ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկը պլանային վերանորոգման աշխատանքներից հետո միացվել է ՀՀ միասնական էներգահամակարգին
2026 թվականի պլանային նախազգուշական վերանորոգման աշխատանքների հաջող ավարտից հետո՝ սեպտեմբերի 1-ին Հայաստանի ատոմային էլեկտրակայանի թիվ 2 էներգաբլոկը վերագործարկվել և միացվել է ՀՀ միասնական էներգահամակարգին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը։
Վերանորոգման ընթացքում իրականացվել են շուրջ 20 կարևոր միջոցառում՝ ուղղված էներգաբլոկի հուսալիության, անվտանգության և արդյունավետ շահագործման բարձրացմանը։
Վերանորոգման աշխատանքները տևել են 153 օր` գրաֆիկին համապատասխան։
Ներկայում էներգաբլոկը գործում է բնականոն ռեժիմով, հզորության աստիճանական բարձրացումն իրականացվում է սահմանված տեխնոլոգիական պահանջներին համապատասխան։

Второй энергоблок АЭС Армении после планового ремонта подключен к единой энергосистеме РА
После успешного завершения планового профилактического ремонта на 2026 год, 1 сентября энергоблок № 2 АЭС Армении был перезапущен и подключен к единой энергосистеме Республики Армения.
По сообщению Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook написал министр территориального управления и инфраструктуры Республики Армения Давид Худатян.
В ходе ремонта было реализовано около 20 важных мероприятий, направленных на повышение надежности, безопасности и эффективности работы энергоблока.
Ремонт длился 153 дня в соответствии с графиком.
В настоящее время энергоблок работает в нормальном режиме, постепенное увеличение мощности осуществляется в соответствии с установленными технологическими требованиями.