Փեզեշքիանը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի կողմից Իրանի ռազմածովային շրջափակումը դատապարտված է ձախողման
Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը հայտարարել է, որ իրանական նավահանգիստների վրա ԱՄՆ-ի ռազմածովային շրջափակումը չի հասնի իր նպատակներին։
«Ծովային շրջափակում կամ սահմանափակումներ կիրառելու ցանկացած փորձ հակասում է միջազգային իրավունքին և դատապարտված է ձախողման»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասել է Փեզեշքիանը հայտարարության մեջ, որը տարածել են իրանական ԶԼՄ-ները։
Նա հավելել է, որ նման միջոցառումները «ոչ միայն չեն ամրապնդի տարածաշրջանային անվտանգությունը, այլև իրականում լարվածության աղբյուր են և խաթարում են կայունությունը Պարսից ծոցում»։
Իրանի հետ հրադադարի հայտարարումից մի քանի օր անց ԱՄՆ-ն ապրիլի 13-ին ռազմածովային շրջափակում է սահմանել Իրանի նավահանգիստների նկատմամբ։

Пезешкиан заявил, что военно-морская блокада Ирана со стороны США обречена на провал
Президент Ирана Масуд Пезешкиан заявил, что военно-морская блокада иранских портов со стороны США не достигнет своих целей.
«Любая попытка ввести военно-морскую блокаду или ограничения противоречит международному праву и обречена на провал», — цитируют заявление Пезешкиана иранские СМИ, сообщает Арменпресс.
Он добавил, что такие меры «не только не укрепят региональную безопасность, но и фактически являются источником напряженности и подрывают стабильность в Персидском заливе».
Через несколько дней после объявления о прекращении огня с Ираном, 13 апреля США ввели военно-морскую блокаду иранских портов.