Մակրոնի աջակցությունը Հայաստանին եղել է ոչ միայն ինստիտուցիոնալ, այլև անձնական մակարդակում․ վարչապետ
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի պետական այցի շրջանակում կազմակերպված պետական ընդունելության ընթացքում ունեցած բաժակաճառի ժամանակ ընդգծել է, որ Հայաստանի ներկայիս զարգացման փուլում Մակրոնի դերակատարությունը եղել է շրջադարձային։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ վարչապետը նշել է, որ Հայաստանի և Ֆրանսիայի հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա, ինչը նախատեսվում է ամրագրել ռազմավարական գործընկերության փաստաթղթի ընդունմամբ՝ որպես Մակրոնի պետական այցի կարևոր արդյունք։
«Այսօր մեզ համար շատ կարևոր և մեծ իրադարձություն է տեղի ունենում, և մենք գործ ունենք մի իրավիճակի հետ, երբ մեր երկրի ավանդական և հավատարիմ բարեկամ երկրի նախագահը՝ նաև իմ անձնական բարեկամը, գտնվում է Հայաստանում։ Այս իրադարձությունը ունի կրկնակի նշանակություն»,– ասել է Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը ներկայում անցում է կատարել գոյատևման օրակարգից դեպի զարգացման օրակարգ՝ ձևավորելով իրական Հայաստանի գաղափարախոսության վրա հիմնված նոր ռազմավարություն։
Վարչապետը շեշտել է, որ այդ նոր իրականության և տարածաշրջանային ռազմավարության ձևավորման առանցքային հանգրվանը եղել է 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում տեղի ունեցած քառակողմ հանդիպումը, որտեղ, նրա բնորոշմամբ, Էմանուել Մակրոնը հանդես է եկել բացառիկ վճռականությամբ և սկզբունքայնությամբ։
«Այն, ինչ ես այդ օրը տեսել եմ՝ այդպիսի համոզմունք, նվիրվածություն, սկզբունքայնություն և վճռականություն, ես չեմ կարդացել ոչ մի գրքում»,– նշել է Փաշինյանը՝ հավելելով, որ այդ հանդիպման ընթացքում ձևավորված մոտեցումները դարձել են Հայաստանի ներկայիս իրականության հիմքերից մեկը։
Փաշինյանի գնահատմամբ՝ այդ գործընթացները նպաստել են Հայաստանի խաղաղության, անվտանգության և զարգացման հեռանկարների ձևավորմանը։
Վարչապետը նաև ընդգծել է, որ Մակրոնի աջակցությունը Հայաստանին եղել է ոչ միայն ինստիտուցիոնալ, այլև անձնական մակարդակում՝ ընդգրկելով անվտանգությունը, ինքնիշխանությունն ու պետականության ամրապնդումը։
«Երբ թվում էր, թե Հայաստանը չունի հույս և հենարան, մենք զգացինք և շոշափեցինք նախագահ Մակրոնի ձեռքը»,– ասել է նա՝ նշելով, որ այդ աջակցությունը արտահայտվել է կոնկրետ քայլերով և որոշումներով։
Փաշինյանը հավելել է, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում չի հիշում դեպք, երբ Հայաստանի պետական շահերին վերաբերող հարցերում Մակրոնի արձագանքը չլինի արագ, կոնկրետ և գործնական։
Վարչապետը նշել է նաև, որ Հայաստանի կողմից Ֆրանսիայի նախագահին շնորհված բարձրագույն պարգևը իրականում գնահատանքի արտահայտություն է այն շրջադարձային ծառայության համար, որը Մակրոնը մատուցել է Հայաստանին։
«Հայաստանի Հանրապետության մեծարգո նախագահ, հարգելի ներկաներ, ես առաջարկում եմ, որ մենք բաժակ բարձրացնենք Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ, Ֆրանսիայի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության պետական գործիչ, Հայաստանի Հանրապետության և հայ ժողովրդի մեծ բարեկամ, եղբայր և հարազատ Էմանուել Մակրոնի համար»,– ասել է Փաշինյանը։

Поддержка Армении со стороны Макрона была не только на институциональном, но и на личном уровне: премьер-министр Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе тоста на государственном обеде, организованном в рамках государственного визита президента Франции Эммануэля Макрона, подчеркнул, что на нынешнем этапе развития Армении роль Макрона стала переломной.
Как сообщает Арменпресс, премьер-министр отметил, что отношения между Арменией и Францией находятся на высоком уровне, что планируется закрепить принятием документа о стратегическом партнерстве как важного итога государственного визита Макрона.
«Сегодня для нас происходит очень важное и масштабное событие, и мы имеем дело с ситуацией, когда президент традиционной и верной страны-друга нашего государства — а также мой личный друг — находится в Армении. Это событие имеет двойное значение», — сказал Пашинян.
По его словам, Армения в настоящее время перешла от повестки выживания к повестке развития, сформировав новую стратегию, основанную на идеологии «Реальной Армении».
Премьер-министр подчеркнул, что ключевым этапом формирования этой новой реальности и региональной стратегии стала четырехсторонняя встреча, состоявшаяся 6 октября 2022 года в Праге, где, по его определению, Эммануэль Макрон проявил исключительную решимость и принципиальность.
«То, что я увидел в тот день — такую убежденность, преданность, принципиальность и решительность, — я не встречал ни в одной книге», — отметил Пашинян, добавив, что подходы, сформированные в ходе той встречи, стали одним из фундаментов нынешней реальности Армении.
По оценке Пашиняна, эти процессы способствовали формированию перспектив мира, безопасности и развития Армении.
Премьер-министр также подчеркнул, что поддержка Армении со стороны Макрона была не только на институциональном, но и на личном уровне, охватывая вопросы безопасности, суверенитета и укрепления государственности.
«Когда казалось, что у Армении нет ни надежды, ни опоры, мы почувствовали и ощутили руку президента Макрона», — сказал он, отметив, что эта поддержка выражалась в конкретных шагах и решениях.
Пашинян добавил, что за время своего пребывания в должности не помнит случая, чтобы реакция Макрона на вопросы, касающиеся государственных интересов Армении, не была бы быстрой, конкретной и практичной.
Премьер-министр также отметил, что высшая награда, присужденная Арменией президенту Франции, на самом деле является выражением признательности за ту судьбоносную службу, которую Макрон сослужил Армении.
«Многоуважаемый президент Республики Армения, уважаемые присутствующие, я предлагаю поднять бокал за президента Французской Республики, государственного деятеля Французской Республики и Республики Армения, большого друга, брата и близкого человека для Республики Армения и армянского народа — Эммануэля Макрона», — сказал Пашинян.