Միայն Պակիստանն է որպես միջնորդ հանդես գալիս ԱՄՆ-ի հետ շփումներում. Իրանի ԱԳՆ
Ոչ մի այլ երկիր, բացի Պակիստանից, չի մասնակցում Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև բանակցությունների գործընթացին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչ Էսմայիլ Բաղային։
«Ներկայում Պակիստանը միակ պաշտոնական միջնորդն է Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև դիվանագիտական գործընթացում: Թեև մյուս երկրները ևս կապի մեջ են և խորհրդակցություններ են վարում, սակայն միջնորդության արդյունավետությունը կախված է այն բանից, թե կողմերն ինչպես են կատարում իրենց պարտավորությունները», - իրանական ԶԼՄ-ների փոխանցմամբ, ասել է նա լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում։
Փետրվարի 28-ին ԱՄՆ-ն և Իսրայելը ռազմական գործողություններ սկսեցին Իրանի դեմ: Ապրիլի 7-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարեց Իրանի հետ երկշաբաթյա փոխադարձ հրադադարի մասին: Ապրիլի 11-ին երկու կողմերն Իսլամաբադում վարել են մի քանի փուլով բանակցություններ, որոնք, սակայն, որևէ արդյունքի չեն հանգեցրել: Միացյալ Նահանգներն ապրիլի 13-ին սկսել է Իրանի ծովային շրջափակումը:
Կկայանա արդյոք բանակցությունների երկրորդ փուլը, առայժմ հայտնի չէ։ ԱՄՆ նախագահը հայտնել է, որ բանակցությունների նպատակով ամերիկյան կողմի ներկայացուցիչը մեկնել է Իսլամաբադ, մինչդեռ իրանական կողմը տեղեկացրել է, որ չի ցանկանում բանակցել ԱՄՆ-ի հետ։

Пакистан является единственным посредником в контактах с США: МИД Ирана
В переговорах между Ираном и США не участвует ни одна другая страна, кроме Пакистана. Как сообщает “Арменпресс” об этом заявил представитель Министерства иностранных дел Ирана Эсмаил Багаи.
“В настоящее время Пакистан является единственным официальным посредником в дипломатическом процессе между Ираном и США. Хотя и другие страны находятся в контакте и ведут консультации, эффективность посредничества зависит от соблюдения сторонами своих обязательств”, — заявил он на брифинге.
28 февраля США и Израиль начали военные операции против Ирана. 7 апреля президент США Дональд Трамп объявил о двухнедельном взаимном прекращении огня с Ираном. 11 апреля стороны провели несколько раундов переговоров в Исламабаде, которые, однако, не привели к каким-либо результатам. 13 апреля США начали морскую блокаду Ирана.
Пока неизвестно, состоится ли второй раунд переговоров. Президент США заявил, что представитель американской стороны вылетел в Исламабад для участия в переговорах, в то время как иранская сторона заявила, что не желает вести переговоры с США.