Հայաստանն ու ԱՄՆ-ն թևակոխել են հարաբերությունների պատմականորեն աննախադեպ փուլ. Արարատ Միրզոյան
Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները ռազմավարական գործընկերությունը բարձրացրել են նոր մակարդակի՝ այն վերանվանելով համապարփակ ռազմավարական գործընկերություն։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին  հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոի հետ համատեղ հայտարարության ընթացքում։
Միրզոյանը նշել է, որ Երևան կատարած այցը վկայում է երկու երկրների միջև հարաբերությունները հետևողականորեն ամրապնդելու հանձնառության մասին։
«Մեր երկու երկրների միջև համապարփակ ռազմավարական հարաբերությունները այսօր առավել ամուր են, քան երբևէ։ Չափազանցություն չի լինի ասել, որ մենք թևակոխել ենք պատմականորեն աննախադեպ մի փուլ՝ հաշվի առնելով մեր երկկողմ օրակարգում հաճախակի պարբերական զարգացումները»,- ասել է Միրզոյանը։
Նրա խոսքով՝ առանցքային իրադարձություններից մեկը եղել է 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած խաղաղության գագաթնաժողովը, որը հյուրընկալել էր ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
Միրզոյանի խոսքով՝ այդ գագաթնաժողովում հնարավոր է դարձել հաստատել խաղաղություն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, ինչպես նաև ձեռք բերել պայմանավորվածություններ տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման վերաբերյալ։
ԱԳ նախարարն ընդգծել է նաև, որ 2026 թվականի հունվարին Վաշինգտոնում ինքը և պետքարտուղար Ռուբիոն ստորագրել են «TRIPP» նախագծի իրականացման շրջանակի վերաբերյալ փաստաթուղթ, իսկ այժմ Երևանում նախաստորագրվել է արդեն միջպետական համաձայնագիրը։
«Այս տարվա արդեն հունվարի սկզբին ես և իմ հարգելի գործընկեր պետքարտուղար Ռուբիոն Վաշինգտոնում ստորագրեցինք «TRIPP» նախագծի իրականացման շրջանակի մասին մի նոր փաստաթուղթ, և կրկին ընդամենը մի քանի ամիս անց այսօր՝ մայիսին, Երևանում մենք կարողացանք նախաստորագրել արդեն միջպետական համաձայնագիրը «TRIPP» ծրագրի վերաբերյալ»,- նշել է Միրզոյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանն ու ԱՄՆ-ն արդեն ունեն ստորագրված և ստանձնած հանձնառություններ արհեստական բանականության, կիսահաղորդիչների և միջուկային էներգետիկայի ոլորտներում, ինչպես նաև նոր փաստաթուղթ է ստորագրվել հանքանյութերի և կրիտիկական միներալների վերաբերյալ։
Միրզոյանը հատուկ ընդգծել է նաև ռազմավարական գործընկերության ձևաչափի փոփոխությունը։
«Մենք պետքարտուղար Ռուբիոյի հետ միասին քիչ առաջ մեր ռազմավարական գործընկերությունը բարձրացրեցինք նոր մակարդակի՝ վերանվանելով այն համապարփակ ռազմավարական գործընկերություն»,- ասել է նա։
ԱԳ նախարարի խոսքով՝ նոր փաստաթուղթը հարստացվել է նոր հնարավորություններով, մասնավորապես՝ արհեստական բանականության և այլ ոլորտներում համագործակցության մասով։
Միրզոյանը նաև բարձր է գնահատել ԱՄՆ նախագահի վարչակազմի դերակատարությունը Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման գործընթացում։
«Ուզում եմ մեկ անգամ ևս սա կարևորել և բարձր գնահատել նախագահ Թրամփի և նրա ամբողջ վարչակազմի՝ պետքարտուղար Ռուբիոյի, բոլոր մյուսների դերը և նվիրվածությունը Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման գործընթացում և Հայաստանի համար ոչ միայն անվտանգային, այլև տնտեսական նոր հնարավորությունների ստեղծման հարցում»,- ասել է նա։

Armenia and the United States have entered an unprecedented phase in their bilateral relations, as the two countries elevate their strategic partnership to a Comprehensive Strategic Partnership and expand cooperation across a wide range of areas, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said after signing multiple bilateral documents with U.S. Secretary of State Marco Rubio.
Mirzoyan noted that Rubio’s visit to Yerevan reflects the commitment of both countries to consistently strengthening their relations.
“Our comprehensive strategic relations between our two countries are stronger today than ever before. It would not be an exaggeration to say that we have entered a historically unprecedented phase, given the frequent developments on our bilateral agenda,” Mirzoyan said.
According to him, one of the key events was the peace summit held in Washington on August 8, 2025, hosted by U.S. President Donald Trump.
The summit, he said, made it possible to establish peace between Armenia and Azerbaijan, as well as to reach agreements on unblocking regional communications.
The Foreign Minister also noted that in January 2026 in Washington, he and Secretary Rubio signed a document on the framework for the implementation of the TRIPP project, and that now in Yerevan an interstate agreement has been initialed.
According to him, Armenia and the United States have already signed commitments in the fields of AI, semiconductors, and nuclear energy, and a new document has also been signed on critical minerals and rare earths.
Mirzoyan also highlighted the transformation of the strategic partnership format.
“Together with Secretary Rubio, we elevated our strategic partnership to a new level just a short while ago by renaming it a Comprehensive Strategic Partnership,” he said.
According to the Foreign Minister, the new framework has been enriched with additional opportunities, particularly in artificial intelligence and other areas of cooperation.
Mirzoyan also highly praised the role of the Trump administration in the process of establishing peace in the South Caucasus.
“I want to once again emphasize and highly appreciate the role and dedication of President Trump and his entire administration, Secretary Rubio and all others, in the process of establishing peace in the South Caucasus and in creating not only security but also new economic opportunities for Armenia,” he said.