Իրաքը կավելացնի Ջեյհանով նավթի արտահանումն  օրական մինչև 500 հազար բարել
Իրաքը մոտ ժամանակներս երկրի հյուսիսում գտնվող Քիրքուքից դեպի Միջերկրական ծովի թուրքական Ջեյհան նավահանգիստ արտահանվող նավթի ծավալը կավելացնի՝ հասցնելով օրական մինչև 500 հազար բարելի: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին հայտնել է Իրաքի նավթի նախարարությունը։
Մարտի կեսերին Իրաքը Քիրքուքից Ջեյհան փոխադրվող նավթի օրական ծավալը մեծացրել է մինչև 250 հազար բարել: Ապրիլի 6-ին Իրաքը սկսել է օրական մոտ 90 հազար բարել նավթի փոխադրումը Բասրայի հարավային նահանգից դեպի Իրաքյան Քուրդիստանի տարածաշրջան՝ Ջեյհան խողովակաշարով հետագա մղման համար՝  հյուսիսային ցամաքային ճանապարհով մատակարարվող նավթի ընդհանուր ծավալը հասցնելով 340 հազար բարելի։

Ирак увеличит экспорт нефти через Джейхан до 500 000 баррелей в сутки
Ирак вскоре увеличит объем экспорта нефти из Киркука на севере страны в турецкий порт Джейхан на Средиземном море до 500 000 баррелей в сутки. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявило Министерство нефти Ирака.
В середине марта Ирак увеличил суточный объем транспортировки нефти из Киркука в Джейхан до 250 000 баррелей. 6 апреля Ирак начал транспортировку около 90 000 баррелей нефти в сутки из южной провинции Басра в регион Иракского Курдистана для дальнейшей перекачки по трубопроводу Джейхан, в результате чего общий объем нефти, поставляемой по северному сухопутному маршруту, достиг 340 000 баррелей.