Մոջթաբա Խամենեիի առաջին միջազգային շփումը կարող է լինել Վլադիմիր Պուտինի հետ. աղբյուր
Իրանի նոր գերագույն առաջնորդ Մոջթաբա Խամենեիի առաջին միջազգային շփումը կարող է լինել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույցը կամ հանդիպումը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ռուսական ТАСС լրատվական գործակալությանը հայտնել է իրանական աղբյուրը։
Լրատվամիջոցի զրուցակիցը նշել է, որ Խամենեիի առաջին հեռախոսազանգը և հանդիպումը կարող են լինել Պուտինի հետ, քանի որ Ռուսաստանը մտերիմ երկիր է Իրանի համար։
«Սակայն, այս պահին, ռազմական իրավիճակի և անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ նա (Իրանի գերագույն առաջնորդ Մոջթաբա Խամենեին) չի ներկայանում հանրությանը»,- ընդգծել է աղբյուրը։
Մոջթաբա Խամենեին Իրանի գերագույն առաջնորդ է դարձել իր հոր՝ Ալի Խամենեիի զոհվելուց հետո։ Ալի Խամենեին զոհվել է փետրվարի 28-ին ԱՄՆ-ի և Իսրայելի համատեղ հարվածների հետևանքով։

Первый международный контакт Моджтабы Хаменеи может состояться с Владимиром Путиным: источник
Первым международным контактом нового верховного лидера Ирана Моджтабы Хаменеи может стать телефонный разговор или встреча с президентом России Владимиром Путиным.
Об этом сообщает  Арменпресс со ссылкой на иранский источник, сообщивший российскому информационному агентству ТАСС.
Источник отметил, что первый телефонный разговор и встреча Хаменеи могут состояться именно с Путиным, поскольку Россия является близкой для Ирана страной.
«Однако на данный момент из-за военной ситуации и соображений безопасности он (Верховный лидер Ирана Моджтаба Хаменеи) не появляется на публике», - подчеркнул источник.
Моджтаба Хаменеи стал верховным лидером Ирана после гибели своего отца Али Хаменеи. Али Хаменеи погиб 28 февраля в результате совместных ударов США и Израиля.