ԿԸՀ-ն կոչ է անում սպասել քվեարկության արդյունքների վերջնական ամփոփմանը
Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը կոչ է անում սպասել հունիսի 14-ի քվեարկության արդյունքների վերջնական ամփոփմանը՝ ընդգծելով, որ ներկա պահին ԿԸՀ-ի պաշտոնական ցանկացած մեկնաբանություն կարող է ընկալվել որպես կանխակալ կարծիք։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է ԿԸՀ-ի հայտարարության մեջ՝ ուղղված ԶԼՄ-ներին, դիտորդներին, ընտրությունների մասնակից կուսակցություններին և դաշինքներին։
Հայտարարության մեջ նշված է, որ Ընտրական օրենսգիրք սահմանադրական օրենքի հոդված 95-ի համաձայն՝ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն օրենսգրքի 75-րդ հոդվածով սահմանված կարգով և ժամկետում հունիսի 14-ին կամփոփվեն ԱԺ հերթական ընտրությունների արդյունքները և կընդունվի հետևյալ որոշումներից մեկը.
1) Ազգային ժողով ընտրվելու և մանդատների բաշխման մասին.
2) Ազգային ժողովի պատգամավորների մանդատների նախնական բաշխման մասին.
3) առանձին ընտրական տեղամասերում վերաքվեարկություն նշանակելու մասին.
4) Ազգային ժողովի ընտրություններն անվավեր ճանաչելու և ընտրությունների վերաքվեարկություն նշանակելու մասին.
5) Ազգային ժողովի ընտրությունների վերաքվեարկությունն անվավեր ճանաչելու մասին: Այդ դեպքում Հանրապետության նախագահը նշանակում է Ազգային ժողովի նոր հերթական ընտրություն:
• «Այս պահին իրավիճակի վերաբերյալ ԿԸՀ պաշտոնական ցանկացած մեկնաբանություն կարող է ընկալվել որպես կանխակալ կարծիք, ուստի կոչ ենք անում սպասել հունիսի 14-ի քվեարկության արդյունքների վերջնական ամփոփմանը։ Նիստը հեռարձակվելու է ուղիղ եթերով, բաց է լինելու նաև լուսաբանման համար (ինչպես նաև այն սուբյեկտների, որոնք ԿԸՀ նիստերին ներկա գտնվելու իրավունք ունեն)։ Նիստից անմիջապես հետո ԿԸՀ նախագահը մամուլի ասուլիսով հանդես կգա», – ասված է ԿԸՀ հաղորդագրության մեջ։
Հայաստանում հունիսի 7-ին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների նախնական արդյունքներով խորհրդարան է անցնում երեք քաղաքական ուժ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը և «Հայաստան» դաշինքը։
Նախնական տվյալներով՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը ստացել է 727 հազար 827 ձայն կամ 49,825 տոկոս։ Ստացած ձայների շնորհիվ կուսակցությունը խորհրդարանում մեծամասնություն կստանա և կձևավորի Կառավարություն։
Անցողիկ շեմին՝ 4 տոկոսին, շատ մոտ է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը։ Նախնական արդյունքներով՝ ԲՀԿ-ն ստացել է 3,996 տոկոս ձայն։ Խորհրդարան անցնելու համար կուսակցությանը պակասում է 0,004 տոկոսային կետ։
ԿԸՀ-ն վերահաշվարկի դիմումներ ստացել է երեք քաղաքական ուժից՝ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունից, «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքից և «Միասնության թևեր» կուսակցությունից։
Քվեարկության վերջնական արդյունքները կհրապարակվեն հունիսի 14-ին։ Այս փուլում ընթանում են վերահաշվարկի աշխատանքներ։
Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հունիսի 11-ի արտահերթ նիստում անդրադարձել է թիվ 10 և թիվ 35 ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովների 2026թ հունիսի 11-ի՝ Ազգային ժողովի 2026 թվականի հունիսի 7-ի հերթական ընտրությունների տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների գրանցամատյաններում քվեարկության օրը արձանագրված խախտումների վերաբերյալ համապատասխանաբար N 8-Ա և թիվ 10-Ա որոշումներին։
Հանձնաժողովն անվավեր է ճանաչել Ազգային ժողովի 2026 թվականի հունիսի 7-ի հերթական ընտրությունների կազմակերպման և անցկացման նպատակով թիվ 10 ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովի սպասարկման տարածքում կազմավորված թիվ 10/51 ընտրական տեղամասում քվեարկության արդյունքները և թիվ 35 ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովի սպասարկման տարածքում կազմավորված թիվ 35/65 ընտրական տեղամասում քվեարկության արդյունքները։

Центральная избирательная комиссия Республики Армения призвала дождаться окончательного подведения итогов голосования 14 июня, подчеркнув, что на данный момент любое официальное заявление ЦИК может быть воспринято как предвзятое мнение.
По сообщению «Арменпресс», об этом говорится в заявлении ЦИК, адресованном СМИ, наблюдателям, партиям и блокам, участвующим в выборах.
В заявлении указывается, что в соответствии со статьей 95 Конституционного закона об Избирательном кодексе Центральная избирательная комиссия в порядке и в сроки, установленные статьей 75 Кодекса, 14 июня подведет итоги очередных выборов в Национальное Собрание и примет одно из следующих решений:
1) О выборах в Национальное собрание и распределении мандатов.
2) О предварительном распределении мандатов депутатов Национального собрания.
3) О назначении переголосования на отдельных избирательных участках.
4) О признании объявлении выборов в Национальное Собрание недействительными и назначении повторных выборов.
5) О признании повторных выборов в Национальное Собрание недействительными. В этом случае президент Республики назначает новые очередные выборы в Национальное Собрание.
• «В настоящий момент любой официальный комментарий ЦИК по ситуации может быть воспринят как предвзятое мнение, поэтому мы призываем вас дождаться окончательного отчета о результатах голосования 14 июня. Заседание будет транслироваться в прямом эфире и будет также открыто для освещения (а также для тех организаций, которые имеют право присутствовать на заседаниях ЦИК). Сразу после заседания председатель ЦИК проведет пресс-конференцию», — говорится в заявлении ЦИК.
По предварительным результатам парламентских выборов, состоявшихся в Армении 7 июня, в парламент проходят три политические силы: партия «Гражданский договор», блок «Сильная Армения» и блок «Армения».
ЦИК получил заявления о пересчете голосов от трех политических сил: партии «Процветающая Армения», блока «Сильная Армения» и партии «Крылья единства».
Окончательные результаты голосования будут опубликованы 14 июня. На данном этапе ведутся работы по пересчету голосов.
Центральная избирательная комиссия Республики Армения на своем внеочередном заседании 11 июня сослалась на решения избирательных комиссий на участках № 10 и № 35 от 11 июня 2026 года соответственно № 8-А и № 10-А о нарушениях, зафиксированных в день голосования в реестрах избирательных участков очередных выборов в Национальное Собрание 7 июня 2026 года.
Комиссия признала недействительными результаты голосования на избирательном участке № 10/51, образованном на территории обслуживания окружной избирательной комиссии № 10, и результаты голосования на избирательном участке № 35/65, образованном на территории обслуживания окружной избирательной комиссии № 35 в целях организации и проведения очередных выборов Национального Собрания 7 июня 2026 года.