Իմ «ինչո՞ւ չեք զոհվել» հարցադրումը վերաբերում է Ղարաբաղի պսևդոէլիտային. Փաշինյան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ իր կողմից արված «ինչո՞ւ չեք զոհվել» արտահայտությունն ուղղված է եղել ոչ թե հայ ժողովրդին, այլ Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքական և հանրային պսևդոէլիտայի ներկայացուցիչներին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասուլիսի ընթացքում Փաշինյանն ասել է, որ խոսքը վերաբերում է այն անձանց, որոնք իրենց ներկայացնում են որպես Լեռնային Ղարաբաղի տարբեր կառույցների ներկայացուցիչներ։
«Հայաստանի ղեկավարը հայ ժողովրդին չի հարցրել՝ ինչո՞ւ չեք զոհվել պատերազմում։ Հայաստանի ղեկավարը Ղարաբաղի պսևդոէլիտայի ներկայացուցիչներին է հարցրել՝ ինչո՞ւ չեք զոհվել»,- նշել է նա։
Վարչապետի խոսքով՝ այդ շրջանակի ներկայացուցիչները, իր գնահատմամբ, չեն մասնակցել մարտական գործողություններին։
«Նրանք, որոնք իրենց անվանում են Ղարաբաղի խորհրդարանի անդամ, որոնք իրենց անվանում են Ղարաբաղի տարբեր սեկտորների ներկայացուցիչներ, գնացե՞լ են սահման, կրակե՞լ են։ Ոչ միայն չեն կրակել, այլև, երբ ասում եմ փախածներ, դրանց նկատի ունեմ»,- ասել է Փաշինյանը։
Նա նաև հայտարարել է, որ այդ շրջանակի ներկայացուցիչները պետք է բացատրություն տան իրենց գործողությունների վերաբերյալ։
«Իրենք իրենց տները նստած ինչո՞վ են զբաղված եղել։ Ո՞վ է գնացել կանգնել, կռվել զինվորի կողքին։ Դրանց մի մասն էլ փախել են, մեր զինվորներին թողել են մենակ։ Պիտի բացատրություն տան՝ Սամվել Շահրամանյանից սկսած, մյուսներով ավարտած»,-ասել է Փաշինյանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «ինչո՞ւ չեք զոհվել» արտահայտությունն արել էր մայիսի 15-ին Երևանի Արաբկիր վարչական շրջանում Լեռնային Ղարաբաղում հասարակական-քաղաքական գործունեություն ծավալած Արթուր Օսիպյանի հետ ԼՂ հակամարտության թեմայով բանավեճի ժամանակ։

Мой вопрос «почему вы не погибли?» относится к карабахской псевдоэлите - Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что его фраза «почему вы не погибли?» была адресована не армянскому народу, а представителям политической и общественной псевдоэлиты Нагорного Карабаха.
Как сообщает Арменпресс, на пресс-конференции Пашинян сказал, что имел в виду тех, кто выдает себя за представителей различных структур Нагорного Карабаха.
«Лидер Армении не спрашивал армянский народ, почему вы не погибли на войне. Лидер Армении спросил представителей карабахской псевдоэлиты, почему вы не погибли», — отметил он.
По словам премьер-министра, представители этого круга, по его оценке, не участвовали в боевых действиях.
«Разве те, кто называют себя членами парламента Карабаха, кто называют себя представителями различных секторов Карабаха, пошли на границу и стреляли? Они не только не стреляли, потому, говоря «беглецы», я имею в виду именно их», — сказал Пашинян.
Он также заявил, что представители этого круга должны дать объяснение своим действиям.
«Что они делали, сидя дома? Кто пошел встать и сражаться рядом с солдатом? Некоторые из них сбежали, оставив наших солдат одних. Они должны дать объяснение, начиная с Самвела Шахраманяна и заканчивая остальными», — сказал Пашинян.
Премьер-министр Никол Пашинян фразу «почему вы не погибли?» произнес 15 мая в ереванском административном районе Арабкир во время спора по нагорно-карабахскому конфликту с Артуром Осипяном, который занимался общественно-политической деятельностью в Нагорном Карабахе.