The Insider-ը բացահայտել է, թե ովքեր են ՌԴ-ում համակարգում Հայաստանի ընտրությունների վրա ազդեցության արշավը
The Insider-ը ծավալուն հոդված է հրապարակել՝ հունիսի 7-ին Հայաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններում Ռուսաստանի հնարավոր ազդեցության, ՌԴ նախագահի վարչակազմում Հայաստանի ուղղությամբ տարվող աշխատանքների համակարգման և Երևան ուղարկված պատասխանատուների մասին:
«Մոլդովայում և Հունգարիայում վերջին անհաջողություններից հետո Կրեմլն իր ռեսուրսներն ուղղել է դեպի Հայաստան, որտեղ հունիսի 7-ին նախատեսված են խորհրդարանական ընտրություններ։ Կրեմլը հույս ունի կանխել գործող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հաղթանակը այն բանից հետո, երբ նա սկսել է խորացնել հարաբերությունները Եվրոպական միության և Միացյալ Նահանգների հետ։ The Insider-ը բացահայտել է, թե Ռուսաստանի նախագահի վարչակազմում ով է համակարգում հայկական ուղղությունը, Արտաքին հետախուզության ծառայության (СВР), Գլխավոր հետախուզական վարչության (ГРУ) և Անվտանգության դաշնային ծառայության (ФСБ) որ սպաներն են ուղարկվել Երևան ու թե ինչպես են հայաստանյան ընդդիմադիր թեկնածուները կապված Ռուսաստանի հատուկ ծառայությունների հետ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս նախաբանով է սկսում իր հոդվածը The Insider-ը:
Լրատվամիջոցը գրում է, որ Փաշինյանի դեմ տեղեկատվական արշավը համակարգում է 2025թ. ստեղծված Ռազմավարական գործընկերության և համագործակցության հարցերով ՌԴ նախագահին առընթեր վարչությունը (Управление президента по стратегическому партнерству и сотрудничеству, УСПС), որը ղեկավարում է Ռուսաստանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Սերգեյ Կիրիենկոյի հովանավորյալ, «Ռոսատոմ»-ի նախկին պաշտոնյա Վադիմ Տիտովը:
«Տիտովի գործունեության մեկնարկն այս պաշտոնում առանձնապես հաջող չի եղել․ Հունգարիայում ընտրություններից առաջ նա իր օգնական, նույնպես «Ռոսատոմ»-ի պաշտոնյա Եգոր Կվյատկովսկու հետ մեկնել էր Բուդապեշտ, սակայն քարոզարշավն ավարտվել էր Վիկտոր Օրբանի ջախջախիչ պարտությամբ։ Այժմ, սակայն, Տիտովը նոր հնարավորություն ունի իրեն դրսևորելու»,-գրում է լրատվամիջոցը:
Ռուսաստանի նախագահի վարչակազմում, ըստ The Insider-ի, Հայաստանի ուղղությամբ անմիջական համակարգողներն են Ռազմավարական գործընկերության և համագործակցության հարցերով նախագահական վարչության միջտարածաշրջանային և սոցիալ-մշակութային կապերի զարգացման դեպարտամենտի ղեկավար Վալերի Չերնիշովը և նրա տեղակալ Դմիտրի Ավանեսովը։ «Երկուսն էլ հատուկ ծառայություններից են։ Աբխազիայում ռուսական ռազմական ռազմաբազայում ծառայելուց հետո Չերնիշովը 2013 թվականին հրավիրվել է ռազմական հետախուզություն։ Նա Շչոլկովոյի շրջանի Զագորյանսկի գյուղում գտնվող 36360 զորամասում Գլխավոր հետախուզական վարչության սպաների վերապատրաստման դասընթացներում դասավանդել է դիվերսիոն աշխատանքի հիմունքներ։ Նախագահի վարչակազմում նա սկզբում զբաղվել է Վրաստանի ուղղությամբ, ապա տեղափոխվել Հայաստանի ուղղություն»,-գրում է լրատվամիջոցը։
Դմիտրի Ավանեսովն ավարտել է Պետրոս Մեծի անվան հրթիռային զորքերի ռազմական ակադեմիան և ունի գնդապետի կոչում։ 2012 թվականին նա վերապատրաստում է անցել ԱԴԾ-ի Մոսկվայի նոր տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ինստիտուտում՝ «ազգային անվտանգության վիճակի գնահատման, վերլուծության և կանխատեսման համակարգեր» ծրագրով։ Երկուսն էլ բազմիցս այցելել են Երևան, որտեղ հանդիպումներ են ունեցել Կրեմլի տեղական դաշնակիցների հետ։
«Ռուսաստանի կառավարությունում Հայաստանի ուղղությունը համակարգում է փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը, որը գրեթե շաբաթական պարբերականությամբ վախեցնում է Երևանին լուրջ տնտեսական խնդիրներով, եթե Հայաստանը շարունակի խորացնել հարաբերությունները ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի հետ»,-նկատում է The Insider-ը:
Շարունակելով շարքը՝ լրատվամիջոցը նշում է, որ Հայաստանում ամենաակտիվ խմբերից են Գորչակովի հանրային դիվանագիտության աջակցության հիմնադրամը, որը տարածում է Կրեմլին համահունչ նարատիվներ, Կոմունիկացիաների զարգացման ազգային հետազոտական ինստիտուտը, որի ղեկավարն է Ռուսաստանի արտաքին հետախուզության ծառայության կադրային սպա Վլադիսլավ Գասումյանովը, Ռուսաստանի ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտը՝ որպես արտաքին հետախուզության հետ կապված վերլուծական կենտրոն, ինչպես նաև «բազմաթիվ կեղծ քաղաքական վերլուծաբաններ, փորձագետներ, խորհուրդներ և կազմակերպություններ, որոնք ֆինանսավորվում են Կրեմլի կողմից»։
«Փաշինյանի դեմ քարոզչական արշավի առաջնագծում են վաղուց հայտնի դեմքեր, այդ թվում՝ սենատորներ Կոնստանտին Կոսաչովը և Կոնստանտին Զատուլինը։ Զատուլինը ղեկավարում է ռուս-հայկական միջազգային «Լազարևյան ակումբը», որի անդամների թվում է միլիարդատեր Սամվել Կարապետյանը՝ «Տաշիր Գրուպ» ընկերության սեփականատերը»,-գրում է The Insider-ը, որը նաև հրապարակել է, թե ինչ կապերով են Հայաստանում քաղաքական պայքարի հայտ ներկայացրած ուժերից երկուսի ղեկավարները՝ «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Սամվել Կարապետյանը և «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը, կապված Ռուսաստանի հետ:

The Insider reveals who is coordinating the campaign to influence Armenia’s elections from Russia
The Insider has published an extensive report on Russia’s possible influence over Armenia’s parliamentary elections scheduled for 7 June, the coordination of work on Armenia within the Russian presidential administration, and the officials sent to Yerevan to oversee the process.
The Insider opens its article with the following introduction:
“After recent failures in Moldova and Hungary, the Kremlin has redirected its resources towards Armenia, where parliamentary elections are scheduled for June 7. The Kremlin hopes to prevent incumbent Prime Minister Nikol Pashinyan’s Civil Contract party from winning after he pursued closer ties with the European Union and the United States. The Insider has identified who oversees the Armenia portfolio in the Russian presidential administration, which officers from the Foreign Intelligence Service (SVR), the GRU, and the FSB were sent to Yerevan, and how Armenian opposition candidates are linked to Russia’s intelligence agencies.”
The outlet reports that the information campaign against Pashinyan is coordinated by the Administration of the President of the Russian Federation for Strategic Partnership and Cooperation (USSP), established in 2025, which is headed by Vadim Titov, a former Rosatom official who is closely linked to Sergey Kiriyenko, First Deputy Chief of Staff of the Russian Presidential Administration.
“Titov’s start in the post was not especially successful: ahead of elections in Hungary, he flew to Budapest with his aide, Yegor Kvyatkovsky, also a Rosatom official, but the campaign ended in a crushing defeat for Viktor Orban. Now, however, Titov has a new chance to prove himself.
The direct handlers for Armenia from the Russian presidential administration are Valery Chernyshov, head of the USSP department for developing interregional and sociocultural ties, and his deputy, Dmitry Avanesov. Both come from the security services. After serving at a Russian military base in Abkhazia, in 2013 Chernyshov was invited to join military intelligence. He taught the basics of sabotage work at advanced training courses for GRU officers in the village of Zagoryansky in the Shchyolkovo District, at Military Unit 36360. In the presidential administration, he first oversaw Georgia before being reassigned to Armenia,” the report states.
Dmitry Avanesov graduated from the Peter the Great Military Academy of Strategic Missile Forces and holds the rank of colonel. In 2012, he underwent training at the FSB’s Moscow Institute of New Information Technologies under a programme on “systems for assessing, analysing and forecasting the state of national security.” Both men have visited Yerevan on multiple occasions, where they held meetings with local Kremlin allies.
“In the Russian government, the Armenia portfolio is handled by Deputy Prime Minister Alexei Overchuk, who on a near weekly basis warns Yerevan of major economic problems if it continues moving closer to the EU and the U.S,” The Insider notes.
Continuing its report, the outlet notes that among the most active groups in Armenia are the Gorchakov Fund for Public Diplomacy Support, which promotes narratives aligned with the Kremlin; the National Research Institute for Communications Development, headed by Vladislav Gasumyanov, a career officer of Russia’s Foreign Intelligence Service; and the Russian Institute for Strategic Studies, described as an analytical centre linked to Russian intelligence. It also points to “numerous pseudo-political analysts, experts, councils, and organisations financed by the Kremlin.”
“Long-familiar figures, including senators Konstantin Kosachev and Konstantin Zatulin, are in the front ranks of the propaganda campaign against Pashinyan. Zatulin heads the international Russian-Armenian Lazarev Club, which boasts among its members the billionaire Samvel Karapetyan, owner of the commercial real estate giant Tashir Group,” The Insider writes, adding that it has also detailed the ties to Russia of two opposition figures in Armenia’s political arena - Samvel Karapetyan, leader of the “Strong Armenia” alliance, and Gagik Tsarukyan, chairman of the “Prosperous Armenia” party.