Մարկո Ռուբիոն կեղծ է անվանել բանակցություններում Ուկրաինայի վրա ԱՄՆ-ի ճնշման մասին լուրերը
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն մայիսի 22-ին հերքել է լուրերն այն մասին, թե իբր ԱՄՆ-ն կարող է ճնշում գործադրել Ուկրաինայի վրա կարգավորման բանակցություններում և Կիևին ստիպել ընդունել այս կամ այն ​​դիրքորոշումը։
«Պատմությունները, թե մենք ստիպում ենք ուկրաինացիներին ընդունել այս կամ այն ​​դիրքորոշումը, իրականությանը չեն համապատասխանում», - ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ին, այս մասին լրագրողներին ասել է Ռուբիոն ՆԱՏՕ-ի արտաքին գործերի նախարարների՝ Շվեդիայում կայացած հանդիպումներից հետո։
Ավելի վաղ ուկրաինական լրատվականներից մեկը գրել էր, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ազդեցությունը Վլադիմիր Զելենսկու՝ Դոնբասում տարածքային զիջումների վերաբերյալ որոշումների վրա շարունակում է պահպանվել։

Рубио назвал сообщения о давлении США на Украину в переговорах ложными
Госсекретарь США Марко Рубио назвал ложью сообщения о том, что США могут оказывать давление на Украину в переговорах по урегулированию, чтобы заставить Киев занять ту, или иную позицию.
"Истории о том, что мы принуждаем украинцев занять эту позицию, или ту позицию, не являются правдой", - как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, заявил Рубио журналистам по итогам встреч глав МИД НАТО в Швеции.
Украинское издание "Страна.ua" сообщало, что влияние президента США Дональда Трампа на решения президента Украины Володимира Зеленского по территориальным уступкам по Донбассу сохраняется.