ՆԳ նախարարը վստահեցնում է՝ Հայաստանում տեղի են ունեցել ազատ, արդար և թափանցիկ ընտրություններ
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասել է Հայաստանի ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը։
«Ես ուզում եմ նորից փաստել, որ Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի են ունեցել ազատ, արդար և թափանցիկ ընտրություններ։ Մեր ընտրական օրենսգիրքը բոլոր քաղաքական ուժերին տալիս է բոլոր հնարավոր գործիքակազմերը՝ հետևելու այդ ամբողջ գործընթացին և հավաստիանալու, որ ընտրական պրոցեսները պատշաճ են կազմակերպված։ Ընտրատեղամասերում քաղաքական ուժերն ունեն վստահված անձինք, ընտրատեղամասերում կան դիտորդներ, տեսահսկման համակարգերով ընտրական տեղամասերից ուղիղ հեռարձակումներ կան»,- ասել է Սարգսյանը։
Նա շեշտել է, որ գոնե մինչև այս պահը չի տեսել որևէ քաղաքական ուժի կողմից ներկայացված որևէ արձանագրում, որը կլինի փաստահեն և իրավաչափ ու կվկայի էական խախտումների մասին։
Արփինե Սարգսյանը մանրամասնել է, որ քաղաքական տարբեր ուժեր տարբեր հայտարարություններ են անում ընտրությունների ժամանակ իբր խախտումների մասին, այդ հայտարարությունները տարածվում են նաև սոցիալական ցանցերի օգտատերերի կողմից, իսկ երբ ՆԳՆ-ն այդ օգտատերերին խնդրում է հանցագործության մասին հաղորդում ներկայացնել, նրանք ասում են, որ պարզապես արտատպել են քաղաքական ուժերի հայտարարությունները, և փաստեր չունեն։
«Մենք շարունակելու ենք մեր մոնիթորինգն ամբողջ ծավալով, եթե կլինեն հարցեր, որտեղ արձագանքի կարիք կլինի, անպայման արձագանքը կտանք»,- ընդգծել է նախարարը։

Elections in Armenia were free, fair and transparent, minister says
Elections held in Armenia on June 7 were free, fair, and transparent, according to Internal Affairs Minister Arpine Sargsyan.
“I want to reiterate that free, fair, and transparent elections were held in the Republic of Armenia. Our Electoral Code provides all political forces with the necessary tools to monitor the entire process and ensure that electoral procedures are properly organized. At polling stations, political forces have proxies, there are observers, and there are live broadcasts from polling stations through video surveillance systems,” Sargsyan told reporters at a press briefing.
She emphasized that, at least so far, she has not seen any documented, evidence-based, and legally valid report from any political force indicating significant violations.
Sargsyan further explained that various political forces have made different claims about alleged violations during the elections, which have also been circulated by social media users. However, when the Ministry of Internal Affairs asks these users to file official reports of crimes, they respond that they have merely reshared political statements and have no evidence.
“We will continue our monitoring in full scope, and if there are issues that require a response, we will respond accordingly,” the minister stressed.