«Երեք դաշնակահար՝ մեկ բեմում» նախագիծը վերադառնում է. հայ և օտարազգի վիրտուոզ երաժիշտները հանդես կգան Երևանում
«Երեք դաշնակահար՝ մեկ բեմում» նախագիծը վերադառնում է.  հայ և օտարազգի վիրտուոզ երաժիշտները հանդես կգան Երևանում
Տևական ընդմիջումից հետո երևանյան համերգասրահ է վերադառնում «Երեք դաշնակահար՝ մեկ բեմում» բացառիկ նախագիծը, որն իր շուրջ է համախմբել հայ և օտարազգի բարձրակարգ երաժիշտների։
Դաշնակահարներ Վարդան Օվսեփյանը (ԱՄՆ/Հայաստան), Մարիո Լաժինյան (Պորտուգալիա), Կրիստիան Ռանդալուն (Էստոնիա) մայիսի 17-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում կկատարեն ականավոր կոմպոզիտորների գործեր՝ ջազային մեկնաբանությամբ։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նախագծի հեղինակ Թովմաս Մարտիրոսյանը հիշեցնում է՝ առաջին համերգն անցկացվել է 2014 թվականին՝ դաշնակահարներ Արմեն Բաբախանյանի, Վահագն Հայրապետյանի և Տիգրան Համասյանի մասնակցությամբ։ Այն կրել է «Հայ դաշնամուրային երաժշտություն» խորագիրը։
«Այդ ժամանակահատվածում պարբերաբար տարբեր նախագծեր էի իրականացնում թե՛ Արմենի, թե՛ Վահագնի և թե՛ Տիգրանի հետ, և միտք հղացավ մեկ բեմում համախմբել այդ հրաշալի երաժիշտներին. երեք ռոյալ, երեք դաշնակահար։ Նրանց առաջին արձագանքը զարմանքն էր. չէին պատկերացնում, թե ինչպես են միասին հանդես գալու դասական և ջազ երաժիշտները։ Սկզբում խնդիր էինք դրել կատարել միայն հայ կոմպոզիտորների գործեր։ Համասյանը հիմնականում նվագում է իր հեղինակային գործերը, երբեմն էլ՝ ժողովրդական, Կոմիտաս։ Նրա նվագացանկում չկան Արամ Խաչատրյանի, Առնո Բաբաջանյանի ստեղծագործությունները, ուստի երկար էր մտածում, թե ինչպես է պետք մոտենալ նրանց։ Բոլորով հանդիպեցինք, քննարկեցինք գաղափարը, սակայն կատարողական մասը երաժիշտները դեռ չէին պատկերացնում։ Մի քանի ստեղծագործություն ֆիքսեցինք, որոնց շուրջ կարելի էր իմպրովիզացիաներ անել։ Կոնսերվատորիայում մի փորձ արեցինք, և գրեթե ամբողջ ծրագիրը կազմվեց։ Մեկ ամիս անց կրկին հանդիպեցինք, և ծրագիրն արդեն ամբողջությամբ պատրաստ էր»,-պատմում է Մարտիրոսյանն ու հավելում՝ համերգն անցել է լեփ-լեցուն դահլիճում։
Երեք ռոյալով և երեք դաշնակահարի մասնակցությամբ համերգ այդ շրջանում առաջին անգամ է կազմակերպվել Հայաստանում, և համերգը քննարկումների ալիք  է բարձրացրել։ Եղել են նաև քննադատություններ՝ կապված դասական որոշ գործեր ջազային մեկնաբանությամբ ներկայացնելու հետ, սակայն Տիգրան Համասյանը վստահեցրել է՝ եթե դասական կոմպոզիտորները ներկա լինեին համերգին, նրանց այդ մոտեցումները դուր կգային։
«Նախագիծը մեծ հաջողություն ունեցավ, ուստի որոշեցինք այն շարունակական դարձնել։ Տիգրանն առաջարկեց համագործակցել Վարդան Օվսեփյանի հետ։ Նա մեր օրերի լավագույն ջազային դաշնակահարներից է, որն ապրում է արտերկրում։ Վարդանը ևս շատ հավանեց նախագիծը։ 2016-ին կայացավ երկրորդ համերգը՝ Արմեն Բաբախանյանի, Վահագն Հայրապետյանի և Վարդան Օվսեփյանի մասնակցությամբ։ Հետո Արմենն առաջարկեց նախագծում ընդգրկել օտարերկրացի դաշնակահարի, որը կկատարեր հայ հեղինակների գործեր։ 2020-ին աշխատեցինք Արմեն Բաբախանյանի, կորեացի անվանի դաշնակահար Փում Փրոմըչարթի և Եվա Գրիգորյանի հետ (Ռուսաստան)։ Կրկին հրաշալի երեկո կայացավ»,-հիշում է Թովմաս Մարտիրոսյանը։
Հետագայում Արմեն Բաբախանյանը մեկնում է Հայաստանից և հաստատվում Մալայզիայում, սակայն նախագիծը կրկին կյանքի կոչելու ցանկությունն այնքան մեծ է, որ Մարտիրոսյանն ու Վարդան Օվսեփյանն այս անգամ որոշում են համագործակցել Մարիո Լաժինյայի և Կրիստիան Ռանդալուի հետ՝ համերգային ծրագրում ներառելով ոչ միայն հայ, այլև օտար հեղինակների ստեղծագործություններ։
Վարդան Օվսեփյան
«Վարդան Օվսեփյանը հեղինակ-կատարող է, ուստի սպասվող համերգին կլինեն նրա գործերից, ինչպես նաև Կոմիտաս, Արամ Խաչատրյան՝ ջազային մեկնաբանությամբ։ Բեմում հանդիսատեսը տարբեր սերունդների ներկայացուցիչների կտեսնի։ Մարիոն ավագ սերնդից է։ Նա Պորտուգալիայում հայտնի երաժիշտ է, Կրիստիանն Էստոնիայում է մեծ ճանաչում վայելում։ Նա ևս ավագ սերնդից է և տեղի ջազի ամենակարկառուն դեմքերից է, դասավանդում է կոնսերվատորիայում, ունի մեծ լսարան։ Նրանց  Վարդանն է առաջարկել միանալ նախագծին։ Միասին են աշխատել, և  Վարդանը գիտի նրանց կշիռը ջազային աշխարհում»,-ասում է Մարտիրոսյանը։
Մարիո Լաժինյան և Կրիստիան Ռանդալուն առաջին անգամ են գալու Հայաստան։ Նախագիծը նրանց հատկապես հետաքրքրել է, քանի որ դուետներով բազմիցս հանդես եկել են, բայց երեք դաշնամուրով՝ ոչ։
Մարիո Լաժինյա
«Մարիոն, ապրելով Պորտուգալիայում և ծանոթ լինելով «Գալուստ Գյուլբենկյան» հիմնադրամին, շատ բան գիտի հայ ժողովրդի, մեր մշակույթի և հայկական ջազի մասին, Կրիստիանը ևս բավականին տեղեկացված է։ Նրանք համերգից երկու օր առաջ կժամանեն Հայաստան։ Նրանց համար հետաքրքիր է առաջին անգամ լինել մեր երկրում և կատարել նաև հայ կոմպոզիտորների գործեր»,-ասում է նախագծի հեղինակն ու ընդգծում՝ օտար երաժիշտների մասնակցությունը նախագծին նպաստում է հայ երաժշտության հանրահռչակմանն ու տարածմանը։

«Три пианиста на одной сцене»: в Ереване выступят армянские и зарубежные виртуозы
После долгого перерыва на ереванскую сцену возвращается эксклюзивный проект «Три пианиста на одной сцене», объединивший высококлассных армянских и зарубежных музыкантов.
17 мая в концертном зале «Арам Хачатурян» пианисты Вардан Овсепян (США/Армения), Марио Лажинян (Португалия) и Кристиан Рандалу (Эстония) исполнят произведения известных композиторов в джазовой интерпретации.
В интервью корреспонденту Арменпресс автор проекта Товмас Мартиросян вспоминает, что первый концерт состоялся в 2014 году с участием пианистов Армена Бабаханяна, Ваагна Айрапетяна и Тиграна Амасяна. Он назывался «Армянская фортепианная музыка».
«В тот период я регулярно реализовывал различные проекты с Арменом, Ваагном и Тиграном, и возникла идея собрать этих замечательных музыкантов на одной сцене: три рояля, три пианиста. Их первой реакцией было удивление: они не могли представить, как могут вместе выступать классические и джазовые музыканты. Сначала мы поставили цель исполнять только произведения армянских композиторов. Амасян в основном играет свои собственные оригинальные произведения, а иногда и народные, произведения Комитаса. В его репертуаре нет произведений Арама Хачатуряна или Арно Бабаджаняна, поэтому он долго думал, как к ним подойти. Мы все встретились, обсудили идею, но у музыкантов все еще не было представления о том, как исполнить программу. Мы выбрали несколько произведений, вокруг которых можно было импровизировать. Провели репетицию в консерватории, и почти вся программа была составлена. «Через месяц мы снова встретились, и программа уже была полностью готова», — сказал Мартиросян, добавив, что зал во время концерта был переполнен.
Тогда в Армении впервые был организован концерт с участием трех роялей и трех пианистов, который вызвал волну дискуссий. Критика касалась и исполнения некоторых классических произведений в джазовой интерпретации, но Тигран Хамасян заверил, что если бы на концерте присутствовали классические композиторы, им бы понравился такой подход.
«Проект имел большой успех, поэтому мы решили продолжить его. Тигран предложил сотрудничество с Варданом Овсепяном. Он один из лучших джазовых пианистов нашего времени, живущий за границей. Вардану проект тоже очень понравился. В 2016 году состоялся второй концерт с участием Армена Бабаханяна, Ваагна Айрапетяна и Вардана Овсепяна. Тогда Армен предложил включить в проект иностранного пианиста, который бы исполнял произведения армянских авторов. В 2020 году мы работали с Арменом Бабаханяном, известным корейским пианистом Пумом Промчартом и Евой Григорян (Россия). Это был еще один замечательный вечер», — вспоминает Товмас Мартиросян.
Позже Армен Бабаханян покинул Армению и поселился в Малайзии, но желание возродить проект было настолько велико, что Мартиросян и Вардан Овсепян решили на этот раз сотрудничать с Марио Лажиняном и Кристианом Рандалу, включив в концертную программу произведения не только армянских, но и зарубежных авторов.
«Вардан Овсепян — автор-исполнитель, поэтому на предстоящем концерте прозвучат его произведения, а также Комитас, Арам Хачатурян в джазовой интерпретации. Зрители увидят на сцене представителей разных поколений. Марио — из старшего поколения. Он известный музыкант в Португалии, Кристиан очень известен в Эстонии. Он тоже из старшего поколения и является одной из самых видных фигур в местном джазе, преподает в консерватории, у него большая аудитория. Вардан предложил им присоединиться к проекту. Они работали вместе, и Вардан знает их вес в мире джаза», — говорит Мартиросян.
Марио Лажинян и Кристиан Рандалу впервые приедут в Армению. Этот проект особенно заинтересовал их, поскольку они много раз выступали в дуэтах, но не с тремя фортепиано.
«Марио, живущий в Португалии и знакомый с фондом «Галуст Гульбенкян», много знает об армянском народе, нашей культуре и армянском джазе, и Кристиан тоже достаточно хорошо осведомлен. Они прибудут в Армению за два дня до концерта. Им интересно впервые побывать в нашей стране и исполнить произведения армянских композиторов», — говорит автор проекта и подчеркивает, что участие иностранных музыкантов в проекте способствует популяризации и распространению армянской музыки.
Не исключено, что в будущем эти музыканты включат в свой репертуар произведения армянских композиторов.