Կրեմլը հաստատել է Ուկրաինայի հարցով բանակցությունների դադարեցումը, հայտնել պատերազմի ավարտի պայմանը
Ռուս-ուկրաինական խաղաղության գործընթացը ներկայում կասեցված է, սակայն ԱՄՆ ներկայացուցիչների հետ շփումները շարունակվում են։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Ինտերֆաքս» գործակալությունը տեղեկացնում է, որ այս մասին հունիսի 2-ին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Նախագահ Պուտինը վերջերս Աստանայում ասել է, որ գործընթացն իսկապես կասեցված է, բայց դա չի նշանակում, որ ամերիկացիների հետ շփումներ չկան։ Շփումները մշտապես շարունակվում են առկա խողովակներով», - նշել է նա՝ պատասխանելով հարցին, թե երբ կարող են վերսկսվել ռուս-ուկրաինական խաղաղության գործընթացի շուրջ բանակցությունները։
Նա նաև վերահաստատել է, որ Ռուսաստանը բաց է մնում խաղաղության շուրջ բանակցությունների համար և պատրաստ է խաղաղ ճանապարհով լուծել Ուկրաինայի հետ հակամարտությունը: Այնուամենայնիվ, ըստ Պեսկովի, եթե Ուկրաինան շարունակի ձգձգել գործընթացը և հրաժարվի լուրջ որոշումներ կայացնել խաղաղ կարգավորման հասնելու համար, «հատուկ ռազմական գործողությունը» կշարունակվի:
Միջազգայնորեն չճանաչված Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետության Ստարոբելսկ բնակավայրի քոլեջի վրա հարձակման վերաբերյալ նա նշել է, որ «եթե Կիևի ռեժիմը միտումնավոր է նման անմարդկային, ահաբեկչական գործողություններ կատարում խաղաղ բնակիչների և երեխաների դեմ, որոնք գերազանցում են մարդկության սահմանները, դա բոլորովին այլ հարացույց է»։ Հիշեցնենք՝ քոլեջի վրա հարձակման հետևանքով 21 մարդ էր զոհվել։
Պեսկովը նաև շեշտել է, որ Ուկրաինայի հետ հակամարտությունը կարող է ավարտվել մինչև օրվա վերջ, եթե Ուկրաինայի զինված ուժերը «լքեն Ռուսաստանի շրջանները»։
«Ինչ վերաբերում է Զելենսկուն և պատերազմի ավարտին տարեվերջին, պատերազմը կարող է ավարտվել օրվա վերջում։ Մենք այս մասին բազմիցս խոսել ենք։ Նախագահը նույնպես խոսել է այս մասին, երբ ելույթ է ունեցել Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունում», - ասել է Պեսկովը։
«Դրա համար Զելենսկին պետք է հրամայի իր զինված ուժերին լքել Ռուսաստանի շրջանները», - ընդգծել է նա։
Ավելի վաղ Ուկրաինայի նախագահի գրասենյակը հայտնել էր, որ Զելենսկին ակնկալում է, որ մարտական ​​գործողությունները կդադարեն ձմռան սկսվելուց առաջ։

Кремль подтверждает приостановку переговоров по Украине и объявляет условие прекращения войны
Российско-украинский мирный процесс в настоящее время приостановлен, но контакты с представителями США продолжаются. Об этом, как передает Арменпресс, сообщает Интерфакс со ссылкой на пресс-секретаря президента России Дмитрия Пескова.
В беседе с журналистами 2 июня, отвечая на вопрос о том, когда могут возобновиться переговоры по российско-украинскому мирному процессу, Песков сказал:
«Президент Путин недавно заявил в Астане, что процесс действительно приостановлен, но это не означает, что контактов с американцами нет. Контакты всегда продолжаются по существующим каналам».
Он также подтвердил, что Россия остается открытой для мирных переговоров и готова мирным путем урегулировать конфликт с Украиной. Однако, по словам Пескова, если Украина продолжит затягивать процесс и откажется принимать серьезные решения для достижения мирного урегулирования, «специальная военная операция» продолжится.
По поводу нападения на колледж в поселке Старобельск непризнанной на международном уровне Луганской Народной Республики он отметил, что «если киевский режим намеренно совершает такие бесчеловечные, террористические акты против мирного населения и детей, выходящие за рамки человечности, это совершенно другая парадигма». Напомним, что в результате нападения на колледж погиб 21 человек.
Песков также подчеркнул, что конфликт с Украиной может закончиться к концу дня, если украинские вооруженные силы «покинут российские районы».
«Что касается Зеленского и окончания войны к концу года, то война может закончиться к концу дня. Мы много раз говорили об этом. Президент также говорил об этом, когда выступал в МИД России», — сказал Песков.
«Поэтому Зеленский должен отдать приказ своим вооруженным силам покинуть российские районы», — подчеркнул он.
Ранее в канцелярии президента Украины сообщалось, что Зеленский ожидает прекращения боевых действий до наступления зимы.