Հայաստանի համար կենսական նշանակություն ունեցող Հյուսիս-հարավ մայրուղին բոլորի աչքի առջև հստակ տեսք է ստանում. ՏԿԵ նախարար
Հայաստանի ֆինանսական և շինարարական կարողություններն այնպիսին չեն, որ Հյուսիս-հարավ մայրուղին հնարավոր լիներ կառուցել 3-4 տարվա ընթացքում, բայց հաճելի է արձանագրել, որ մեզ համար կենսական նշանակություն ունեցող մայրուղին բոլորի աչքի առջև հստակ տեսք է ստանում։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այդ մասին ասաց ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը՝ անդրադառնալով Հյուսիս-հարավ մայրուղու տարբեր հատվածներում ընթացող շինաշխատանքների ներկա ընթացքին։
«Առաջին կտորը Աշտարակից դեպի Գյումրի գնացող հատվածն է, որի շինարարությունն արդեն ավարտվել է, իսկ դեպի Արտաշատ գնացող հատվածի շինարարությունը վաղուց էր ավարտվել և բավականին երկար ժամանակ շահագործվում է։ Կառավարությունը հաստատել է նաև Երևանի Շերամի փողոցի հատվածի շինարարությունը։ Դա Հյուսիս-հարավ մայրուղու այն հատվածն է, որի շուրջ դատական ակտեր և վճիռներ կային։ Ուրախալի է, որ այդտեղ արդեն ունենք հանգուցալուծում, և առաջիկայում այդ կարճ հատվածում Երևանի քաղաքապետարանի մեր գործընկերները կսկսեն շինաշխատանքները, որոնց ավարտից հետո Երևանն ամբողջապես կկապվի Գյումրիի հետ բացառապես Հյուսիս-հարավ մայրուղու միջոցով»,- ասաց Խուդաթյանը։
Նախարարը հաջորդիվ անդրադարձավ Քաջարան-Ագարակ 32 կիլոմետր երկարությամբ հատվածին, որտեղ շինաշխատանքների շուրջ 45 տոկոսն արդեն ավարտված է։ Իրանական կապալառու ընկերությունը, Խուդաթյանի գնահատմամբ, բավականին լավ աշխատանքներ է իրականացնում, և դա անում է օրացույցային գրաֆիկի սահմաններում՝ առանց էական շեղումների։
«Դա նշանակում է, որ 2028 թվականի սկզբին կամ 2027 թվականի տարեվերջին մենք կխոսենք այս հատվածի բացման և շահագործման հանձնելու մասին, ինչն էականորեն կթեթևացնի Քաջարանից դեպի Ագարակ և դեպի Իրանի հետ սահման գնացող ճանապարհը։ Նոր կառուցվող ճանապարհի թեքությունը չի գերազանցելու հինգ տոկոսը, մինչդեռ գոյություն ունեցող ճանապարհը մինչև 12 տոկոս թեքություն ունի։ Այնտեղ ոլորաններ կան, ծովի մակարդակից 2535 մետր բարձրության վրա բարձրանալն էլ որոշակի խնդիրներ է ենթադրում։ Չնայած այն հանգամանքին, որ ճանապարհն այդտեղ լավ սպասարկվում է, այդուհանդերձ, հաճախ նշված բարձրության վրա լինում են ձյան առատ տեղումներ, ինչը դժվարացնում է դեպի Իրան գնացող և Հայաստան եկող բեռնատարների երթևեկը»,- ասաց ՏԿե նախարարը։
Նա ընդգծեց, որ այդ հատվածում կան Հայաստանի համար կարևոր նշանակության ենթակառուցվածքներ, որոնք նախկինում չեն եղել։ Այսօր կառուցվում են 15 կամուրջներ, որոնց մեջ կան 300, 600, 700 մետր երկարությամբ մի քանի կամուրջներ։ Նշված հատվածում կառուցվում են նաև երկու թունելներ, որոնցից մեկի երկարությունը մոտ 400 մետր է, մյուսինը՝ ավելի քան 500 մետր։ Նախագծային լուծումներ տալու ժամանակ այդ թունելների երկարությունը նախատեսվածից ավելի երկար է ստացվել։ Խուդաթյանը հիշեցրեց, որ անկախությունից ի վեր՝ թունելների բացակայության պատճառով քաղաքացիները ստիպված են եղել սարեր շրջանցել՝ անցնելով ավելի քան 8, 9, իսկ երբեմն էլ 10 կիլոմետր։
«Քաջարանի թունելի մասով մրցութային գործընթացը գրեթե ամփոփված է։ Բանկի կողմից շուտով կստանանք կապալառուի հաստատումը, և ամռան ամիսներին արդեն շինարարական ընկերությունն այնտեղ կիրականացնի մոբիլիզացիոն աշխատանքներ։ Քաջարանի 8 կիլոմետր երկարությամբ թունելը կդառնա ՀՀ ամենամեծ ենթակառուցվածքը։ Այնտեղ նախատեսված են 5-6 տարվա շինաշխատանքներ։ Զուգահեռաբար բանակցում ենք ֆրանսիական գործընկերների՝ եվրոպական առաջատար ընկերություններից մեկի հետ, որն Ալպերում ավելի մեծ երկարությամբ թունելի կառուցման փորձ ունի։ Հաջող բանակցությունների արդյունքում կկնքվի երկկողմ պայմանագիր։ Նրանք կսկսեն նաև շուրջ 8 կիլոմետր երկարությամբ Բարգուշատի թունելի կառուցման աշխատանքները։ Թունելներն իրար մոտեցնող և կապող ճանապարհների կառուցապատման մրցույթներն ավարտական փուլում են։ 2026 թվականին այդ ճանապարհների մասով շինաշխատանքները կմեկնարկեն»,- մանրամասնեց նախարարը։
Նրա տեղեկացմամբ՝ այդ ամենից հետո Սիսիանի հատվածը կմիանա Քաջարան-Ագարակ հատվածին։ Այդ հատվածի տարբեր կտորներով շինարարությունը նախատեսվում է ավարտին հասցնել 79 ամսում, ինչը նման ենթակառուցվածքի համար, ըստ Խուդաթյանի, իրականում երկար ժամանակ չէ։
«Հաջորդիվ կանցնենք Արտաշատից դեպի Սիսիան ճանապարհի կառուցմանը, որը մեր ամենաերկար հատվածը կլինի, որի շինարարությունը կիրականացնենք փուլերով։ Այնուհետև մեզ կմնա Գյումրիից շրջանցիկով դեպի Բավրա գնացող հատվածի շինարարությունը։ Այնտեղ նախագծային որոշակի պատկերացումներ ունենք, բայց այն աշխատանքները, որոնք մրցութային փուլում են, կտանենք շինարարության փուլ, որոշակի ժամանակ կհսկենք դրա ընթացքը և հետո միայն կսկսենք նոր նախագծեր։ Հայաստանի ֆինանսական և շինարարական կարողություններն այնպիսին չեն, որ Հյուսիս-Հարավ մայրուղին կարողանայինք կառուցել 3-4 տարվա ընթացքում, բայց ուրախ եմ, որ այն մեր բոլորի աչքի առջև հստակ տեսք է ստանում և բազմաթիվ կտորներ, այդ թվում՝ Գյումրիից դեպի Աշտարակ գնացող կտորը փաստացի հանձնվում է երթևեկությանը, ինչը նշանակում է, որ անհրաժեշտություն չկա սպասել ծրագրի ամբողջական ավարտին՝ այդ ճանապարհից օգտվելու համար»,- ասաց ՏԿԵ նախարարը։

Магистраль Север-Юг, имеющая жизненно важное значение для Армении, на глазах у всех обретает четкие очертания - министр ТУИ
Финансовые и строительные возможности Армении не позволяют построить магистраль Север-Юг за 3-4 года, но приятно отметить, что эта автомагистраль, имеющая для нас жизненно важное значение, на глазах у всех обретает четкие очертания.
Об этом в интервью Арменпресс заявил министр территориального управления и инфраструктуры (ТУИ) Республики Армения Давид Худатян, говоря о ходе строительных работ на различных участках магистрали Север-Юг.
«Первый участок – это отрезок от Аштарака до Гюмри, строительство которого уже завершено, а строительство участка, ведущего к Арташату, было завершено давно и эксплуатируется уже довольно давно. Правительство также одобрило строительство участка улицы Шерама в Ереване. Это участок магистрали Север-Юг, по которому были судебные решения и постановления. Отрадно, что у нас уже есть решение по этому вопросу, и в ближайшее время наши партнеры из муниципалитета Еревана начнут строительные работы на этом коротком участке, после чего Ереван будет полностью соединен с Гюмри исключительно магистралью Север-Юг», – сказал Худатян.
Далее министр затронул 32-километровый участок Каджаран-Агарак, где уже выполнено около 45 процентов строительных работ. По словам Худатяна, иранская подрядная компания ведет работу достаточно хорошо и делает это в рамках графика, без существенных отклонений.
«Это означает, что в начале 2028 или в конце 2027 года мы будем говорить об открытии и вводе в эксплуатацию этого участка, который значительно облегчит дорогу из Каджарана в Агарак и на границу с Ираном. Уклон новой дороги не превысит пяти процентов, в то время как у существующей дороги он достигает 12 процентов. Там есть серпантины, да и подъем на высоту 2535 метров над уровнем моря также создает определенные проблемы. Несмотря на то, что дорога там хорошо обслуживается, на указанной высоте часто бывают обильные снегопады, что затрудняет движение грузовиков, следующих в Иран и в Армению», — сказал министр ТУИ.
Он подчеркнул, что на этом участке находится имеющая большое значение для Армении инфраструктура,  которой раньше не было. Сегодня строится 15 мостов, в том числе несколько мостов длиной 300, 600, 700 метров. На упомянутом участке также строятся два тоннеля, один длиной около 400 метров, другой — более 500 метров. При разработке проектных решений длина этих тоннелей получилась больше запланированной. Худатян напомнил, что со времен обретения независимости из-за отсутствия тоннелей гражданам приходилось объезжать горы, преодолевая более 8, 9, а иногда и 10 километров.
«Тендерный процесс по Каджаранскому тоннелю практически завершен. Вскоре мы получим от банка утверждение подрядчика, и в летние месяцы строительная компания начнет там мобилизационные работы. 8-километровый Каджаранский тоннель станет крупнейшим инфраструктурным объектом в Республике Армения. Строительные работы запланированы на 5-6 лет. Параллельно мы ведем переговоры с нашими французскими партнерами, одной из ведущих европейских компаний, имеющей опыт строительства более длинного тоннеля в Альпах. В результате успешных переговоров будет подписано двустороннее соглашение. Они также начнут строительство Баргушатского тоннеля длиной около 8 километров. Тендеры на строительство дорог, которые сблизят и соединят тоннели, находятся на завершающей стадии. Строительные работы по этим дорогам начнутся в 2026 году», — уточнил министр.
По его словам, после всего этого участок Сисиан соединится с участком Каджаран-Агарак. Строительство этого участка в различных частях планируется завершить за 79 месяцев, что, по словам Худатяна, на самом деле не так уж и долго для подобной инфраструктуры.
«Далее мы перейдем к строительству дороги от Арташата до Сисиана, которая станет нашим самым длинным участком, строительство которого мы будем проводить поэтапно. Затем останется строительство участка объездной дороги от Гюмри до Бавры. У нас есть определенные проектные идеи, но работы, находящиеся на стадии тендера, мы переведем на стадию строительства, будем следить за их ходом в течение определенного времени, и только потом начнем новые проекты. Финансовые и строительные возможности Армении не позволяют нам построить магистраль Север-Юг за 3-4 года, но я рад, что она на наших глазах обретает четкую форму и что многие участки, включая участок от Гюмри до Аштарака, уже открыты для движения, а это значит, что нет необходимости ждать полного завершения проекта, чтобы использовать эту дорогу», — сказал министр ТУИ.