Էլիզաբեթ թագուհու երաժշտական կապելլան ընդլայնում է համագործակցությունը Հայաստանի հետ
Բելգիայում գտնվող բարձրակարգ երաժշտական կրթօջախներից մեկը՝ Էլիզաբեթ թագուհու երաժշտական կապելլան, ընդլայնում է համագործակցությունը Հայաստանի հետ։ Մշակութային կապերն ամրապնդելու և նոր գործընկերություններ հաստատելու նպատակով Հայաստանում է գտնվում Էլիզաբեթ թագուհու երաժշտական կապելլայի գլխավոր գործադիր տնօրեն Գրեգոր Շապելը։
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ-ում Բելգիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Էրիկ Դե Մույնքը նշեց, որ բավականին հագեցած օրակարգ է սպասվում՝ հանդիպումներ, համերգային ծրագիր։
«Մեր նպատակն է կամուրջներ ստեղծել Բելգիայի ու Հայաստանի ինչպես հաստատությունների, այնպես էլ ժողովուրդների, մասնագետների միջև։ Գրեգոր Շապելը Հայաստանում է՝ օգնելու նոր կամուրջ ստեղծել երկու երկրների համագործակցությունն ընդլայնելու նպատակով։ Հայաստանն ունի մշակութային հիանալի հաստատություններ, վերջին տարիներին փորձել ենք կապեր ստեղծել բելգիացի գործընկերների հետ։ Եվ հիմա ցանկանում ենք ամրապնդել կապերը հայաստանյան կառույցների ու Էլիզաբեթ թագուհու երաժշտական կապելլայի միջև»,-ասաց դեսպանը։
1939 թվականին Բելգիայի Էլիզաբեթ թագուհու հովանու ներքո հիմնադրված Էլիզաբեթ թագուհու երաժշտական կապելլան միջազգային ճանաչում ունի դասական երաժշտության ասպարեզում։ Այն լավ հնարավորություն է երիտասարդ արտիստների համար։  Երաժշտական կապելլան ամեն տարի ամենատարբեր երկրներից հյուրընկալում է բազմաթիվ արտիստների, որոնց հետ աշխատում են միջազգային ճանաչում ունեցող մասնագետները։ Կապելլայի առաքելության հիմքում ընկած է երաժշտական վարպետության փոխանցումը սերունդներին։ Նախկինում Հայաստանից առանձին անհատներ դիմել են և իրենց կրթությունը ստացել են այս հեղինակավոր կրթօջախում։ Էլիզաբեթ թագուհու երաժշտական կապելլայի գլխավոր գործադիր տնօրեն Գրեգոր Շապելը նշեց, որ հիմա փորձ է արվում գործընթացը ինստիտուցիոնալ հիմքի վրա դնել և պետական կառույցների ու գործընկերների համագործակցությամբ ավելի շատ երիտասարդների ուղղորդել դեպի հաստատություն։
«Ես սա բարեկամության ոչ թե սկիզբ, այլ շարունակություն եմ համարում։ Էլիզաբեթ թագուհու երաժշտական կապելլայի ու հայերի միջև համագործակցությունը ծագել է դեռ 1939 թվականից։ Հայտնի է, որ դեռ այդ ժամանակից Էլիզաբեթ թագուհու ու կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի միջև ջերմ հարաբերություններ կային։ Սա հաշվի առնելով՝ մենք կարող ենք ասել, որ այստեղ ենք ոչ թե նոր կապեր հաստատելու, այլ  շարունակելու հարաբերությունները»,-ասաց Գրեգոր Շապելը։
Հայաստան-Բելգիա մշակութային կապերն ամրապնդելու, համագործակցությունն ընդլայնելու գործում մեծ դեր ունեն Բելգիայում ապրող հայերը, հայկական սփյուռքը։ Այս նոր համագործակցության կամուրջի ձևավորման գործում իր ներդրումն ունի  ՀԲԸՄ-ն, որը բազմաթիվ կրթական ծրագրերով խրախուսում է երիտասարդ մասնագետներին։ ՀԲԸՄ Հայաստանի մասնաճյուղի նախագահ և կենտրոնական վարչության անդամ Վազգեն Յակուբյանը նշեց, որ այս տարին ՀԲԸՄ-ի համար խորհրդանշական է, որովհետև տոնում են կառույցի հիմնադրման 120-ամյակը։
«Մենք մի քանի ուղղություններով ենք աշխատանք տանում, այդ թվում՝ կրթություն, մշակույթ։ Եվ ահա Էլիզաբեթ թագուհու երաժշտական կապելլայի հետ համագործակցությունը պատահական չէ։ Մենք տրամադրում ենք դրամաշնորհներ տարբեր ուղղություններով, այդ թվում՝ կատարողական արվեստի։ Մինչ այդ ևս ունեցել ենք մեր դրմաշնորհներով երաժշտական կապելլայում կրթությունը շարունակողներ, այնպես որ ակնկալվում է, որ ավելի շատ դիմորդներ կլինեն, մենք էլ կքննարկենք աջակցության հնարավորությունները»,-ասաց Վազգեն Յակուբյանն՝ ընդգծելով, որ Հայաստանում իրականացվող ծրագրերում մեծ է սփյուռքի ներգրավվածությունը։
Էլիզաբեթ թագուհու երաժշտական կապելլայում կրթություն ստանալու համար Հայաստանի երաժիշտները կարող են դիմել 6 մասնագիտություններից որևէ մեկի գծով՝ դաշնամուր, թավջութակ, ջութակ, ալտ, կամերային երաժշտություն, վոկալ։ Դիմումներն ընդունվում են պաշտոնական կայքի միջոցով, այնուհետև դիմորդ արտիստներն ուղարկում են իրենց կատարողականի ձայնագրությունները, որից հետո հրավիրվում են Բելգիա՝ լսումների։ Ընդունելությունը բավականին մրցակցային է։ Ընդունվողները սովորում են 3 տարի։

Armenia and Belgium are developing cultural ties, with the CEO of the Queen Elisabeth Music Chapel, Grégor Chapelle, currently visiting Yerevan to establish partnerships.
The Queen Elisabeth Music Chapel is a Belgian academic institution for artistic training of young musicians. It was inaugurated by Queen Elisabeth of Belgium in 1939.
Belgian Ambassador to Armenia Eric de Muynck said at a press conference that many meetings and a concert program are expected during the visit.
“We aim to build bridges between Belgium and Armenia, both between institutions and between peoples and professionals. Grégor Chapelle is in Armenia to help create a new bridge with the goal of expanding cooperation between the two countries. Armenia has excellent cultural institutions, and in recent years we have tried to establish connections with Belgian partners. And now we want to strengthen the ties between Armenian institutions and the Queen Elisabeth Music Chapel,” said the ambassador.
Previously, individuals from Armenia have applied to and received their education at this prestigious institution. Grégor Chapelle, CEO of the Queen Elisabeth Music Chapel, noted that the current effort is to place the process on an institutional footing and, through cooperation between state bodies and partners, guide more young people toward the institution.
“I consider this not the beginning of a friendship, but its continuation. The cooperation between the Queen Elisabeth Music Chapel and Armenians dates back to 1939. It is known that even then there were warm relations between Queen Elisabeth and composer Aram Khachaturian. Taking this into account, we can say that we are here not to establish new ties, but to continue the relationship,” said Grégor Chapelle.
The Armenian diaspora living in Belgium and Armenians in the diaspora play a major role in strengthening Armenia–Belgium cultural ties and expanding cooperation. The Armenian General Benevolent Union (AGBU) has contributed to forming this new bridge of cooperation through various educational programs that encourage young professionals.
AGBU Armenia President and AGBU Central Board member Vasken Yacoubian noted that this year is symbolic for AGBU, as the organization is celebrating the 120th anniversary of its founding.
“We are working in several directions, including education and culture. And cooperation with the Queen Elisabeth Music Chapel is no coincidence. We provide grants in various fields, including performing arts. Previously, we have also had students who continued their education at the Music Chapel through our grants, so we expect more applicants, and we will also consider possibilities for support,” he said, emphasizing that diaspora involvement is significant in programs implemented in Armenia.
Armenian musicians can apply to the Queen Elisabeth Music Chapel in six fields—piano, cello, violin, viola, chamber music, and vocal—through a competitive process involving recordings, auditions in Belgium, and a three-year study program.