ԳՊՀ-ի դասախոսը դասախոսություն է կարդացել Հռոմի Սապիենզայի համալսարանում
Եվրոպական միության «Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրի շրջանակում Գավառի պետական համալսարանի արտաքին կապերի և լրատվության բաժնի վարիչ, օտար լեզվի և գրականության ամբիոնի դասախոս Լիլիթ Թոռչյանը դասախոսություն է կարդացել Իտալիայի Հանրապետության Հռոմի Սապիենզայի համալսարանում։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Գավառի պետական համալսարանից, դասախոսություններն անցկացվել են Արվեստի և հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի միջազգային հարաբերությունների բաժնի ուսանողների համար՝ «Մշակույթների պատմություն» դասընթացի շրջանակում։ Դասախոսությանը ներկա են եղել ուսանողներ Իտալիայից, Ֆրանսիայից, Ռուսաստանից, Եթովպիայից, Ճապոնիայից և Չինաստանից։
Դասախոսությունների թեման եղել է Հայաստանի, Անգլիայի և Իտալիայի բանահյուսության համեմատական վերլուծության շուրջ, մասնավորապես, խոսվել է երեք երկրների մշակութային բազմազանության, դրանց միջև նմանության և տարբերության, ծննդյան, հարսանեկան և մահվան ծիսակարգերին առնչվող ավանդույթների մասին։
Համեմատական վերլուծության մեթոդով զուգահեռներ են անցկացվել նաև հայկական «Սասնա ծռեր», անգլիական «Բեովուլֆ» և իտալական «Աստվածային կատակերգություն» էպիկական ստեղծագործությունների միջև։
Ներկաները նաև ծանոթացել են հայկական մշակութային առանձնահատկություններին, լսել հայկական ժողովրդական երգեր, դիտել «Բերդ» ազգային պարը և համեմատություն անցկացրել Հայաստանի և իրենց երկրների մշակույթների, էպոսների և վաղ շրջանի գրական ստեղծագործությունների միջև։

Преподаватель Гаварского государственного университета выступил с лекцией в Риме
В рамках международной программы кредитной мобильности Европейского союза Erasmus+ заведующая кафедрой внешних связей и СМИ Гаварского государственного университета, преподаватель кафедры иностранных языков и литературы Лилит Торчян выступила с лекцией в Римском университете Сапиенца.
Как сообщили Арменпресс в Гаварском госуниверситете, лекции были проведены для студентов кафедры международных отношений факультета искусств и гуманитарных наук в рамках курса «История культур». На лекции присутствовали студенты из Италии, Франции, России, Эфиопии, Японии и Китая.
Тема лекций – сравнительный анализ фольклора Армении, Англии и Италии, в частности, говорилось о культурном разнообразии трех стран, сходстве и различии между ними, традициях, связанных с ритуалами рождения, свадьбы и смерти.
С помощью метода сравнительного анализа были также проведены параллели между армянскими эпическими произведениями «Сасна Црер», английским «Беовульфом» и итальянской «Божественной комедией». Участники также познакомились с особенностями армянской культуры, послушали армянские народные песни, посмотрели национальный танец «Берд» и сравнили культуру, эпосы и ранние литературные произведения Армении и своих стран.