Ռոբերտ Քոչարյանի բնակության հասցեում անձի հաշվառումը որպես ընտրակեղծիքի աղբյուր որակելը պարզ մոլորեցում է. Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայություն
Հայաստանի ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունը  մեկնաբանել է շրջանառվող լուրերը, թե «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանի բնակության հասցեում այլ անձ կա հաշվառված։
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պարզաբանումը։
«Արձագանքելով երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի բնակության վայրում՝ Իսակովի փողոց, 23/7-ում հասցեում հաշվառված հավելյալ անձի վերաբերյալ ահազանգին՝ հայտնում ենք, որ ՀՀ բնակչության պետական ռեգիստրում առկա են «Իսակովի 23/7 կից հողատարածք» «Իսակովի 23/7 հարակից շինություն», ինչպես նաև՝ «23/7 հող․ կից տնակ» հասցեները։ Մեդիա տիրույթում տարածում ստացած լուսանկարի առնչությամբ պարզաբանում ենք, որ նշված անձը հաշվառված է Իսակովի 23/7 հասցեի հարակից տարածքում գտնվող շինություններից մեկում։ Հասցեի մանրամասները ընտրողների ցուցակում չեն արտացոլվել։ Հաշվառման հիմքերը պատշաճ ուսումնասիրվել են․ հաշվառումն իրավաչափ է, որևէ խախտում չի հայտնաբերվել։
Նախնական ցուցակները հրապարակվում են քվեարկության օրվան նախորդող 40-րդ օրը, որպեսզի ընտրողները բավարար ժամանակ ունենան ցուցակները ուսումնասիրելու և անճշտությունները բարձրաձայնելու համար։ Հայտնում ենք, որ Ռ․ Քոչարյանի ընտանիքից նմանօրինակ որևէ մտահոգություն չի բարձրաձայնվել։
Կրկին հիշեցնում ենք, որ հաշվառման բերումով անձը ո՛չ ձեռք է բերում և ո՛չ էլ զրկվում է ընտրելու իրավունքից։ Հաշվառումը տեխնիկական միջոց է անձին այս կամ այն ընտրատեղամասի ցուցակում ընդգրկելու համար։ Հաշվառում չունեցող անձինք ևս կարող են իրացնել իրենց ընտրելու իրավունքը։
Հետևապես, որևէ հաշվառում որակել՝ որպես ընտրակեղծիքի աղբյուր, պարզ մոլորեցում է»։
Ավելի վաղ լրատվամիջոցներում տեղեկություններ էին շրջանառվում, թե Ռոբերտ Քոչարյանի բնակության հասցեում այլ անձ կա հաշվառված՝ դա ներկայացնելով որպես ընտրակեղծիքի աղբյուր։

Armenia’s Migration and Citizenship Service of the Ministry of Internal Affairs has commented on reports circulating in the media claiming that another individual is registered at the residence address of Robert Kocharyan, leader of the Armenia Alliance. The service issued a clarification regarding the matter.
“Responding to reports concerning an additional person registered at the residence of Armenia’s second president, Robert Kocharyan, at 23/7 Isakov Street, we inform that the State Population Register of the Republic of Armenia contains the addresses ‘Land Plot Adjacent to 23/7 Isakov Street,’ ‘Building Adjacent to 23/7 Isakov Street,’ as well as ‘23/7 Land Plot: Adjacent Cabin.’
With regard to the photograph circulated in the media, we clarify that the individual in question is registered in one of the buildings located in the area adjacent to the address 23/7 Isakov Street.
The detailed address information was not reflected in the voters’ list.
The legal grounds for the registration have been properly examined. The registration is lawful, and no violations have been identified.
Preliminary voter lists are published 40 days before election day to provide voters with sufficient time to review them and raise any concerns regarding inaccuracies. We note that no such concern was raised by Robert Kocharyan’s family.
We once again remind the public that registration neither grants nor deprives a person of the right to vote. Registration is a technical mechanism used to assign an individual to a particular polling station list. Even persons without registration can exercise their right to vote.
Therefore, portraying any registration as a source of election fraud is simply misleading,” the statement said.
Earlier, media reports claimed that another individual was registered at Kocharyan’s residential address, presenting the situation as a possible source of electoral fraud.