The Insider-ը բացահայտել է, թե ովքեր են ՌԴ-ում համակարգում Հայաստանի ընտրությունների վրա ազդեցության արշավը
The Insider-ը ծավալուն հոդված է հրապարակել՝ հունիսի 7-ին Հայաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններում Ռուսաստանի հնարավոր ազդեցության, ՌԴ նախագահի վարչակազմում Հայաստանի ուղղությամբ տարվող աշխատանքների համակարգման և Երևան ուղարկված պատասխանատուների մասին:
«Մոլդովայում և Հունգարիայում վերջին անհաջողություններից հետո Կրեմլն իր ռեսուրսներն ուղղել է դեպի Հայաստան, որտեղ հունիսի 7-ին նախատեսված են խորհրդարանական ընտրություններ։ Կրեմլը հույս ունի կանխել գործող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հաղթանակը այն բանից հետո, երբ նա սկսել է խորացնել հարաբերությունները Եվրոպական միության և Միացյալ Նահանգների հետ։ The Insider-ը բացահայտել է, թե Ռուսաստանի նախագահի վարչակազմում ով է համակարգում հայկական ուղղությունը, Արտաքին հետախուզության ծառայության (СВР), Գլխավոր հետախուզական վարչության (ГРУ) և Անվտանգության դաշնային ծառայության (ФСБ) որ սպաներն են ուղարկվել Երևան ու թե ինչպես են հայաստանյան ընդդիմադիր թեկնածուները կապված Ռուսաստանի հատուկ ծառայությունների հետ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս նախաբանով է սկսում իր հոդվածը The Insider-ը:
Լրատվամիջոցը գրում է, որ Փաշինյանի դեմ տեղեկատվական արշավը համակարգում է 2025թ. ստեղծված Ռազմավարական գործընկերության և համագործակցության հարցերով ՌԴ նախագահին առընթեր վարչությունը (Управление президента по стратегическому партнерству и сотрудничеству, УСПС), որը ղեկավարում է Ռուսաստանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Սերգեյ Կիրիենկոյի հովանավորյալ, «Ռոսատոմ»-ի նախկին պաշտոնյա Վադիմ Տիտովը:
«Տիտովի գործունեության մեկնարկն այս պաշտոնում առանձնապես հաջող չի եղել․ Հունգարիայում ընտրություններից առաջ նա իր օգնական, նույնպես «Ռոսատոմ»-ի պաշտոնյա Եգոր Կվյատկովսկու հետ մեկնել էր Բուդապեշտ, սակայն քարոզարշավն ավարտվել էր Վիկտոր Օրբանի ջախջախիչ պարտությամբ։ Այժմ, սակայն, Տիտովը նոր հնարավորություն ունի իրեն դրսևորելու»,-գրում է լրատվամիջոցը:
Ռուսաստանի նախագահի վարչակազմում, ըստ The Insider-ի, Հայաստանի ուղղությամբ անմիջական համակարգողներն են Ռազմավարական գործընկերության և համագործակցության հարցերով նախագահական վարչության միջտարածաշրջանային և սոցիալ-մշակութային կապերի զարգացման դեպարտամենտի ղեկավար Վալերի Չերնիշովը և նրա տեղակալ Դմիտրի Ավանեսովը։ «Երկուսն էլ հատուկ ծառայություններից են։ Աբխազիայում ռուսական ռազմական ռազմաբազայում ծառայելուց հետո Չերնիշովը 2013 թվականին հրավիրվել է ռազմական հետախուզություն։ Նա Շչոլկովոյի շրջանի Զագորյանսկի գյուղում գտնվող 36360 զորամասում Գլխավոր հետախուզական վարչության սպաների վերապատրաստման դասընթացներում դասավանդել է դիվերսիոն աշխատանքի հիմունքներ։ Նախագահի վարչակազմում նա սկզբում զբաղվել է Վրաստանի ուղղությամբ, ապա տեղափոխվել Հայաստանի ուղղություն»,-գրում է լրատվամիջոցը։
Դմիտրի Ավանեսովն ավարտել է Պետրոս Մեծի անվան հրթիռային զորքերի ռազմական ակադեմիան և ունի գնդապետի կոչում։ 2012 թվականին նա վերապատրաստում է անցել ԱԴԾ-ի Մոսկվայի նոր տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ինստիտուտում՝ «ազգային անվտանգության վիճակի գնահատման, վերլուծության և կանխատեսման համակարգեր» ծրագրով։ Երկուսն էլ բազմիցս այցելել են Երևան, որտեղ հանդիպումներ են ունեցել Կրեմլի տեղական դաշնակիցների հետ։
«Ռուսաստանի կառավարությունում Հայաստանի ուղղությունը համակարգում է փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը, որը գրեթե շաբաթական պարբերականությամբ վախեցնում է Երևանին լուրջ տնտեսական խնդիրներով, եթե Հայաստանը շարունակի խորացնել հարաբերությունները ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի հետ»,-նկատում է The Insider-ը:
Շարունակելով շարքը՝ լրատվամիջոցը նշում է, որ Հայաստանում ամենաակտիվ խմբերից են Գորչակովի հանրային դիվանագիտության աջակցության հիմնադրամը, որը տարածում է Կրեմլին համահունչ նարատիվներ, Կոմունիկացիաների զարգացման ազգային հետազոտական ինստիտուտը, որի ղեկավարն է Ռուսաստանի արտաքին հետախուզության ծառայության կադրային սպա Վլադիսլավ Գասումյանովը, Ռուսաստանի ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտը՝ որպես արտաքին հետախուզության հետ կապված վերլուծական կենտրոն, ինչպես նաև «բազմաթիվ կեղծ քաղաքական վերլուծաբաններ, փորձագետներ, խորհուրդներ և կազմակերպություններ, որոնք ֆինանսավորվում են Կրեմլի կողմից»։
«Փաշինյանի դեմ քարոզչական արշավի առաջնագծում են վաղուց հայտնի դեմքեր, այդ թվում՝ սենատորներ Կոնստանտին Կոսաչովը և Կոնստանտին Զատուլինը։ Զատուլինը ղեկավարում է ռուս-հայկական միջազգային «Լազարևյան ակումբը», որի անդամների թվում է միլիարդատեր Սամվել Կարապետյանը՝ «Տաշիր Գրուպ» ընկերության սեփականատերը»,-գրում է The Insider-ը, որը նաև հրապարակել է, թե ինչ կապերով են Հայաստանում քաղաքական պայքարի հայտ ներկայացրած ուժերից երկուսի ղեկավարները՝ «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Սամվել Կարապետյանը և «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը, կապված Ռուսաստանի հետ:

Издание The Insider раскрыло, кто в РФ координирует кампанию по оказанию влияния на выборы в Армении
Издание The Insider опубликовало обширную статью о возможном влиянии России на предстоящие 7 июня парламентские выборы в Армении, о координации работы по армянскому направлению в Администрации президента РФ и об ответственных лицах, направленных в Ереван
«После провала в Молдове и Венгрии все свои ресурсы Кремль бросил на Армению, где 7 июня состоятся парламентские выборы. Кремль надеется не дать победить партии «Гражданский договор» премьер-министра Армении Никола Пашиняна, взявшего курс на сближение с ЕС и США. The Insider установил, кто курирует армянское направление в АП, каких офицеров СВР, ГРУ и ФСБ направили в Ереван для реализации поставленных целей и как оппозиционные кандидаты связаны с российскими спецслужбами», — как сообщает Арменпресс, начинает свою статью The Insider.
Издание пишет, что информационную кампанию против Пашиняна координирует созданное в 2025 году Управление АП по стратегическому партнерству и сотрудничеству (УСПС), которое возглавляет ставленник первого заместителя руководителя Администрации президента РФ Сергея Кириенко, бывший чиновник «Росатома» Вадим Титов.
«Старт его [Титова] в этой должности оказался не слишком удачным: перед выборами в Венгрию он летал в Будапешт со своим помощником (также росатомщиком) Егором Квятковским, но кампания завершилась разгромным поражением Орбана. Теперь у него появился новый шанс выслужиться», — пишет издание.
В Администрации президента России, по данным The Insider, непосредственными кураторами армянского направления являются являются начальник департамента развития межрегиональных и социокультурных связей УСПС Валерий Чернышов и его заместитель Дмитрий Аванесов — оба представители спецслужб.
«После службы на российской военной базе в Абхазии в 2013 году Чернышова пригласили в военную разведку, и он преподавал основы диверсионной работы на курсах повышения квалификации офицеров ГРУ в поселке Загорянский Щелковского района (в/ч 36360). В АП он сначала курировал Грузию, затем его перекинули на Армению», — пишет издание.
Отмечается, что Дмитрий Аванесов окончил Военную академию ракетных войск им. Петра Великого и носит погоны полковника. В 2012 году он прошел обучение на курсах повышения квалификации в Московском институте новых информационных технологий ФСБ по программе «Системы оценки, анализа и прогноза состояния национальной безопасности». Оба неоднократно посещали Ереван и встречались с местными друзьями Кремля.
«В российском правительстве на армянской теме сидит вице-премьер Алексей Оверчук. Буквально каждую неделю он пугает Армению большими экономическими проблемами, если она продолжит сближение с Евросоюзом и США», — пишет The Insider.
Продолжая список, издание отмечает, что одними из наиболее активных групп в Армении являются фонд Горчакова, продвигающий прокремлевские нарративы, Национальный исследовательский институт развития коммуникаций (НИИРК), который возглавляет кадровый офицер СВР Владислав Гасумянов, мозговой центр внешней разведки — Российский институт стратегических исследований (РИСИ), а также целая куча псевдополитологов, экспертов, советов и организаций, получающих финансирование на Старой площади (здесь находится здание АП — ред.).
«В первых рядах пропагандистской компании против Пашиняна выступают уже давно знакомые персонажи — сенаторы Константин Косачев и Константин Затулин. Сенатор Затулин возглавляет Международный российско-армянский «Лазаревский клуб», куда, кстати, входит владелец «Ташира» миллиардер Карапетян», — пишет The Insider.
Издание также опубликовало данные о том, какими связями с Россией обладают лидеры двух сил, заявивших об участии в политической борьбе в Армении: лидер блока «Сильная Армения» Самвел Карапетян и председатель партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян.