Ավելի քան 30 մլն մարդ կարող է աղքատության մեջ հայտնվել Իրանի շուրջ հակամարտության պատճառով. ՄԱԿ
Իրանի շուրջ հակամարտությունը սպառնում է աղքատության մեջ գցել ավելի քան 30 միլիոն մարդու 160 երկրներում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին AFP  գործակալությանը հայտնել է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի  ադմինիստրատոր Ալեքսանդր Դե Կրոոն։
«Մենք կատարել ենք հետազոտություն պատերազմի վեց շաբաթվա արդյունքներով, և մեր գնահատումներով, նույնիսկ եթե պատերազմն ավարտվի հենց հիմա, 32 միլիոն մարդ160 երկրներում կհայտնվի աղքատության մեջ», - ասել է նա: ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի տվյալներով՝ աղքատության խնդիրն Իրանի շուրջ հակամարտության և դրա հարուցած էներգետիկ ճգնաժամի ֆոնին  առանձնապես խիստ կազդի Աֆրիկայի ու Ասիայի մի շարք երկրների վրա։
Ծրագրի գնահատականներով՝ աղքատության իրավիճակի սաստկացումը կանխելու համար անհրաժեշտ է առնվազն 6 միլիարդ դոլար սուբսիդիաների տեսքով։
Փետրվարի 28-ին ԱՄՆ-ն և Իսրայելը ռազմական գործողություն սկսեցին Իրանի դեմ:
Ամերիկյան կողմը հարձակումը հիմնավորեց հրթիռային և միջուկային սպառնալիքներով, որոնք իբրև ծագում են Թեհրանից։ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը հայտարարեց լայնածավալ պատասխան գործողության մասին՝ հարձակվելով օբյեկտների վրա Իսրայելում, ինչպես նաև հարվածներ հասցնելով ամերիկյան ենթակառուցվածքներին Բահրեյնում, Հորդանանում, Կատարում, Քուվեյթում, ԱՄԷ-ում և Սաուդյան Արաբիայում:

Более 30 миллионов человек могут оказаться в нищете из-за конфликта вокруг Ирана - ООН
Конфликт вокруг Ирана угрожает ввергнуть в нищету более 30 миллионов человек в 160 странах. Как передает Арменпресс, об этом агентству AFP сообщил администратор Программы развития ООН Александр Де Кроо.
«Мы провели исследование, основанное на результатах шести недель войны, и, по нашим оценкам, даже если война закончится прямо сейчас, 32 миллиона человек в 160 странах окажутся в нищете», — сказал он.
По данным Программы развития ООН, проблема бедности на фоне конфликта вокруг Ирана и вызванного им энергетического кризиса особенно сильно затронет ряд стран Африки и Азии.
По оценкам программы, для предотвращения ухудшения ситуации с бедностью необходимы субсидии в размере не менее 6 миллиардов долларов.
28 февраля США и Израиль начали военную операцию против Ирана.
Американская сторона оправдала атаку ракетными и ядерными угрозами, якобы исходящими из Тегерана. Корпус стражей исламской революции объявил о широкомасштабном ответном ударе, включающем атаки на цели в Израиле, а также нанесение ударов по американской инфраструктуре в Бахрейне, Иордании, Катаре, Кувейте, ОАЭ и Саудовской Аравии.