Քուվեյթը հայտնել է իր օդային տարածք 24 ԱԹՍ-ի ներխուժման մասին
Քուվեյթի պաշտպանության նախարարության խոսնակ Սաուդ Աբդ ալ-Ազիզ ալ-Ատվանը հունիսի 11-ին հայտարարել է, որ զինված ուժերը վերջին 48 ժամվա ընթացքում իրենց օդային տարածքում հայտնաբերել են 24 թշնամական անօդաչու թռչող սարք և պայքարել դրանց դեմ՝ սահմանված ընթացակարգերի համաձայն։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է Քուվեյթի բանակի X սոցիալական ցանցում արված գրառման մեջ։
Խոսնակը հավելել է, որ Իրանի հարձակումները հանգեցրել են «սահմանափակ նյութական վնասի՝ առանց մարդկային զոհերի»։
Ավելի վաղ Քուվեյթի քաղաքացիական ավիացիայի վարչությունը հայտնել է, որ վերականգնել է օդային երթևեկությունը, իսկ Քուվեյթի միջազգային օդանավակայանը վերադարձել է բնականոն գործունեությանը՝ Իրանի հարձակումների պատճառով ժամանակավորապես դադարեցված թռիչքներից հետո։

Минобороны Кувейта зафиксировало 24 беспилотника за последние двое суток
Вооруженные силы Кувейта за последние 48 часов зафиксировали запуск 24 беспилотных летательных аппаратов (БПЛА) в сторону эмирата. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом сообщил официальный представитель минобороны Кувейта полковник Сауд аль-Атван.
"Мы зафиксировали 24 враждебных беспилотника за последние 48 часов, в отношении которых были предприняты действия в соответствии с установленными процедурами", - приводит его слова агентство KUNA.
Аль-Атван уточнил, что в результате иранских атак был нанесен ограниченный материальный ущерб, пострадавших нет. Представитель министерства подчеркнул, что вооруженные силы продолжают эффективно выполнять свои задачи по обеспечению безопасности страны и защите населения.
Всего с начала обострения конфликта в зоне Персидского залива кувейтские военные зафиксировали и отреагировали на 893 беспилотника, 379 баллистических и 15 крылатых ракет, запущенных с территории Ирана.