Լավրովը հանդիպել է Ղազախստանի նախագահին ու ԱԳ նախարարին
Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևն Աստանայում ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՌԴ արտաքին գործերի նախարարությունը՝ ներկայացնելով հանդիպման մանրամասները։
Նշվում է, որ երկու կողմերը բարձր են գնահատել ռուս-ղազախական հարաբերությունների առաջընթաց զարգացումը՝ ներառյալ առևտրատնտեսական և ներդրումային համագործակցությունը, եվրասիական ինտեգրացիոն միավորումների շրջանակներում համակարգումը, ինչպես նաև տարածաշրջանային և միջազգային կարևորագույն հարցերի վերաբերյալ ընդհանուր դիրքորոշումները։
Հաղորդվում է, որ Սերգեյ Լավրովը բանակցություններ է վարել նաև Ղազախստանի արտաքին գործերի նախարար Էդուարդ Կոշերբաևի հետ։
Արտգործնախարարությունների ղեկավարները քննարկել են ռուս-ղազախական հարաբերությունների ընդլայնման հետ կապված հարցերի լայն շրջանակ՝ քաղաքական, առևտրատնտեսական, մշակութային, հումանիտար, կրթական և այլ ոլորտներում։
Նշվում է, որ հանդիպման արդյունքում ստորագրվել է Ռուսաստանի Դաշնության և Ղազախստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության միջև 2027-2028 թվականների համագործակցության գործողությունների ծրագիրը։

Глава МИД РФ провел встречу с президентом и министром иностранных дел Казахстана
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев принял в Астане министра иностранных дел России Сергея Лаврова.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на официальный сайт МИД РФ, стороны высоко оценили поступательное развитие российско-казахстанских отношений всеобъемлющего стратегического партнёрства и союзничества, включая масштабное торгово-экономическое и инвестиционное сотрудничество, тесную и эффективную координацию в рамках евразийских интеграционных объединений, а также совпадение или близость позиций по основным региональным и международным проблемам.
Отмечается, что состоялись также переговоры Лаврова с министром иностранных дел Казахстана Ермеком Кошербаевым.
Главы внешнеполитических ведомств предметно обсудили широкий спектр вопросов расширения российско-казахстанских отношений в политической, торгово-экономической, культурно-гуманитарной, образовательной и других сферах.
Отмечается, что подписан План мероприятий по сотрудничеству между министерством иностранных дел Российской Федерации и министерством иностранных дел Республики Казахстан на 2027-2028 гг.