Կատարը դատապարտել է Իրանի հարձակումները Հորդանանի, Քուվեյթի և Բահրեյնի վրա
Կատարը դատապարտել է Իրանի հարձակումները Հորդանանի, Քուվեյթի և Բահրեյնի վրա՝ դրանք անվանելով պետությունների ինքնիշխանության և միջազգային իրավունքի կանոնների կոպիտ խախտում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Կատարի արտաքին գործերի նախարարությունը։
«Արտաքին գործերի նախարարությունը ընդգծում է տարածաշրջանն այս անհիմն հարձակումների հետևանքներից զերծ պահելու և լարվածության թուլացման ուղղությամբ աշխատելու անհրաժեշտությունը՝ տարածաշրջանային և միջազգային մակարդակներում անվտանգությունն ու կայունությունը վերականգնելու համար», - նշվել է X-ում նախարարության էջում կատարված գրառման մեջ։
ԱԳՆ-ն վերահաստատել է իր լիակատար համերաշխությունը Հորդանանի, Քուվեյթի և Բահրեյնի հետ և իր աջակցությունը հայտնել նրանց կողմից ձեռնարկվող բոլոր քայլերին՝ միտված սեփական երկրի ինքնիշխանության ու անվտանգության պահպանմանը։
Մերձավոր Արևելքում վերջին օրերին իրավիճակը կրկին թեժացել է։ Միացյալ Նահանգները հարվածներ է հասցրել Իրանին, իսկ պաշտոնական Թեհրանը սկսել է պատասխան հարվածներ հասցնել տարածաշրջանի երկրներում ամերիկյան ռազմաբազաներին։

Катар осуждает нападения Ирана на Иорданию, Кувейт и Бахрейн
Катар осудил нападения Ирана на Иорданию, Кувейт и Бахрейн, назвав их грубым нарушением суверенитета государств и норм международного права. Как передает Арменпресс, об этом заявило Министерство иностранных дел Катара.
«Министерство иностранных дел подчеркивает необходимость защиты региона от последствий этих безосновательных нападений и работы над снижением напряженности в целях восстановления безопасности и стабильности на региональном и международном уровнях», — говорится на странице МИД Катара в X.
Министерство иностранных дел подтвердило свою полную солидарность с Иорданией, Кувейтом и Бахрейном и выразило поддержку всем шагам, предпринятым ими для сохранения суверенитета и безопасности своих стран.
Ситуация на Ближнем Востоке в последние дни вновь обострилась. Соединенные Штаты нанесли удары по Ирану, а Тегеран начал ответные удары по американским военным базам в странах региона.