Սևանա լճի մակարդակը մայիս 10-17-ի ընթացքում բարձրացել է 8 սմ-ով
Սևանա լճի մակարդակը 2026 թվականի մայիսի 7-ից 17-ն ընկած ժամանակահատվածում բարձրացել է 8 սանտիմետրով։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ ՀՀ ՇՄՆ «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ տեղեկագրից, 2026 թվականի մայիսի 17-ի դրությամբ Սևանա լիճը ծովի մակերևույթից գտնվել է 1900 մետր 49 սանտիմետր բարձրության վրա, որը 17 սանտիմետրով ցածր է նախորդ տարվա մայիսի 15-ին գրանցված նիշից, իսկ 8 սանտիմետրով ավել 2026 թվականի մայիսի 7-ին գրանցված նիշից։
2026 թվականի հունվարից մինչև մայիսի 17-ն ընկած ժամանակահատվածում Արփա-Սևան թունելային ջրատարով, ներառյալ ստորերկրյա հոսքը, Սևանա լիճ է տեղափոխվել 67 միլիոն 581 հազար խմ ջուր։

Уровень воды в озере Севан с 10 по 17 мая поднялся на 8 см
Как сообщили “Арменпресс” в Центре гидрометеорологии и мониторинга Министерства окружающей среды РА, по состоянию на 17 мая 2026 года уровень воды в озере Севан был на отметке 1900 метров, 49 сантиметров над уровнем моря, что на 17 сантиметров ниже уровня, зафиксированного 15 мая прошлого года, но на 8 сантиметров выше уровня, зафиксированного 7 мая 2026 года.
С января по 17 мая 2026 года в озеро Севан по туннельному акведуку Арпа-Севан поступило 67 миллионов 581 000 кубометров воды, включая подземные потоки.