Ճապոնական ընկերության նավն անվտանգ անցել է Հորմուզի նեղուցով. ԱԳՆ
Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնել է, որ ճապոնական ընկերությանը պատկանող նավը, որի վրա եղել են անձնակազմի երեք ճապոնացի անդամ, անվտանգ անցել է Հորմուզի նեղուցով և դուրս եկել Պարսից ծոցից։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայնում է Reuters-ը։
ԱԳՆ-ից հայտնել են, որ նավը, որը Պարսից ծոցում կանգ էր առել իրանական պատերազմի հետևանքով, այժմ ուղևորվում է դեպի Ճապոնիա՝ հավելելով, որ կառավարությունն Իրանի հետ համակարգել է նավի անցումը։
Այն նավարկում է լիբերիական դրոշի ներքո և հում նավթի տանկեր է, որը պատկանում է Ճապոնիայի Kyoei Tanker ընկերությանը։
Ճապոնիայի կառավարության տվյալներով՝ Ճապոնիայի հետ կապ ունեցող բոլոր նավերը, որոնց անձնակազմում եղել են ճապոնացիներ, արդեն դուրս են եկել Պարսից ծոցից։
Ճապոնիայի վարչապետ Սանաե Տակաիչին հայտարարել է, որ կառավարությունը կշարունակի դիվանագիտական բոլոր ջանքերը՝ ապահովելու համար Հորմուզի նեղուցում նավերի ազատ և անվտանգ անցումը՝ հատկապես ԱՄՆ–Իրան փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումից հետո։

Судно японской компании благополучно прошло через Ормузский пролив - МИД
Министерство иностранных дел Японии сообщило, что судно, принадлежащее японской компании, на борту которого находились три японских члена экипажа, благополучно прошло через Ормузский пролив и покинуло Персидский залив. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Reuters.
Министерство иностранных дел заявило, что судно, которое находилось в Персидском заливе в результате войны с Ираном, теперь направляется в Японию, добавив, что правительство скоординировало проход судна с Ираном.
Судно ходит под либерийским флагом и является танкером для перевозки сырой нефти, принадлежащим японской компании Kyoei Tanker.
По данным японского правительства, все суда, связанные с Японией и укомплектованные японскими гражданами, уже покинули Персидский залив.
Премьер-министр Японии Санаэ Такаичи заявил, что правительство продолжит все дипломатические усилия для обеспечения свободного и безопасного прохода судов через Ормузский пролив, особенно после подписания меморандума о взаимопонимании между США и Ираном. Он также отметил, что 37 судов, связанных с Японией, все еще ожидают разрешения на проход через Ормузский пролив.