Տուսկը հայտարարել է Ուկրաինայի օգնությամբ «անօդաչուների արմադա» ստեղծելու մասին
Վարշավան Կիևի մասնակցությամբ կստեղծի «անօդաչուների արմադա»։ «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այս մասին հայտնել է Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկը Ժեշուվում Ուկրաինայի անվտանգությանն ու վերակառուցմանը նվիրված խորհրդաժողովում։
«Մեծ բավականությամբ կարող եմ հայտարարել, որ անօդաչուների արմադայի ստեղծման Լեհաստանի պլանը կիրականացվի մեր ուկրաինացի բարեկամների տեխնիկական աջակցությամբ և պրոֆեսիոնալիզմի շնորհիվ», - նրա խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Տուսկը հավելել է, որ նախագիծը կֆինանսավորվի, այդ թվում, ԵՄ հիմնադրամների միջոցներով։ Տուսկն ընդգծել է, որ Վարշավայի նպատակն է Մոսկվայի նկատմամբ գերազանցության հասնել անօդաչու թռչող սարքերի տեխնոլոգիաների բնագավառում։
Ավելի վաղ Լեհաստանը հայտարարել էր հանրապետության արևելյան սահմաններին իր սեփական «անօդաչու թռչող սարքերի պարսպի» ստեղծման մասին՝ SAN ծրագրի շրջանակներում։ Այն նախատեսում է անօդաչու թռչող սարքերից համալիր պաշտպանության ստեղծում Բելառուսի և Ռուսաստանի հետ սահմանին։ Նախագծի արժեքը գնահատվում է 15 միլիարդ զլոտի (մոտավորապես 4,2 միլիարդ դոլար)։ Համակարգը պատրաստ կլինի շահագործման մինչև 2027 թվականի վերջը:

Туск объявил о создании «армады беспилотников» при помощи Украины
Варшава создаст «армаду беспилотников» с участием Киева. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об премьер-министр Польши Дональд Туск заявил на конференции по безопасности и восстановлению Украины в Жешуве.
«Я очень рад сообщить, что план Польши по созданию армады беспилотников будет реализован при технической помощи и профессионализме наших украинских друзей», — цитирует его слова ТАСС.
Туск добавил, что проект будет финансироваться, в том числе, из фондов ЕС. Туск подчеркнул, что цель Варшавы — добиться превосходства над Москвой в области беспилотных технологий.
Ранее Польша объявила о создании собственной «стены беспилотников» на восточных границах республики в рамках программы САН. Она предусматривает создание комплексной обороны от беспилотников на границе с Беларусью и Россией. Стоимость проекта оценивается в 15 миллиардов злотых (приблизительно 4,2 миллиарда долларов). Система будет готова к эксплуатации к концу 2027 года.