безопасными”.
Индия сильно зависит от импорта нефти и газа из региона Персидского залива. До эскалации конфликта с Ираном со стороны США и Израиля около 45% индийской сырой нефти, около половины сжиженного природного газа и около 90% сжиженного нефтяного газа шли через Ормузский пролив.