Կրեմլն «անընդունելի» է որակել Եվրոպայի նախապայմաներն Ուկրաինայի հարցում կարգավորման համար
Կրեմլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովն «անընդունելի» և «սխալ» է համարել եվրոպական երկրների կողմից Ռուսաստանին առաջադրված նախապայմանները՝ ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորման միջնորդական ջանքերի համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը։
«Ինչ վերաբերում է եվրոպացիների միջնորդական դերին, նրանք, հավանաբար, հեռու են միջնորդի դերում հանդես գալու պատրաստակամությունից։ Նախ, միջնորդական ջանքերը սկսելը՝ Ռուսաստանին որևէ պայման առաջադրելով, հավանաբար անտրամաբանական է, սխալ և, իհարկե, մեզ համար անընդունելի», - ասել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղարը մամուլի ասուլիսում։
«Գլխավորն այն է, որ մինչ այժմ մենք տեսնում ենք, որ եվրոպացիները շատ ավելի կենտրոնացած են պատերազմի շարունակման, քան խաղաղության բանակցությունների վրա», - հայտարարել է Կրեմլի խոսնակը։
Հունիսի 7-ին Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը և Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը Լոնդոնում հանդիպումից հետո համատեղ հայտարարությամբ էին հանդես եկել և հինգ պայման առաջադրել Ռուսաստանի հետ պատերազմում արդար և տևական խաղաղության հասնելու համար։

Kremlin spokesman Dmitry Peskov has described as “unacceptable” and “wrong” the conditions put forward by European countries for mediation efforts aimed at resolving the Russia-Ukraine conflict.
“As for the Europeans’ mediating role, they are probably far from being ready to act as mediators. First of all, launching mediation efforts while imposing any conditions on Russia is probably illogical, wrong and, of course, unacceptable for us,” the Russian president’s press secretary said at a press briefing.
“The main point is that, so far, we see that the Europeans are much more focused on continuing the war than on peace negotiations,” the Kremlin spokesman stated.
On June 7, following a meeting in London, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy, British Prime Minister Keir Starmer, French President Emmanuel Macron and German Chancellor Friedrich Merz issued a joint statement outlining five conditions for achieving a just and lasting peace in the war with Russia.