ԿԳՄՍ ոլորտների ֆինանսավորումը յոթ տարում ավելացել է ավելի քան 140 տոկոսով
Կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության ոլորտներում անցած տարի իրականացվել են 24 բյուջետային ծրագրեր՝ 234 միջոցառումներով, որոնց կատարմանը հատկացվել է շուրջ 374.4 միլիարդ դրամ՝ ապահովելով ծրագրված ցուցանիշի 93.5 տոկոս կատարողականը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից, այս մասին հունիսի 12-ին ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2025 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի նախնական քննարկմանը հայտնել է նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Նրա խոսքով՝ 2024 թվականի համեմատ 2025 թվականին փաստացի բյուջեն աճել է 31 տոկոսով կամ շուրջ 88.75 միլիարդ դրամով։
Ժաննա Անդրեասյանի տեղեկացմամբ՝ ընդհանուր առմամբ՝ 2018 թվականի համեմատ 2025 թվականին ոլորտային ծախսերն աճել են՝ 154.5 միլիարդ դրամից հասնելով 372.3 միլիարդ դրամի։ Սա նշանակում է, որ յոթ տարվա ընթացքում ԿԳՄՍՆ ոլորտների ֆինանսավորումն ավելացել է շուրջ 217.8 միլիարդ դրամով կամ 141 տոկոսով։ 2026 թվականի համար հաստատված բյուջեով արդեն նախատեսվել է 422.9 միլիարդ դրամ, որը նախորդ տարվա ցուցանիշը գերազանցում է ևս 13.6 տոկոսով։
«Հատկացումների աճը հիմնականում կրթության ոլորտում է․ եթե 2018 թվականին կրթության ֆինանսավորումը կազմել էր շուրջ 128.3 միլիարդ դրամ, ապա 2025 թվականին այն հասել է 311.4 միլիարդ դրամի։ Այսինքն՝ ավելացումը կազմել է 183.1 միլիարդ դրամ կամ շուրջ 143 տոկոս։ Պետք է նշել, որ 2026 թվականի համար նախատեսված է ևս 42 միլիարդ դրամի աճ»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Նա ընդգծել է՝ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի ոլորտների ընդհանուր աճի շուրջ 84 տոկոսը ձևավորվել է հենց կրթության ոլորտում, ինչը վկայում է կրթության մեջ ներդրումներ կատարելու պետության հանձնառության մասին։
«Կարծում եմ՝ հենց այս ցուցանիշների շնորհիվ է, որ այսօր կարող ենք խոսել ոլորտում իրականացվող էական և հիմնարար բարեփոխումների, ինչպես նաև դրանց արդյունքների մասին»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ ընդգծելով, որ «300 դպրոց, 500 մանկապարտեզ» ծրագրի շրջանակում վերջին տարիների հատկացումները կազմում են շուրջ 1 միլիարդ դոլար։
Գերատեսչության ղեկավարի խոսքով՝ կրթական համակարգում ամենախոշոր ծավալային աճն արձանագրվել է հանրակրթության ոլորտում։ Եթե 2018 թվականին հանրակրթության ֆինանսավորումը կազմել է 103.1 միլիարդ դրամ, ապա 2025 թվականին այն հասել է 269.5 միլիարդ դրամի։ Սա ավելի քան 166 միլիարդ դրամի հավելյալ ֆինանսավորում է կամ շուրջ 161 տոկոս աճ։
Ժաննա Անդրեասյանը նաև նշել է՝ Կառավարության առաջիկա ծրագիրը իրականացված փոփոխությունների տրամաբանական շարունակությունն է լինելու՝ սահմանելով նոր թիրախներ և ձևավորված գործընթացները դնելով նոր տրամաբանության մեջ: Այս համատեքստում ԿԳՄՍ նախարարն անդրադարձել է ուսուցիչների կամավոր ատեստավորման գործընթացին: Նա հիշեցրել է՝ այս պահին յուրաքանչյուր երրորդ ուսուցիչն արդեն ատեստավորված է. գործող համակարգով կամավոր ատեստավորման շեմը հաղթահարած ուսուցիչների դրույքաչափը կազմում է 200 հազար դրամ, իսկ 30, 40 և 50 տոկոս հավելավճարները հաշվարկվում են այդ դրույքաչափի նկատմամբ, սակայն առաջիկայում նախատեսվում է բարձրացնել դրույքաչափը:
«Առաջիկա նպատակն է կամավոր ատեստավորման երկրորդ շրջափուլում մասնակցություն ունեցող ուսուցիչների դրույքաչափը դարձնել 300.000 դրամ, և հավելավճարները համապատասխանաբար հաշվարկել այս դրույքաչափի նկատմամբ՝ բարելավելով ուսուցիչների վարձատրության համակարգը»,- տեղեկացրել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Անդրեասյանը նշել է՝ առանձնապես նշանակալի է նաև նախադպրոցական կրթության ոլորտի դինամիկան։ 2018 թվականին պետական բյուջեով նախադպրոցական կրթության ոլորտին հատկացվել էր ընդամենը 0.8 միլիարդ դրամ։ 2025 թվականին նախադպրոցական կրթության ծախսերը միայն ԿԳՄՍ նախարարության բյուջեով կազմել են 9.5 միլիարդ դրամ։
«Մանկապարտեզները համայնքային ենթակայության են, և զգալի ֆինանսավորում է ուղղվում նաև սուբվենցիոն ծրագրերի միջոցով։ Այսպիսով, միայն նախարարության բյուջեով ծախսերն աճել են ավելի քան 12 անգամ՝ 2018 թվականի համեմատ։ 2026 թվականին նախատեսվում է արդեն 13.8 միլիարդ դրամ, ինչը 2025 թվականի համեմատ շուրջ 45 տոկոսով ավելի է»,- ներկայացրել է նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։
Ըստ նախարարի՝ ամենաէական փոփոխությունները վերաբերում են կապիտալ ծախսերին, և հենց այդ պատճառով էապես փոխվել է ծախսերի կառուցվածքը։ Եթե 2018 թվականին ԿԳՄՍՆ ոլորտներում կապիտալ ծախսերը կազմել են ընդամենը 1.3 միլիարդ դրամ, ապա 2025 թվականին դրանք հասել են 129.2 միլիարդ դրամի՝ 2018 թվականի համեմատ աճելով շուրջ 102 անգամ։ Ժաննա Անդրեասյանը նշել է՝ էապես աճել է նաև կապիտալ ծախսերի տեսակարար կշիռն ընդհանուր ծախսերում։
«Եթե 2018 թվականին այն կազմում էր ընդամենը 0.8 տոկոս, ապա 2025 թվականին արդեն հասել է 34.8 տոկոսի, իսկ 2026 թվականին պլանավորվում է շուրջ 40 տոկոս։
Ուրախությամբ պետք է նշեմ, որ նախորդ տարի կապիտալ ծախսերի կատարողականը կազմել է 90.4 տոկոս։ Սա նշանակում է, որ մենք էապես բարելավել ենք կապիտալ ծախսեր իրականացնելու մեր կարողությունները։ Միայն հանրակրթական և նախադպրոցական հաստատությունների կառուցման և հիմնման ուղղությամբ նախորդ տարի ունեցել ենք 101 միլիարդ դրամի կատարողական՝ 2024 թվականի 30 միլիարդ դրամի դիմաց, ինչը նշանակում է, որ ավելի քան եռապատկել ենք աշխատանքների իրականացման տեմպը», - ասել է Ժաննա Անդրեասյանը։
Անդրեասյանը կարևորել է նաև գիտության ոլորտի ֆինանսավորման ընդլայնումը՝ նշելով, որ վերջին տարիներին այն աճել է շուրջ 180 տոկոսով։ Նրա խոսքով՝ աճը հատկապես տեսանելի է գիտաշխատողների վարձատրության համակարգում, որտեղ 2025 թվականի հունվարի 1-ից աշխատավարձերն աճել են 105-ից մինչև 300 տոկոսով։
Նախարարն ընդգծել է գիտության ոլորտում կատարվող կապիտալ ներդրումները՝ առանձնացնելով Երևանի պետական համալսարանի արհեստական բանականության կենտրոնի ստեղծման համար հատկացված ավելի քան 3.7 միլիարդ դրամի ներդրումը։ Նա անդրադարձել է նաև գիտական նորագույն սարքավորումների ձեռքբերման ծրագրերին, որոնք հայ գիտնականներին հնարավորություն են տալիս Հայաստանում իրականացնել ժամանակակից հետազոտություններ:
Միաժամանակ, Անդրեասյանն անդրադարձել է հունվարին Կառավարության կողմից հաստատված Գիտության ոլորտի զարգացման 2026-2030թթ. ռազմավարական ծրագրին, որով սահմանվել են ավելի հավակնոտ նպատակներ։ Մասնավորապես՝ նախատեսվում է մինչև 2030 թվականը գիտության ֆինանսավորումը հասցնել ՀՆԱ-ի շուրջ 1 տոկոսին, որից առնվազն 0.75 տոկոսը կապահովվի պետական հատկացումների միջոցով։ Ժաննա Անդրեասյանի համոզմամբ՝ սա ոլորտի որակական զարգացման կարևոր նախապայման է։
ԿԳՄՍ նախարարն անդրադարձել է նաև «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրին՝ նշելով, որ նախորդ տարի կազմակերպված միջազգային համաժողովը նպաստել է ծրագրի միջազգային տեսանելիության բարձրացմանն ու նոր գործընկերների ներգրավմանը։ Նրա խոսքով՝ ներկայում ընթանում է ծրագրի ակտիվ նախապատրաստական փուլը․ հայտարարվել են անհրաժեշտ ենթակառուցվածքային աշխատանքների մրցույթներ, ինչպես նաև շարունակվում է համագործակցությունն աշխարհի առաջատար բուհերի հետ՝ կրթական բովանդակության բարեփոխումների ուղղությամբ։

В сферах образования, науки, культуры, спорта и молодежи в прошлом году были реализованы 24 бюджетные программы с 234 мероприятиями, на выполнение которых было выделено около 374.4 млрд драмов, что обеспечило выполнение запланированного показателя на 93.5%.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МОНКС, 12 июня на совместном заседании постоянных комиссий Национального Собрания во время предварительного обсуждения исполнения государственного бюджета 2025 года заявила министр Жанна Андреасян.
По ее словам, по сравнению с 2024 годом в 2025 году фактический бюджет вырос на 31% или примерно на 88.75 млрд драмов.
По словам Жанны Андреасян, в общей сложности по сравнению с 2018 годом в 2025 году отраслевые расходы выросли, увеличившись со 154.5 млрд драмов до 372.3 млрд драмов. Это означает, что за семь лет финансирование сфер МОНКС увеличилось примерно на 217.8 млрд драмов или на 141%. Бюджетом, утвержденным на 2026 год, уже предусмотрено 422.9 млрд драмов, что превышает показатель предыдущего года еще на 13.6%.
«Рост ассигнований в основном приходится на сферу образования: если в 2018 году финансирование образования составляло около 128.3 млрд драмов, то в 2025 году оно достигло 311.4 млрд драмов. То есть увеличение составило 183.1 млрд драмов или около 143%. Следует отметить, что на 2026 год предусмотрен рост еще на 42 млрд драмов», — сказала Жанна Андреасян.
Она подчеркнула, что около 84% общего роста сфер образования, науки, культуры и спорта сформировалось именно в сфере образования, что свидетельствует об обязательстве государства осуществлять инвестиции в образование.
«Полагаю, именно благодаря этим показателям сегодня мы можем говорить о существенных и фундаментальных реформах, реализуемых в сфере, а также об их результатах», — отметила Жанна Андреасян, подчеркнув, что в рамках программы «300 школ, 500 детских садов» ассигнования за последние годы составляют около 1 млрд долларов.
По словам главы ведомства, самый крупный объемный рост в образовательной системе зафиксирован в сфере общего образования. Если в 2018 году финансирование общего образования составляло 103.1 млрд драмов, то в 2025 году оно достигло 269.5 млрд драмов. Это дополнительное финансирование в размере более 166 млрд драмов, или рост примерно на 161%.
Жанна Андреасян также отметила, что предстоящая программа правительства станет логическим продолжением реализованных изменений, устанавливая новые ориентиры и переводя сформированные процессы в новое русло. В данном контексте министр коснулась процесса добровольной аттестации учителей. Она напомнила, что на данный момент каждый третий учитель уже аттестован. По действующей системе ставка учителей, преодолевших порог добровольной аттестации, составляет 200 тыс драмов, а надбавки в размере 30%, 40% и 50% рассчитываются по отношению к этой ставке, однако в ближайшем будущем планируется повысить размер ставки.
«Ближайшая цель — во втором цикле добровольной аттестации довести ставку учителей до 300.000 драмов и соответственно рассчитывать надбавки по отношению к этой ставке, улучшая систему оплаты труда учителей», — сообщила Жанна Андреасян.
Андреасян отметила, что особо значимой является также динамика в сфере дошкольного образования. В 2018 году государственным бюджетом на сферу дошкольного образования было выделено всего 0.8 млрд драмов. В 2025 году расходы на дошкольное образование только по бюджету министерства составили 9.5 млрд драмов.
«Детские сады находятся в муниципальном подчинении, и значительное финансирование направляется также по линии субвенционных программ. Таким образом, расходы только по бюджету министерства выросли более чем в 12 раз по сравнению с 2018 годом. В 2026 году планируется уже 13.8 млрд драмов, что примерно на 45% больше по сравнению с 2025 годом», — отметила министр Жанна Андреасян.
По словам министра, наиболее существенные изменения касаются капитальных расходов, и именно по этой причине значительно изменилась структура затрат. Если в 2018 году капитальные расходы в сферах министерства составляли всего 1.3 млрд драмов, то в 2025 году они достигли 129.2 млрд драмов, увеличившись по сравнению с 2018 годом примерно в 102 раза.
Жанна Андреасян отметила, что существенно вырос и удельный вес капитальных расходов в общих затратах.
«Если в 2018 году он составлял всего 0.8%, то в 2025 году уже достиг 34.8%, а в 2026 году планируется на уровне около 40%. С радостью должна отметить, что в прошлом году исполнение капитальных расходов составило 90.4%. Это означает, что мы существенно улучшили наши возможности по осуществлению капитальных расходов. Только в направлении строительства и основания общеобразовательных и дошкольных учреждений в прошлом году у нас было исполнение на сумму 101 млрд драмов против 30 млрд драмов в 2024 году, что означает, что мы более чем утроили темпы выполнения работ», — сказала Жанна Андреасян.
Андреасян также подчеркнула важность расширения финансирования сферы науки, отметив, что за последние годы оно выросло примерно на 180%. По ее словам, рост особенно заметен в системе оплаты труда научных работников, где с 1 января 2025 года заработные платы выросли от 105% до 300%. Министр подчеркнула значимость капитальных инвестиций в сферу науки, выделив выделенные на создание Центра искусственного интеллекта Ереванского государственного университета инвестиции в размере более 3.7 млрд драмов. Она также коснулась программ по приобретению новейшего научного оборудования, которые позволяют армянским ученым проводить современные исследования в Армении.
В то же время Андреасян коснулась утвержденной правительством в январе Стратегической программы развития сферы науки на 2026–2030 гг., в которой установлены более амбициозные цели. В частности, планируется до 2030 года довести финансирование науки примерно до 1% от ВВП, из которых как минимум 0.75% будет обеспечено за счет государственных ассигнований. По убеждению Жанны Андреасян, это является важным предусловием для качественного развития сферы.
Министр коснулась также проекта «Академический городок», отметив, что организованная в прошлом году международная конференция способствовала повышению международной узнаваемости программы и привлечению новых партнеров. По ее словам, в настоящее время идет активный подготовительный этап проекта: объявлены конкурсы на проведение необходимых инфраструктурных работ, а также продолжается сотрудничество с ведущими вузами мира в направлении реформирования образовательного контента.