Իրանի հանգուցյալ գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի հրաժեշտի և հուղարկավորության արարողությունները տեղի կունենան հուլիսին
Իրանի Իսլամական Հանրապետության հանգուցյալ գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի և նրա ընտանիքի անդամների հրաժեշտի և հուղարկավորության արարողությունները կանցկացվեն հուլիսի 4-9-ը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են իրանական լրատվամիջոցները։
Մասնավորապես հաղորդվում է, որ երկրի հանգուցյալ գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի հրաժեշտի արարողությունը կանցկացվի հուլիսի 4-ին և 5-ին՝ Թեհրանում, իսկ հուղարկավորության արարողությունը՝ հուլիսի 6-ին՝ կրկին Թեհրանում, իսկ Ղոմ քաղաքում հուղարկավորությունը կանցկացվի հուլիսի 7-ին։
Ալի Խամենեիի հուղարկավորության վերջնական արարողությունը կանցկացվի հուլիսի 9-ին Իմամ Ռեզայի դամբարանում՝ Մաշհադ քաղաքում։
Մարտի 4-ին հաղորդվել էր, որ Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեիի հուղարկավորությունը հետաձգվել է։
Հուղարկավորության արարողությունը նախատեսված էր սկսել մարտի 4-ին, տեղական ժամանակով ժամը 22:00-ին։ Նրա հրաժեշտի արարողությունը պետք է տևեր երեք օր ու երեք գիշեր։
Կազմակերպիչները հայտարարել էին, որ Խամենեիի հուղարկավորության արարողությունն անորոշ ժամանակով հետաձգվել է, մինչև պատրաստ կլինեն դրա համար անհրաժեշտ բոլոր օբյեկտները և ենթակառուցվածքները։
Ալի Խամենեին սպանվել էր 2026 փետրվարի 28-ին՝ Իսրայելի և ԱՄՆ-ի կողմից Իրանին հասված առաջին հարվածների ժամանակ։

Farewell and funeral ceremonies for Iran’s late Supreme Leader Ali Khamenei to be held in July
Farewell and funeral ceremonies for the late Supreme Leader of the Islamic Republic of Iran, Ali Khamenei, and members of his family will take place from July 4 to July 9, according to Iranian media reports.
The reports state that farewell ceremonies for Khamenei will be held in Tehran on July 4 and 5. A funeral ceremony is scheduled for July 6 in Tehran, while a separate burial ceremony will be held on July 7 in Qom.
The final funeral ceremony is expected to take place on July 9 at the Imam Reza Shrine in Mashhad.
It was reported on March 4 that the funeral of Ayatollah Ali Khamenei had been postponed. The ceremonies had originally been scheduled to begin on March 4 at 10:00 p.m. local time, with mourning events planned to continue for three days and three nights.
Organisers said at the time that the funeral had been postponed indefinitely until all necessary facilities and infrastructure were prepared.
According to the reports, Ali Khamenei was killed on February 28, 2026, during the first strikes on Iran attributed to Israel and the United States.