ՄԱԿ-ում Գազայի ականազերծման արժեքը գնահատել են 541 միլիոն դոլար
Գազայի հատվածի մաքրումը չպայթած զինամթերքից, որը խոչընդոտում է պաղեստինյան անկլավի վերակառուցման գործընթացին, կարժենա 541 միլիոն դոլար: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, նման գնահատում է տվել  ՄԱԿ-ի՝ օկուպացված պաղեստինյան տարածքներում ականազերծման ծրագրի ղեկավար Ջուլիուս վան դեր Վալտը։
Նրա խոսքով՝ չպայթած զինամթերքն ամենօրյա սպառնալիք է ներկայացնում անկլավի բնակիչների կյանքի համար և խոչընդոտում  դրա վերակառուցման գործընթացի մեկնարկին:
«Միայն Գազայում մեզ անհրաժեշտ է մոտ 541 միլիոն դոլար սոսկ չպայթած զինամթերքի հետ կապված սպառնալիքի վերացման համար», - ասել է նա Ժնևում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ։
Վան դեր Վալտը նշել է, որ հակամարտության սկզբից ի վեր նման տարրերը դարձել ավելի քան 1000 մարդու մահվան պատճառ, որոնց մեծ մասը երեխաներ են: ՄԱԿ-ի գնահատականներով՝ չպայթած զինամթերք անկլավում հանդիպում է յուրաքանչյուր 600 մետրը մեկ:

ООН оценила стоимость разминирования в Газе в $541 миллион
Очистка сектора Газа от неразорвавшихся боеприпасов, препятствующих восстановлению палестинского анклава, обойдется в $541 миллион. Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на ТАСС, эту оценку вынес Джулиус ван дер Вальт, глава программы ООН разминирования на оккупированных палестинских территориях.
Он подчеркнул, что неразорвавшиеся боеприпасы ежедневно представляют угрозу для жизни жителей анклава и препятствуют началу процесса его восстановления.
“Только в Газе нам требуется около $541 миллиона лишь для устранения угрозы, связанной с неразорвавшимися боеприпасами”, — заявил он на брифинге в Женеве.
Ван дер Вальт отметил, что с начала конфликта подобные элементы стали причиной гибели более 1000 человек, большинство из которых — дети. По оценкам ООН, неразорвавшиеся боеприпасы встречаются в анклаве каждые 600 метров.