Լավրովը կոչ է արել «հստակություն մտցնել» Ալյասկայում համաձայնության չհասնելու մասին Ռուբիոյի հայտարարություններում
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը կոչ է արել «հստակություն մտցնել» ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի այն հայտարարություններում, որ 2025 թ. օգոստոսին Ալյասկայում երկու երկրների ղեկավարների գագաթնաժողովից հետո համաձայնություն ձեռք չի բերվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
«Երբ իմ գործընկեր Մարկո Ռուբիոն ասում է, որ Ալյասկայում եղել են միայն առաջարկներ, իսկ համաձայնություն չի եղել, դա ինձ մոտ հարց է առաջացնում այն ​​​​մասին, թե ինչ մենք նկատի ունենք՝ համաձայնություն ասելով», - ասել է Ռուսաստանի արտգործնախարարը։
Լավրովի խոսքով՝ Ալյասկայում ԱՄՆ-ն առաջարկներ է արել, իսկ ռուսական կողմնը դրանք ընդունել է։
«Եթե ​​մի կողմը, այս դեպքում՝ Միացյալ Նահանգները, սեղանին է դնում կարգավորման, այս ճգնաժամին մոտեցման իր առաջարկները, իսկ մյուս կողմը համաձայնություն է հայտնում այդ առաջարկների հետ, ապա ասել, որ համաձայնություն չի եղել, այնքան էլ գեղեցիկ չէ», - նշել է նա։
ՌԴ արտգործնախարարը հավելել է, որ «անշուշտ, անհրաժեշտ է հստակություն մտցնել» այս ամբողջ իրավիճակի առումով։
«Բայց փաստը մնում է փաստ՝ Անքորիջում քննարկվել են ԱՄՆ-ի առաջարկները, որոնք ռուսական կողմն ընդունել է», - ընդգծել է Լավրովը։
Նա նաև նշել է, որ ԱՄՆ-ի ցանկությունը՝ կառուցողական դեր խաղալու հակամարտության կարգավորման գործում, «հնչում է որպես միջնորդության հայտարարություն»։
Կրեմլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովն էլ հայտարարել է, որ Մոսկվան «բարձր է գնահատում» ԱՄՆ-ի պատրաստակամությունը՝ միջնորդի դեր ստանձնելու։
Հունիսի 25-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հայտարարել էր, որ ԱՄՆ և ՌԴ նախագահներ Դոնալդ Թրամփի և Վլադիմիր Պուտինի Ալյասկայում հանդիպման ժամանակ եղել են առաջարկներ, բայց համաձայնություններ չեն եղել։ Ռուբիոն հավելել էր, որ ԱՄՆ-ն պատրաստ է կառուցողական դեր խաղալ ռուս-ուկրաինական հակամարտությունը դադարեցնելու գործում։

Лавров призвал “внести ясность” в заявления Рубио о недостижении соглашения на Аляске
Министр иностранных дел России Сергей Лавров призвал к прояснению заявлений госсекретаря США Марко Рубио о том, что после саммита лидеров США и РФ на Аляске в августе 2025 года соглашение не было достигнуто. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на ТАСС.
“Когда мой коллега Марко Рубио говорит, что на Аляске были только предложения, а соглашения не было, у меня это вызывает вопрос с точки зрения того, что мы подразумеваем под соглашением”, — заявил российский министр иностранных дел.
Он напомнил, что на Аляске США внесли предложения, и российская сторона их приняла.
“Если одна сторона, в данном случае США, положила на стол свои предложения об урегулировании, о том, как подступиться к этому кризису, а вторая сторона выразила согласие с этими предложениями, то говорить о том, что согласия не было, получается как-то не очень изящно”, — отметил он.
Российский министр иностранных дел добавил: “Конечно, надо внести ясность во всю эту ситуацию”.
“Но факт остается фактом: на Аляске были обсуждены предложения США, которые были приняты российской стороной”, — подчеркнул Лавров.
Он также отметил, что желание США сыграть конструктивную роль в урегулировании конфликта “звучит как заявка на посредничество”.
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков также заявил, что Москва высоко ценит готовность США взять на себя роль посредника.
25 июня госсекретарь США Марко Рубио заявил, что на встрече президентов США и России Дональда Трампа и Владимира Путина на Аляске были предложения, но не соглашения. Рубио добавил, что США готовы сыграть конструктивную роль в урегулировании российско-украинского конфликта