Մակրոնի աջակցությունը Հայաստանին եղել է ոչ միայն ինստիտուցիոնալ, այլև անձնական մակարդակում․ վարչապետ
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի պետական այցի շրջանակում կազմակերպված պետական ընդունելության ընթացքում ունեցած բաժակաճառի ժամանակ ընդգծել է, որ Հայաստանի ներկայիս զարգացման փուլում Մակրոնի դերակատարությունը եղել է շրջադարձային։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ վարչապետը նշել է, որ Հայաստանի և Ֆրանսիայի հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա, ինչը նախատեսվում է ամրագրել ռազմավարական գործընկերության փաստաթղթի ընդունմամբ՝ որպես Մակրոնի պետական այցի կարևոր արդյունք։
«Այսօր մեզ համար շատ կարևոր և մեծ իրադարձություն է տեղի ունենում, և մենք գործ ունենք մի իրավիճակի հետ, երբ մեր երկրի ավանդական և հավատարիմ բարեկամ երկրի նախագահը՝ նաև իմ անձնական բարեկամը, գտնվում է Հայաստանում։ Այս իրադարձությունը ունի կրկնակի նշանակություն»,– ասել է Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը ներկայում անցում է կատարել գոյատևման օրակարգից դեպի զարգացման օրակարգ՝ ձևավորելով իրական Հայաստանի գաղափարախոսության վրա հիմնված նոր ռազմավարություն։
Վարչապետը շեշտել է, որ այդ նոր իրականության և տարածաշրջանային ռազմավարության ձևավորման առանցքային հանգրվանը եղել է 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում տեղի ունեցած քառակողմ հանդիպումը, որտեղ, նրա բնորոշմամբ, Էմանուել Մակրոնը հանդես է եկել բացառիկ վճռականությամբ և սկզբունքայնությամբ։
«Այն, ինչ ես այդ օրը տեսել եմ՝ այդպիսի համոզմունք, նվիրվածություն, սկզբունքայնություն և վճռականություն, ես չեմ կարդացել ոչ մի գրքում»,– նշել է Փաշինյանը՝ հավելելով, որ այդ հանդիպման ընթացքում ձևավորված մոտեցումները դարձել են Հայաստանի ներկայիս իրականության հիմքերից մեկը։
Փաշինյանի գնահատմամբ՝ այդ գործընթացները նպաստել են Հայաստանի խաղաղության, անվտանգության և զարգացման հեռանկարների ձևավորմանը։
Վարչապետը նաև ընդգծել է, որ Մակրոնի աջակցությունը Հայաստանին եղել է ոչ միայն ինստիտուցիոնալ, այլև անձնական մակարդակում՝ ընդգրկելով անվտանգությունը, ինքնիշխանությունն ու պետականության ամրապնդումը։
«Երբ թվում էր, թե Հայաստանը չունի հույս և հենարան, մենք զգացինք և շոշափեցինք նախագահ Մակրոնի ձեռքը»,– ասել է նա՝ նշելով, որ այդ աջակցությունը արտահայտվել է կոնկրետ քայլերով և որոշումներով։
Փաշինյանը հավելել է, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում չի հիշում դեպք, երբ Հայաստանի պետական շահերին վերաբերող հարցերում Մակրոնի արձագանքը չլինի արագ, կոնկրետ և գործնական։
Վարչապետը նշել է նաև, որ Հայաստանի կողմից Ֆրանսիայի նախագահին շնորհված բարձրագույն պարգևը իրականում գնահատանքի արտահայտություն է այն շրջադարձային ծառայության համար, որը Մակրոնը մատուցել է Հայաստանին։
«Հայաստանի Հանրապետության մեծարգո նախագահ, հարգելի ներկաներ, ես առաջարկում եմ, որ մենք բաժակ բարձրացնենք Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ, Ֆրանսիայի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության պետական գործիչ, Հայաստանի Հանրապետության և հայ ժողովրդի մեծ բարեկամ, եղբայր և հարազատ Էմանուել Մակրոնի համար»,– ասել է Փաշինյանը։

Macron’s support for Armenia has been not only institutional but also personal, says PM Pashinyan
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said during a state reception held as part of French President Emmanuel Macron’s state visit to Armenia that Macron’s role has been pivotal at Armenia’s current stage of development.
The prime minister noted that Armenia-France relations are at a high level and are expected to be formalised through the adoption of a strategic partnership document as a key outcome of Macron’s state visit.
“Today marks a very important and significant event for us. We are witnessing a situation where the president of a country that has been a traditional and loyal friend to ours - who is also my personal friend - is in Armenia. This event carries a dual significance,” Pashinyan said.
According to him, Armenia has transitioned from a survival agenda to a development agenda, shaping a new strategy based on the concept of the “real Armenia.”
The prime minister stressed that a key milestone in shaping this new reality and regional strategy was the quadrilateral meeting held in Prague on October 6, 2022, where, as he noted, Emmanuel Macron demonstrated exceptional determination and principled leadership.
“What I witnessed that day - such conviction, dedication, principle and determination - is something I have not encountered in any book,” Pashinyan said, adding that the approaches formed during that meeting have become one of the foundations of Armenia’s current reality.
In his assessment, these processes have contributed to shaping Armenia’s prospects for peace, security and development.
Pashinyan also emphasised that Macron’s support for Armenia has extended beyond institutional frameworks to a personal level, encompassing security, sovereignty and the strengthening of statehood.
“At a time when it seemed that Armenia had no hope or support, we felt and grasped President Macron’s hand,” he said, noting that this support has been expressed through concrete actions and decisions.
The prime minister added that during his tenure, he does not recall a case in which Macron’s response to issues concerning Armenia’s state interests was not prompt, specific and practical.
Pashinyan also noted that Armenia’s highest state award, the Order of Glory, conferred on the French president, is an expression of appreciation for the pivotal service Macron has rendered to Armenia.
“Distinguished President of the Republic of Armenia, dear attendees, I propose a toast to the President of the French Republic, a statesman of the French Republic and the Republic of Armenia, a great friend, brother and close ally of the Republic of Armenia and the Armenian people - Emmanuel Macron,” Pashinyan said.