Կատարը փորձում է համոզել Իրանին նստել բանակցային սեղանի շուրջ. ABC News
Կատարի միջնորդները կշարունակեն շփումներն Իրանի հետ, որպեսզի համոզեն այդ երկրին նստել ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունների սեղանի շուրջ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հաղորդում է ABC News-ը։
«Ակնկալվում է, որ Կատարի միջնորդները կպահպանեն կապը, քանի (ԱՄՆ-ի) վարչակազմը մեծացնում է Իրանի վրա ճնշումը, որպեսզի նրան ստիպի նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ», - հաղորդում է հեռուստաալիքը։
ABC News-ի աղբյուրների տվյալներով՝ Կատարի պատվիրակությունն ավելի վաղ այցելել էր Իրան՝ փորձելով պահպանել այն, ինչ մնացել է հրադադարի ռեժիմից։ Սակայն, ինչպես նշում է լրատվամիջոցը, «նրանք չկարողացան նշանակալի առաջընթաց գրանցել»։
Միևնույն ժամանակ, աղբյուրները նշում են, որ Կատարի պատվիրակությունը դեռևս Իրանում է։
Ավելի վաղ աղբյուրը CNN-ին հայտնել էր, որ բանակցությունների մասնակիցները Իրան են ժամանել՝ «ԱՄՆ-ի հետ խորհրդակցություններից հետո» իրանցիների հետ հանդիպելու համար։
ABC News-ը հաղորդում է, որ Իրանին հասցված ամերիկյան հերթական հարվածների նախաշեմին Թրամփը խորհրդակցություն է անցկացրել ազգային անվտանգության իր թիմի հիմնական անդամների հետ՝ քննարկելու համար գրոհների մասշտաբները, ինչպես նաև բանակցությունների վրա դրանց ակնկալվող ազդեցությունը։

Катар пытается убедить Иран сесть за стол переговоров: ABC News
Катарские посредники продолжат контактировать с Ираном, чтобы убедить страну сесть за стол переговоров с Соединенными Штатами. “Арменпресс” сообщает об этом со ссылкой на ABC News.
“Ожидается, что катарские посредники будут поддерживать контакты, поскольку администрация (США) усиливает давление на Иран, чтобы заставить его сесть за стол переговоров”, — сообщает телеканал.
По данным источников ABC News, катарская делегация ранее посещала Иран в попытке сохранить режим прекращения огня. Однако, как отмечает СМИ, им не удалось добиться особого прогресса.
Источники отмечают, что катарская делегация все еще находится в Иране.
Ранее источник сообщил CNN, что участники переговоров после консультаций с США прибыли в Иран.
ABC News сообщает, что накануне очередного удара США по Ирану Трамп провел встречу с ключевыми членами своей команды по национальной безопасности, чтобы обсудить масштабы атак, а также их ожидаемое влияние на переговоры.