Թրամփը հայտարարել է, որ չի շտապում Իրանի հետ հակամարտության կարգավորման հարցում
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ չի շտապում Իրանի հետ հակամարտության կարգավորման հարցում։ Նրա խոսքով՝ Իրանն է ճնշման տակ, որպեսզի այս իրավիճակն ավարտվի, և իրանական նավթը սկսի արտահանվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է Լրագրողների հետ զրույցում, որի տեսանյութը տարածել է Forbes Breaking News-ը։
«Ինձ մի շտապեցրեք», - ասել է նա լրագրողին՝ նշելով, որ ընդամենը վեց շաբաթ է զբաղվել դրանով, և Իրանի զինված ուժերն արդեն «լիովին ոչնչացված են»։
Նա նշել է, որ չի ցանկանում շտապել՝ չնայած շատ ԶԼՄ-ներ գրում են, թե ինքը ճնշման տակ է։
«Ես ճնշման տակ չեմ։ Գիտե՞ք՝ ով է ճնշման տակ՝ նրանք։ Որովհետև եթե նրանց նավթը չսկսի տեղափոխվել, նրանց նավթային ենթակառուցվածքը կպայթի, որովհետև նրանք այն պահելու տեղ չունեն», - ասել է նախագահը։
Թրամփը նաև նշել է, որ իրանական նավահանգիստների շրջափակումը «100%-ով արդյունավետ է», և Իրանը ֆինանսապես և տնտեսապես լավ վիճակում չէ։

Трамп заявил, что не спешит с разрешением конфликта с Ираном
Президент США Дональд Трамп заявил, что не спешит с разрешением конфликта с Ираном. По его словам, Иран находится под давлением, чтобы положить конец этой ситуации и начать экспорт иранской нефти. Как сообщает Арменпресс, об этом он заявил в интервью журналистам, видеозапись которого распространил Forbes Breaking News.
«Не торопите меня», — сказал он журналисту, отметив, что занимается этим всего шесть недель, а вооруженные силы Ирана уже «полностью уничтожены».
Он отметил, что не хочет торопиться, хотя многие СМИ пишут, что он находится под давлением.
«Я не нахожусь под давлением. Вы знаете, кто находится под давлением — они. Потому что если их нефть не начнет циркулировать, их нефтяная инфраструктура взорвется, потому что им негде ее хранить», — сказал президент.
Трамп также отметил, что блокада иранских портов «на 100% эффективна» и что Иран находится в плохом финансовом и экономическом положении. Он также заявил, что война с Ираном закончится, и, по его мнению, она не продлится очень долго.