Իսրայելը Լիբանանի հարավում հարվածել է բժշկական կենտրոնի․ կան զոհեր
Լիբանանի հարավային Սուրի շրջանում գտնվող բժշկական կենտրոնին Իսրայելի օդային հարվածի հետևանքով չորս մարդ է զոհվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Լիբանանի ազգային լրատվական գործակալությունը (NNA)։
Օդային հարձակման հետևանքով վիրավորվել է նաև շտապօգնության երկու աշխատակից։
Բացի այդ, ավիահարված է հասցվել Լիբանանի հարավում գտնվող «Թեբնինե» հիվանդանոցի շրջակայքին, որի հետևանքով վիրավորվել է ինը մարդ, այդ թվում՝ հիվանդանոցի յոթ աշխատակից։ Հարվածը նաև նյութական վնասներ է պատճառել հիվանդանոցի շենքին, շտապօգնության մեքենաներին։
Լիբանանյան «Հեզբոլլահ» շարժումն իր հերթին հայտարարել է, որ անօդաչու թռչող սարքերով Լիբանանի հարավում թիրախավորել է իսրայելական զորքերի հավաքատեղիները:
Չնայած ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ հաստատված հրադադարին՝ Իսրայելի և «Հեզբոլլահ»-ի միջև բախումները շարունակվում են, հիմնականում՝ Լիբանանի այն տարածքներում, որոնք գտնվում են իսրայելական ուժերի հսկողության տակ։
Ըստ Լիբանանի առողջապահության նախարարության՝ մարտի 2-ից, երբ Իսրայելի վրա «Հեզբոլլահ»-ի հարձակման պատճառով Լիբանանը ներքաշվեց Մերձավոր Արևելքում պատերազմի մեջ, երկրում իսրայելական գործողությունների զոհերի ընդհանուր թիվը հասել է 3089-ի, իսկ վիրավորներինը՝ 9397-ի։

Израиль нанес удар по медицинскому центру на юге Ливана: есть погибшие
В результате израильского авиаудара по медицинскому центру в районе Сури на юге Ливана погибли четыре человека. Как передает Арменпресс, об этом сообщило Национальное информационное агентство Ливана - NNA.
В результате авиаудара также пострадали двое сотрудников скорой помощи.
Кроме того, авиаудар был нанесен недалеко от больницы в Тебнине на юге Ливана, в результате чего пострадали девять человек, в том числе семь сотрудников больницы. Удар также причинил материальный ущерб зданию больницы и машинам скорой помощи.
В свою очередь, ливанское движение «Хезболла» заявило, что нанесло удары беспилотниками по пунктам сбора израильских войск на юге Ливана.
Несмотря на достигнутое при посредничестве США перемирие, столкновения между Израилем и «Хезболлой» продолжаются, главным образом в районах Ливана, находящихся под израильским контролем.
По данным Министерства здравоохранения Ливана, со 2 марта, когда «Хезболла» атаковала Израиль, Ливан оказался втянутым в войну на Ближнем Востоке. Общее число жертв среди израильтян в стране достигло 3089 человек, еще 9397 получили ранения.