ՀՀ ԱԳ փոխնախարարը կարևորել է տարածաշրջանային կապակցվածության զարգացումն ու այդ համատեքստում հարևան երկրների հետ երկխոսությունը
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը մասնակցել է ԵՄ նախաձեռնած «Կապակցվածության օրակարգի հարթակի» մեկնարկի բարձրաստիճան միջոցառմանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել են ՀՀ ԱԳ նախարարությունից՝ մանրամասնելով, որ միջոցառմանը մասնակցում են նաև Թուրքիայի, Ուկրաինայի, Մոլդովայի, Ղազախստանի, Թուրքմենստանի, Տաջիկստանի, Ուզբեկստանի և Ղրղզստանի պատվիրակությունները, ինչպես նաև միջազգային ֆինանսական կառույցների և Եվրոպական հանձնաժողովի ներկայացուցիչներ։
Նշվում է, որ հարթակը ստեղծվել է Հարավային Կովկասի, սևծովյան տարածաշրջանի, Թուրքիայի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների միջև կապակցվածության օրակարգի ամրապնդման և ԵՄ «Գլոբալ դարպասներ» ռազմավարության շրջանակներում միջտարածաշրջանային կապակցվածության օրակարգն առաջ մղելու նպատակով։
Համաժողովի շրջանակում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը հանդես է եկել որպես բանախոս «Անդրկասպյան տրանսպորտային միջանցքի ապագա հեռանկարները սևծովյան և Հարավային Կովկասի տարածաշրջաններում. դեպի 2030 թվական» խորագրով պանելային քննարկմանը, որին մասնակցել են նաև Մոլդովայի փոխվարչապետը, Թուրքիայի տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների հարցերով նախարարը, Ուկրաինայի համայնքների և տարածքների զարգացման հարցերով նախարարը, Համաշխարհային բանկի փոխնախագահը, ինչպես նաև Եվրոպական հանձնաժողովի շարժունակության և տրանսպորտի հարցերով գլխավոր տնօրենի տեղակալը և արևելյան հարևանության և Թուրքիայի հարցերով տնօրենը:
Իր ելույթում Վահան Կոստանյանն ընդգծել է տարածաշրջանային կապակցվածության զարգացման և այդ համատեքստում հարևան երկրների հետ երկխոսության խթանման կարևորությունը՝ նշելով, որ այս ուղղությամբ իրականացվող նախաձեռնությունները կարող են նպաստել Հարավային Կովկասի՝ որպես Եվրոպան և Ասիան կապող կարևոր հանգույցի ներուժի լիարժեք իրացմանը։ Այդ առնչությամբ նա կարևորել է նաև Հայաստան-ԵՄ գործընկերության զարգացումը, մասնավորապես տրանսպորտի, էներգետիկայի և թվային կապակցվածության ոլորտներում։
Անդրադառնալով տարածաշրջանային հաղորդակցությունների զարգացմանը՝ նախարարի տեղակալը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը։ Նա ընդգծել է, որ ներառական կապակցվածությունը նպաստում է տարածաշրջանային համագործակցության, տնտեսական զարգացման և վստահության ամրապնդմանը։
Համաժողովի ավարտին Հայաստանի և Եվրոպական հանձնաժողովի, ինչպես նաև համապատասխանաբար ՎԶԵԲ և ԵՆԲ միջև ստորագրվել են մտադրության նամակներ՝ ՀՀ սահմանային երեք անցակետի և հյուսիսային երկու ավտոճանապարհների իրագործելիության ուսումնասիրությունների վերաբերյալ:

Замглавы МИД Армении подчеркнул важность развития региональной взаимосвязанности и диалога с соседними странами
Заместитель министра иностранных дел Армении Ваан Костанян 23 июня принял участие в мероприятии высокого уровня, посвященном запуску инициированной ЕС Платформы повестки дня взаимосвязанности (Connectivity Agenda Platform), в котором приняли участие делегации Армении, Турции, Украины, Молдовы, Казахстана, Туркменистана, Таджикистана, Узбекистана и Кыргызстана, а также представители международных финансовых институтов и Европейской комиссии.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, платформа была создана с целью укрепления взаимосвязанности между Южным Кавказом, Черноморским регионом, Турцией и странами Центральной Азии, продвигая при этом повестку межрегиональной взаимосвязанности в рамках Стратегии ЕС «Global Gateway».
В рамках мероприятия заместитель министра Ваан Костанян принял участие в качестве спикера в панельной дискуссии под названием «Будущие перспективы Транскаспийского транспортного маршрута  в регионах Черного моря и Южного Кавказа: на пути к 2030 году», в которой также приняли участие вице-премьер-министр, министр инфраструктуры и регионального развития Молдовы, министр транспорта и инфраструктуры Турции, заместитель министра развития общин и территорий Украины, вице-президент Всемирного банка, а также директор по вопросам Восточного соседства и Турции генерального директората Европейской комиссии по вопросам добрососедства и переговоров по расширению и заместитель генерального директора по мобильности и транспорту.
В своей речи заместитель министра Ваан Костанян подчеркнул важность развития региональной взаимосвязанности и укрепления международного партнерства, отметив, что инициативы в этом направлении могут способствовать полной реализации потенциала Южного Кавказа как важного узла, соединяющего Европу и Азию. В этом контексте он подчеркнул важность дальнейшего продвижения партнерства между Арменией и ЕС, особенно в сферах транспорта, энергетики и цифровой взаимосвязанности.
Коснувшись развития региональных коммуникаций, заместитель министра представил инициативу правительства Армении «Перекресток мира». Он подтвердил приверженность Армении установлению устойчивого мира в регионе, отметив, что инклюзивная взаимосвязанность способствует региональному сотрудничеству, экономическому развитию и укреплению доверия.
В конце мероприятия между Арменией и Европейской комиссией, а также ЕБРР и ЕИБ были подписаны заявление о намерениях и письмо-подтверждение соответственно относительно подготовки технико-экономических обоснований для строительства трех пограничных пунктов пропуска и двух северных маршрутов в Армении.