Լիբանանի նախագահը հայտարարել է, որ Իսրայելի հարձակումները խաթարում են հրադադարի ամրապնդման ջանքերը
Իսրայելի շարունակական հարձակումները խաթարում են հրադադարի ամրապնդման ջանքերը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Լիբանանի նախագահական գրասենյակը՝ վկայակոչելով նախագահ Ժոզեֆ Աունին։
Նախագահը խորին ցավակցություն և ափսոսանք է հայտնել Լիբանանի տարածքում Իսրայելի կողմից շարունակվող հարձակումների հետևանքով քաղաքացիական պաշտպանության երկու անդամների զոհվելու կապակցությամբ՝ չնայած հայտարարված հրադադարին։
Նա դատապարտել է հումանիտար ոլորտի աշխատակիցների թիրախավորումը՝ այն համարելով միջազգային իրավունքի և բոլոր մարդասիրական սկզբունքների կոպիտ խախտում։
Նախագահ Աունը նաև հաստատել է, որ պատրաստ է համագործակցել համապատասխան միջազգային կողմերի հետ՝ կրկնվող խախտումները դադարեցնելու և Լիբանանի օկուպացված տարածքներից Իսրայելի լիակատար դուրսբերումն ապահովելու համար։
«Նախագահ Աունն ընդգծել է իր վճռականությունը՝ շարունակելու դիվանագիտական ​​շփումներն ու նախաձեռնությունները եղբայրական, բարեկամ երկրների և միջազգային հանրության հետ՝ Լիբանանի ինքնիշխանությունը պաշտպանելու և Լիբանանի ժողովրդի անվտանգությունն ու կայունությունն ապահովելու նպատակով», - նշված է նախագահական գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Լիբանանի հարավում իսրայելական ուժերի կողմից իրականացված հարձակման հետևանքով 13 մարդ է զոհվել, այդ թվում՝ շտապօգնության երկու աշխատակից։
Ըստ Լիբանանի առողջապահության նախարարության՝ մարտի 2-ից, երբ Իսրայելի վրա «Հեզբոլլահ»-ի հարձակման պատճառով Լիբանանը ներքաշվեց Մերձավոր Արևելքում պատերազմի մեջ, երկրում իսրայելական գործողությունների զոհերի ընդհանուր թիվը հասել է 2869-ի, իսկ վիրավորներինը՝ 8730-ի։

Президент Ливана заявил, что нападения Израиля подрывают усилия по укреплению режима прекращения огня
Продолжающиеся атаки Израиля подрывают усилия по укреплению режима прекращения огня. Как сообщает “Арменпресс”, слова президента Джозефа Ауна передала пресс-служба президента Ливана.
Президент выразил глубокие соболезнования и сожаление в связи с гибелью двух сотрудников гражданской обороны в результате продолжающихся израильских атак на ливанскую территорию, несмотря на объявленное прекращение огня.
Он осудил нападения на сотрудников гуманитарных организаций, назвав это грубым нарушением международного права и всех гуманитарных принципов.
Президент Аун также подтвердил свою готовность сотрудничать с соответствующими международными сторонами для прекращения неоднократных нарушений и обеспечения полного вывода израильских войск с оккупированных территорий Ливана.
“Президент Аун подчеркнул свою решимость продолжать дипломатические контакты и инициативы с братскими, дружественными странами и международным сообществом в целях защиты суверенитета Ливана и обеспечения безопасности и стабильности ливанского народа”, — говорится в заявлении пресс-службы президента.
Ранее сообщалось, что в результате нападения израильских сил на юге Ливана погибли 13 человек, в том числе двое сотрудников скорой помощи. По данным Министерства здравоохранения Ливана, с 2 марта, когда Ливан был втянут в войну на Ближнем Востоке из-за нападения “Хезболлы” на Израиль, общее число погибших в результате израильских операций достигло 2869 человек, число раненых — 8730.