Նորվեգիան և Ուկրաինան համաձայնագիր են ստորագրել ուկրաինական անօդաչուների արտադրության վերաբերյալ
Նորվեգիան և Ուկրաինան համաձայնագիր են ստորագրել նորվեգական տարածքում ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքերի արտադրության շուրջ. առաջին մատակարարումները պլանավորված են մինչև ամառ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ապրիլի 27-ին հաղորդել է Նորվեգիայի կառավարությունը։
«Համաձայնագիրը ճանապարհ է բացում Նորվեգիայում ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքերի համատեղ արտադրության համար», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Կառավարության խոսքով, համաձայնագիրը լրացնում է այն համատեղ հռչակագիրը, որն ավելի վաղ ստորագրվել է Նորվեգիայի վարչապետ Յոնաս Գար Ստյորեի և Վոլոդիմիր Զելենսկու կողմից։
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ ուկրաինական արտադրողը Նորվեգիայի պաշտպանության նախարարությանը տեղեկացրել է, թե ակնկալում է առաջին անօդաչու թռչող սարքերը Ուկրաինա մատակարարել մինչև ամառ։

Норвегия и Украина подписали соглашение о производстве украинских беспилотников
Норвегия и Украина подписали соглашение о производстве украинских беспилотников на территории Норвегии. Первые поставки запланированы на лето. Как сообщает Арменпресс, норвежское правительство объявило об этом 27 апреля.
«Соглашение открывает путь к совместному производству украинских беспилотников в Норвегии», — говорится в заявлении.
По данным правительства, соглашение дополняет совместную декларацию, подписанную ранее премьер-министром Норвегии Йонасом Гаром Стёре и Владимиром Зеленским.
Отмечается, что украинский производитель проинформировал Министерство обороны Норвегии о том, что ожидает поставки первых беспилотников в Украину к лету.