Իրանը չի երաշխավորում այն ​​նավերի անվտանգությունը, որոնք որոշում են ինքնուրույն անցնել Հորմուզի նեղուցով
Այն նավերը, որոնք Հորմուզի նեղուցով ընթանում են առանց Իրանի հետ համաձայնեցման, չեն ստանա Թեհրանի երաշխիքները անվտանգ նավարկության համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին X հարթակում գրել է Իրանի արտաքին գործերի փոխնախարար Քազեմ Ղարիբաբադին։
«Հորմուզի նեղուցով անվտանգ անցումը չի երաշխավորվում, եթե պայմանավորվածություններն անորոշ են, իրականացվում են զուգահեռ երթուղիներ կամ որոշումներ են կայացվում՝ առանց հաշվի առնելու Իրանի նկատառումները՝ որպես ափամերձ պետության։ Ցանկացած վստահելի շրջանակ պետք է հիմնված լինի Իրանի հետ համակարգման և Իսլամաբադի փոխըմբռնման հուշագրի հինգերորդ կետի վրա», - գրել է նա։
Ղարիբաբադին նշել է, որ ինքնուրույն գործողությունները նաև կարող են հանգեցնել զուգահեռ երթուղու աշխատանքի դադարեցման:
Հունիսի 22-ին ՄԱԿ-ի Միջազգային ծովային կազմակերպությունը հայտարարել էր 11 000 նավաստիների տարհանում սկսելու մասին, որոնք Պարսից ծոցում դժվարին վիճակում էին հայտնվել Հորմուզի նեղուդի փակման պատճառով։ Կազմակերպության գնահատմամբ՝ այնտեղ գտնվող մոտավորապես 600 նավի անձնակազմերի տարհանման համար մի քանի շաբաթ կպահանջվի։ Հունիսի 24-ին հաղորդվել է, որ Օմանի կառավարությունը, Միջազգային ծովային կազմակերպության հետ միասին, կազմակերպում է Հորմուզի նեղուցով նավերի անցման երթուղի Օմանի ջրերով։
Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) ռազմածովային ուժերը հունիսի 24-ին հաստատել են, որ հայտարարվել է Հորմուզի նեղուցով նոր տարանցիկ երթուղու մասին՝ «առանց Իրանի հետ համաձայնեցնելու կամ նրան ծանուցելու»։
Այնուհետև Հորմուզի նեղուցում բեռնանավերից մեկը հայտնեց արկով հարձակման ենթարկվելու մասին։
Միջազգային ծովային կազմակերպությունը միջադեպից հետո դադարեցրել է Հորմուզի նեղուցով նավերի ուղեկցման գործողությունը։

Иран не гарантирует безопасность судам, решившим самостоятельно пройти через Ормузский пролив
Суда, идущие через Ормузский пролив без координации с Ираном, не получат гарантий Тегерана по поводу безопасности плавания. Как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, об этом написал в соцсети Х замглавы иранского МИД Казем Гарибабади.
"Безопасный проход через Ормузский пролив при неясных договоренностях, параллельных маршрутах или принятии решений без учета интересов Ирана как прибрежного государства не гарантируется", - предупредил он.
Он отметил, что самостоятельные действия также могут привести к приостановке работы маршрута, который проложили, не консультируясь с Ираном.
Международная морская организация (IMO) 22 июня объявила о начале эвакуации 11 тысяч моряков, оказавшихся в затруднительном положении в Персидском заливе. По ее оценке, на эвакуацию экипажей примерно 600 находящихся там судов понадобится несколько недель. 24 июня сообщалось, что Оманское правительство вместе с IMO организует маршрут для движения судов по Ормузскому проливу.
ВМС Корпуса стражей Исламской революции (КСИР) подтвердили 24 июня, что "некоторые власти" объявили о новом маршруте транзита через Ормузский пролив "без уведомления или координации с Ираном".
The Wall Street Journal со ссылкой на двух высокопоставленных американских официальных лиц 25 июня сообщила, что КСИР в тот же день совершил атаку на грузовое судно в районе Ормузского пролива.
Позднее IMO сообщила, что останавливает операцию по эвакуации моряков, застрявших в Персидском заливе, в связи с инцидентом с торговым судном в Оманском заливе вблизи Ормузского пролива.