ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկը պլանային վերանորոգման աշխատանքներից հետո միացվել է ՀՀ միասնական էներգահամակարգին
2026 թվականի պլանային նախազգուշական վերանորոգման աշխատանքների հաջող ավարտից հետո՝ սեպտեմբերի 1-ին Հայաստանի ատոմային էլեկտրակայանի թիվ 2 էներգաբլոկը վերագործարկվել և միացվել է ՀՀ միասնական էներգահամակարգին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը։
Վերանորոգման ընթացքում իրականացվել են շուրջ 20 կարևոր միջոցառում՝ ուղղված էներգաբլոկի հուսալիության, անվտանգության և արդյունավետ շահագործման բարձրացմանը։
Վերանորոգման աշխատանքները տևել են 153 օր` գրաֆիկին համապատասխան։
Ներկայում էներգաբլոկը գործում է բնականոն ռեժիմով, հզորության աստիճանական բարձրացումն իրականացվում է սահմանված տեխնոլոգիական պահանջներին համապատասխան։

Unit 2 of the Armenian Nuclear Power Plant was restarted and reconnected to the country’s power grid on September 1 after the successful completion of the 2026 scheduled maintenance work.
Minister of Territorial Administration and Infrastructure Davit Khudatyan announced the restart, saying that during the maintenance, around 20 important measures were implemented aimed at increasing the reliability, safety and efficiency of the power unit’s operation.
The planned maintenance work lasted 153 days, in accordance with the schedule, the minister said.
The power unit is currently operating normally, with its output being gradually increased in accordance with the established technological requirements, he said.