Կուբայի նախագահն անօրինական է համարել ԱՄՆ-ի մեղադրանքները Ռաուլ Կաստրոյի դեմ
Կուբայի Կոմունիստական կուսակցության նախկին նախագահ Ռաուլ Կաստրոյին մեղադրանք առաջադրելու ԱՄՆ-ի իշխանությունների փորձը որևէ իրավական հիմք չունի: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարել է Կուբայի նախագահ Միգել Դիաս Կանելը։
«Սա քաղաքական ակտ է՝ առանց որևէ իրավական հիմքի և ուղղված է միայն սարքված գործի ամրապնդմանը, որը նախատեսված է Կուբայի նկատմամբ անխոհեմ ագրեսիան արդարացնելու համար», - մայիսի 20-ին գրել է նա X սոցցանցում։
Կուբայի նախագահի խոսքով՝ «ԱՄՆ-ն ստում և մանիպուլացնում է» 1996 թ. իրադարձությունների հետ կապված փաստերը, երբ կուբացիները խոցեցին երկու ինքնաթիռ, որոնք պատկանում էին այն հումանիտար կազմակերպությանը, որը կուբացի վտարանդիների կողմից հիմնադրվել էր ԱՄՆ-ում։ Միևնույն ժամանակ, նշել է Դիաս Կանելը, «Վաշինգտոնում հիանալի գիտեն, որ Կուբայի կողմից այդ ժամանակ միջազգային իրավունքի որևէ խախտում չի եղել, ընդհակառակը, Կուբան գործել է օրինական ինքնապաշտպանության շրջանակներում»։
Մայիսի 20-ին ԱՄՆ-ի արդարադատության նախարարությունը մեղադրանքներ է հրապարակել Ռաուլ Կաստրոյի և հինգ անձանց դեմ՝ նրանց մեղադրելով սպանության և ԱՄՆ-ի քաղաքացիների սպանության նպատակով դավադրության մեջ՝ կապված 1996 թվականին Hermanos en Rescate հումանիտար կազմակերպությանը պատկանող երկու ամերիկյան ինքնաթիռների կործանման հետ։

Президент Кубы считает обвинения США против Рауля Кастро незаконными
Попытка властей США предъявить обвинения бывшему лидеру Коммунистической партии Кубы Раулю Кастро не имеет законных оснований. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил президент Кубы Мигель Диас-Канель.
«Это политический акт, не имеющий никаких законных оснований и направленный лишь на укрепление сфабрикованного дела, призванного оправдать безрассудную агрессию против Кубы», — написал он 20 мая в социальной сети X.
По словам кубинского президента, «США лгут и манипулируют» фактами, касающимися событий 1996 года, когда кубинцы сбили два самолета, принадлежавших гуманитарной организации, основанной в США кубинскими эмигрантами. При этом Диас-Канель отметил: «Вашингтон прекрасно знает, что в то время Куба не нарушала международного права; напротив, Куба действовала в рамках законной самообороны».
20 мая Министерство юстиции США объявило о предъявлении обвинений Раулю Кастро и пяти другим лицам в убийстве и заговоре с целью убийства граждан США в связи со сбитием в 1996 году двух американских самолетов, принадлежавших гуманитарной организации Hermanos en Rescate.