ԻՀՊԿ-ն հայտնել է Հորմուզի նեղուցի շրջանում երկու նավի կալանման մասին
Իրանական կողմը երկու նավ է կալանել Հորմուզի նեղուցի շրջանում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Tasnim գործակալությունը՝ հղում անելով Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) ռազմածովային ուժերի հրամանատարության հայտարարությանը։
«ԻՀՊԿ-ի ռազմածովային ուժերը կալանել են երկու նավ, որոնք սպառնալիք են ստեղծել անվտանգ նավագնացության համար՝ նավարկելով առանց անհրաժեշտ թույլտվության», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ երկու նավին էլ ուղեկցել են դեպի իրանական ափ։
Ապրիլի 22-ին ավելի վաղ Մեծ Բրիտանիայի ծովային առևտրային գործառնությունների վարչությունը (UKMTO) հաղորդել է Հորմուզի նեղուցում ԻՀՊԿ-ի կողմից նավերի գնդակոծման երկու դեպքի մասին։
ԻՀՊԿ-ն ավելի վաղ հայտարարել է, որ արգելափակում է մուտքը Հորմուզի նեղուց՝ մինչև ԱՄՆ-ի կողմից իրանական նավահանգիստների շրջափակման չեղարկումը։
Իր հերթին, ԱՄՆ նախագահը հայտարարել է Իրանի հետ երկշաբաթյա հրադադարը երկարաձգելու մասին՝ շեշտելով, որ իրանական նավահանգիստների շրջափակումը կշարունակվի։

КСИР сообщает о захвате двух судов в Ормузском проливе
Иранская сторона захватила два судна в Ормузском проливе. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на заявление командования военно-морских сил Корпуса стражей исламской революции (КСИР).
«Военно-морские силы КСИР захватили два судна, представлявшие угрозу безопасному судоходству, поскольку они шли без необходимого разрешения», — говорится в заявлении.
Отмечается, что оба судна были сопровождены к иранскому побережью.
Ранее 22 апреля Управление морских торговых операций Великобритании (UKMTO) сообщило о двух инцидентах обстрела судов КСИР в Ормузском проливе.
Ранее КСИР объявил о блокировании доступа к Ормузскому проливу до тех пор, пока США не снимут блокаду иранских портов. В свою очередь, президент США объявил о продлении двухнедельного прекращения огня с Ираном, подчеркнув, что блокада иранских портов будет продолжена.