Մեղրին ստացել է նոր կարգավիճակ՝ վերածվելով խաղաղության և առևտրային խաչմերուկի
Մեղրին ճանաչվել է ԱՊՀ 2026 թվականի մշակութային մայրաքաղաք, ինչն ավելի է բարձրացրել նրա կարգավիճակը՝ կարևորելով առանձնահատուկ դերը ոչ միայն Հայաստանում, այլև ամբողջ տարածաշրջանում։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Մեղրի խոշորացված համայնքի ղեկավար Խաչատուր Անդրեասյանը նշեց, որ Հայաստանի հարավային դարպասն այժմ կոչվում է և՛ խաղաղության, և առևտրային խաչմերուկ։ Խոշորացված համայնքը ներառում է երկու քաղաք և 13 գյուղ։ Համայնքի 60-ամյա ղեկավարը մասնագիտությամբ ֆինանսիստ է, պաշտոնավարում է 2024 թվականից։
Նրա հետ զրույցը, բնականաբար, սկսեցինք պատմական որոշումից, ինչի շնորհիվ Մեղրին ստացել է կարևոր կարգավիճակ։
«2025 թվականին ԿԳՄՍ նախարարությունից մեզ տեղեկացրին, որ Տաջիկստանում կայանալու է ԱՊՀ երկրների մշակութային 18-րդ համագումարը, որին հրավիրված էինք նաև մենք։ Համագումարում լսվելու էր Մեղրին ԱՊՀ 2026 թվականի մշակութային մայրաքաղաք հռչակելու հարցը։ Համայնքապետարանի և ԿԳՄՍ նախարարության պատվիրակությունները միասին մեկնեցին Տաջիկստան, որտեղ էլ կայացավ մեզ համար շատ կարևոր, նույնիսկ պատմական այդ որոշումը, ինչից հետո ակնկալում ենք զբոսաշրջիկների մեծ հոսք, որովհետև Մեղրին հետխորհրդային երկրներում կդառնա ավելի ճանաչված ու ներկայանալի քաղաք»,- ասաց Անդրեասյանը։
Զրույցի ընթացում համայնքապետն անդրադարձավ ոլորտային մի շարք հարցերի, ինչպես նաև խոշորացված համայնքի բնակավայրերում մարդկանց առջև ծառացած խնդիրներին՝ նշելով դրանց լուծման ուղիները։
«Այսօր մեղրեցուն նախ անհրաժեշտ է ոռոգման և խմելու ջուր։ Մեղրու գետն ինքնահոս է, ջրով ապահովում է Մեղրու շրջանի զգալի մասը՝ մինչև Նռնաձոր գյուղ և Ագարակի տարածք։ Բայց երբ ինքնահոսը վերջանում է ու պետք է աշխատեն պոմպակայանները, ժամանակ առ ժամանակ առաջանում են տեխնիկական խնդիրներ։ Եթե մեր տարածաշրջանը հատկապես ամառվա տապին զրկվի ջրից, ապա անխուսափելիորեն այստեղ կլինի երաշտ։ Կառավարությունը 2025 թվականին հաստատեց 25 ջրամբարներից հինգի առաջնահերթ կառուցապատման ծրագիրը, որոնց մեջ է նաև Մեղրու ջրամբարը։ 2027 թվականին կմեկնարկեն Լիճքի ջրամբարի շինաշխատանքները։ Դրանից հետո խնդիրը զգալիորեն կլուծվի»,- ասաց համայնքապետը։
Մեղրու գետը կարողանում է ամառվա սեզոնին ջրով ապահովել Լեհվազ, Վարդանիձոր, Թխկուտ, Լիճք, Տաշտուն գյուղերին, մինչդեռ Նռնաձոր, Շվանիձոր, Ալվանք և Ագարակ բնակավայրերն ավելի շատ կախված են պոմպակայանների աշխատանքից։ Լիճք գյուղի տարածքում կառուցվում է խմելու ջրի մաքրման նոր կայան։ Այն շուտով կհանձնվի շահագործման։ Նման կայան կառուցվում է նաև Ագարակ քաղաքում։
Անդրադառնալով գյուղատնտեսության ոլորտին՝ Անդրեասյանը հայտնեց, որ խաղողագործությունը տեղում զգալիորեն կրճատվել է, որովհետև գինու գործարանն այլևս չի գործում, և մարդկանց համար դժվարացել է խաղողի բերքի իրացումը։ Հիմա չկան առանձին համայնքային հողատարածքներ այդ մշակաբույսով զբաղվելու համար։ Հողերը հատկացվել են սեփականատերերին։ Մարդիկ նախընտրում են աճեցնել հատիկավոր պտղատու ծառեր, որոնք ավելի շատ եկամուտ են ապահովում։
«Բոլորին հայտնի են Մեղրու տարածաշրջանի նուռը, թուզն ու արքայանարինջը, որոնց իրացման հետ կապված խնդիրներ չեն առաջանում։ Մինչև հիմա շարունակվում է հողերի սեփականաշնորհման գործընթացը, որին զուգահեռ ընթանում է նաև վարձակալման պրոցեսը։ Բերքի տակ գտնվող բոլոր հողերը մշակվում են, հողային ֆոնդը վերահսկվում է։ Այսօր ամենամեծ ներդրումները կատարվում են հենց Սյունիքի մարզում, քանի որ Հյուսիս-հարավ ճանապարհն անցնում է այստեղով։ Պետական ներդրումների ծավալի առումով Մեղրին առաջին տեղում է՝ մյուս բնակավայրերի համեմատությամբ»,- ասաց համայնքապետը։
Տասնամյակներ շարունակ տարածաշրջանի շատ բնակավայրերում ասֆալտապատման աշխատանքներ չեն իրականացվել։ Խոշորացված համայնքի ղեկավարը տեղեկացրեց, որ Շվանիձոր-Նռնաձոր հատվածում պետությունն իրականացնում է 13 կիլոմետր և 100 մետր երկարությամբ ճանապարհի կառուցումը, որն ունի շատ մեծ նշանակություն։ Ներհամայնքային ճանապարհաշինական աշխատանքներ նույնպես իրականացվում են։
«Անցյալ տարի սուբվենցիոն ծրագրի շրջանակում Ագարակ քաղաքում մոտ 540 միլիոն դրամի չափով իրականացվել են ճանապարհների վերանորոգման աշխատանքներ։ Ընթացիկ տարում Մեղրիում նույնպես իրականացվելու են ճանապարհաշինական աշխատանքներ, որոնց գումարը կազմում է 450 միլիոն դրամ։ Նույնքան գումար էլ հատկացվել է գյուղական վեց համայնքների ճանապարհներն ասֆալտապատելուն։ Խոսքը Կարճևան, Կուրիս, Կուդեմնիս, Վահրավար, Վարդանիձոր և Թխկուտ գյուղերի մասին է»,- նշեց Անդրեասյանը։
Խոշորացված համայնքի բնակավայրերում ընթանում են նաև դպրոցների ու մանկապարտեզների կառուցապատման աշխատանքներ։ Բոլոր գյուղերում, բացառությամբ Տաշտունի և Լիճքի, կան դպրոցներ։ Մեղրի քաղաքում գործում են երկու դպրոցներ, իսկ Ագարակում՝ մեկը։
«Ինչով կարողանում ենք, օգնում ենք, սակայն ավելի մեծ ծավալի ներդրումային աշխատանքներ իրականացնում է պետությունը։ Ագարակում կառուցվում է Սյունիքի մարզի ամենամեծ մոդուլային դպրոցը, որի շինաշխատանքների  համար հատկացվել է ավելի քան 10 միլիոն դրամ։ Մոդուլային դպրոցը նախատեսված է 800 սաների համար։ Երեխաների թվաքանակի աճը մեզ ստիպել է ավելացնել խմբերի քանակը։ Մեղրիում կա մեկ մանկապարտեզ, ուր հաճախում են 250 երեխաներ։ Բայց արդեն առաջացել է ավելի մեծ մանկապարտեզ ունենալու անհրաժեշտություն»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Նա հավելեց, որ դեռ խորհրդային ժամանակներից բազմաթիվ քաղաքացիներ մեկնել են Ռուսաստան, բայց հիմա մեծ միգրացիա չկա։ Մարդիկ ուզում են մնալ Մեղրիում, քանի որ տեսնում են զարգացման պրոցեսը, պետության կողմից կատարվող հսկայածավալ ներդրումները։ Հյուսիս-հարավի շինարարությունը նույնպես լավատեսություն է ներշնչում, որում ներգրավված են բազմաթիվ  մեղրեցիներ։ Պետությունը կառուցում է նոր մաքսատուն, որտեղ նույնպես աշխատելու են մեղրեցիները։ Այդ մաքսատունը լինելու է Հայաստանում նմանատիպ ամենամեծ կառույցը։
«Բնակավայրերում կառուցվում են նոր խաղահրապարակներ, վերականգնվում են Մեղրու և Ագարակի մարզադաշտերը։ Օրեր առաջ Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահը ժամանել էր Մեղրի և Ագարակ։ Մեր համայնքը ներդնելու է 37 միլիոն դրամ։ Միջոցների մի մասն էլ հատկացնելու է ԶՊՄԿ-ն, և արդյունքում կունենանք ժամանակակից երկու գեղատեսիլ ու բարեկարգ մարզադաշտ։ Փոստային նախկին բաժանմունքի շենքը կվերապրոֆիլավորվի, և այդտեղ կգործի մարզահամալիր։ Այդ ծրագիրը նույնպես կիրականացվի ԱՊՄԿ-ի, համայնքի և պետության համատեղ ջանքերի շնորհիվ»,- տեղեկացրեց Անդրեասյանը։
Մեղրիում զարգանում է նաև զբոսաշրջությունը։ Այդ առումով կա զգալի աշխուժություն, ավելանում է հյուրատների քանակը։ Նախկինում այսքան մարդ չի այցելել Մեղրի, մինչդեռ քաղաքը մեր օրերում դարձել է հանրաճանաչ՝ հետաքրքրելով շատերին։ Համայնքապետարանը սերտորեն աշխատում է տուրիստական կազմակերպությունների հետ, որոնք զբոսաշրջիկների հոսքն ուղղորդում են Մեղրի։ Կան մարդիկ, որոնք գերադասում են մնալ ոչ թե հյուրանոցում, այլ հյուրատանը։ Օրինակ՝ Ղազախստանի դեսպանը մշակութային միջոցառումների ժամանակ գերադասեց մնալ Վարդանիձոր գյուղում, պատմաբան Ռուբեն Մախսուդյանի մեծ հյուրատանը, թեև դիվանագետին առաջարկել էին հյուրանոցային սենյակ Մեղրիում։
Իրանում տեղի ունեցող պատերազմական գործողությունների ժամանակ սահմանամերձ Սյունիքի մարզը և հատկապես Մեղրին գտնվում էին ուշադրության կենտրոնում, սակայն Իրանից փախստականների մեծ հոսք չեղավ։
«Նույնիսկ նախորդ տարվա իրանա-իսրայելական 12-օրյա պատերազմի ընթացքում ավելի շատ մարդ եկավ Հայաստան, քան այս ողջ ընթացքում։ Շատ լրագրողներ չէին հավատում այդ իրողությանը, և նույնիսկ Երևանից եկան Մեղրի ու անձամբ հավաստիացան դրանում։ Հիմնականում երրորդ երկրներ գնացող անձինք եկան Մեղրի։ Որոշ իրանցիներ Հայաստանում ունեին հարազատներ ու բարեկամներ, որոշ ժամանակ հանգրվանեցին նրանց հարկի տակ, բայց հետո վերադարձան Իրան։ Մեղրին ֆունկցիոնալ առումով ծառայեց որպես խաղաղության խաչմերուկ, մարդկանց դիմավորեց արժանավայել և նույն կերպ ճանապարհեց»,- ասաց Անդրեասյանը։
Այսօր շատ է խոսվում TRIPP նախաձեռնության մասին, որն անմիջական առնչություն ունի Մեղրի խոշորացված համայնքի հետ։ Զրույցի ընթացքում, բնականաբար, այդ թեման նույնպես չշրջանցվեց։
«TRIPP-ը շահավետ է լինելու և՛ մեր համայնքի, և՛ առհասարակ Հայաստանի համար, որովհետև մեր երկիրը լինելու է տարանցիկ պետություն։ Հաշվի առնելով այդ հանգամանքը՝  կառուցվում է նոր ու մեծ մաքսատուն, որտեղով օրական անցնելու է 2000 մեքենա։ Այժմ գործող մաքսատունը օրական սպասարկում է 300-400 մեքենայի։ TRIPP-ը հսկայական շահույթներ կբերի մեզ և տնտեսապես կզարգացնի տարածաշրջանը»,- եզրափակեց Մեղրի խոշորացված համայնքի ղեկավարը։

Мегри получил новый статус, став перекрестком мира и торговли
Мегри признан культурной столицей СНГ-2026, что еще больше укрепило его статус, подчеркнув его особую роль не только в Армении, но и во всем регионе.
В интервью Арменпресс глава укрупненной общины Мегри Хачатур Андреасян отметил, что южные ворота Армении теперь называют перекрестком мира и торговли. В состав укрупненной общины входят два города и 13 сел. 60-летний глава общины по профессии финансист, занимает свой пост с 2024 года.
Естественно, мы начали наш разговор с ним с исторического решения, благодаря которому Мегри получил столь важный статус.
«В 2025 году Министерство образования, науки, культуры и спорта (МОНКС) сообщило нам, что в Таджикистане состоится 18-й культурный конгресс стран СНГ, на который нас также пригласили. На конгрессе будет обсуждаться вопрос о присвоении Мегри статуса культурной столицы СНГ 2026 года. Делегации муниципалитета и МОНКС вместе отправились в Таджикистан, где было принято очень важное, даже историческое для нас решение, после которого мы ожидаем большого притока туристов, поскольку Мегри станет более узнаваемым и презентабельным городом в постсоветских странах», — сказал Андреасян.
В ходе беседы глава общины затронул ряд отраслевых вопросов, а также проблемы, с которыми сталкиваются жители населенных пунктов укрупненной общины, указав пути их решения.
«Сегодня Мегри в первую очередь нуждается в оросительной и питьевой воде. Река Мегри течет самотеком, она обеспечивает водой значительную часть Мегринского региона, вплоть до села Нрнадзор и района Агарак. Но когда самотек прекращается и приходится работать насосным станциям, время от времени возникают технические проблемы. Если наш регион будет лишен воды, особенно в летнюю жару, то здесь неизбежно наступит засуха. Правительство утвердило приоритетную программу строительства пяти из 25 водохранилищ к 2025 году, включая Мегринское водохранилище. Строительство Личского водохранилища начнется в 2027 году. После этого проблема будет в значительной степени решена», — сказал мэр.
Река Мегри в летний сезон обеспечивает водой села Лехваз, Варданидзор, Тхкут, Личк, Таштун, в то время как населенные пункты Нрнадзор, Шванидзор, Алванк и Агарак в большей степени зависят от работы насосных станций. На территории села Личк строится новая водоочистная станция. Она скоро будет введена в эксплуатацию. Аналогичная станция строится и в городе Агарак.
Что касается сельскохозяйственного сектора, Андреасян отметил, что виноградарство в этом районе значительно сократилось, поскольку винодельня больше не работает, и людям стало трудно продавать свой урожай винограда. Сейчас нет отдельных общинных участков земли для выращивания этой культуры. Земли выделены собственникам. Люди предпочитают выращивать фруктовые деревья, которые приносят больший доход.
«Всем хорошо знакомы гранаты, инжир и абрикосы Мегринской области, и с их продажей проблем нет. Процесс приватизации земель все еще продолжается, а также идет процесс сдачи в аренду. Все обрабатываемые земли обрабатываются, земельный фонд контролируется. Сегодня в Сюникской области осуществляются крупнейшие инвестиции, поскольку здесь проходит дорога Север-Юг. По объему государственных инвестиций Мегри занимает первое место по сравнению с другими населенными пунктами», — сказал глава общины.
На протяжении десятилетий во многих населенных пунктах региона не проводились работы по асфальтированию. Глава укрупненной общины сообщил, что государство строит дорогу длиной в 13 километров и 100 метров на участке Шванидзор-Нрнадзор, что имеет большое значение. Также ведутся работы по строительству внутриобщинных дорог.
«В прошлом году в рамках программы субсидирования в городе Агараке были проведены дорожно-ремонтные работы на сумму около 540 миллионов драмов. В этом году дорожно-строительные работы будут проводиться также в Мегри на сумму 450 миллионов драмов. Такая же сумма выделена на асфальтирование дорог шести сельских общин. Речь идёт о селах Карчеван, Курис, Кудемнис, Вагравар, Варданидзор и Тхкут», — отметил Андреасян.
В посёлках расширенной общины также ведутся строительные работы по возведению школ и детских садов. Школы есть во всех селах, кроме Таштуни и Личка. В городе Мегри две школы, а в Агараке — одна.
«Мы помогаем, чем можем, но государство осуществляет более масштабные инвестиционные проекты. В Агараке строится крупнейшая в Сюникской области модульная школа, на строительство которой выделено более 10 миллионов драмов. Модульная школа рассчитана на 800 учеников. Рост числа детей вынудил нас увеличить количество групп. В Мегри есть один детский сад, который посещают 250 детей. Но уже сейчас есть потребность в более крупном детском саде», — сказал наш собеседник.
Он добавил, что со времен Советского Союза многие граждане уехали в Россию, но сейчас масштабной миграции нет. Люди хотят оставаться в Мегри, потому что видят процесс развития, огромные инвестиции, сделанные государством. Строительство автомагистрали Север-Юг, в котором участвуют многие жители Мегри, также внушает оптимизм. Государство строит новое здание таможни, где будут работать и жители Мегри. Эта таможня станет крупнейшим подобным сооружением в Армении.
«В жилых районах строятся новые игровые площадки, реставрируются стадионы Мегри и Агарака. Несколько дней назад в Мегри и Агарак прибыл президент Футбольной федерации Армении. Наше сообщество инвестирует 37 миллионов драмов. Часть средств выделит Зангезурский медно-молибденовый комбинат (ЗММК), и в результате у нас будут два современных, красивых и ухоженных стадиона. Бывшее здание почты будет реконструировано, и там будет функционировать спортивный комплекс. Эта программа также будет реализована благодаря совместным усилиям ЗММК, общины и государства», — сообщил Андреасян.
Туризм в Мегри также развивается. В этом отношении наблюдается значительная активность, увеличивается количество гостевых домов. Раньше Мегри посещало не так много людей, а сейчас город стал популярным, привлекая множество туристов. Муниципалитет тесно сотрудничает с туристическими организациями, которые направляют поток туристов в Мегри. Есть люди, которые предпочитают останавливаться в гостевом доме, а не в отеле. Например, посол Казахстана во время культурных мероприятий предпочел остановиться в селе Варданидзор, в большом гостевом доме историка Рубена Махсудяна, хотя дипломату предлагали номер в отеле в Мегри.
Во время боевых действий в Иране приграничный регион Сюник и особенно Мегри находились в центре внимания, но большого притока беженцев из Ирана не наблюдалось.
«Даже во время 12-дневной израильско-иранской войны в прошлом году в Армению приехало больше людей, чем за весь этот период. Многие журналисты не верили в эту реальность и даже приезжали из Еревана в Мегри и лично это видели. В основном в Мегри приезжали люди, направлявшиеся в третьи страны. У некоторых иранцев были родственники и друзья в Армении, они какое-то время жили у них, а затем возвращались в Иран. Мегри в функциональном плане служил перекрестком мира, достойно принимал людей и достойно провожал», — сказал Андреасян.
Сегодня много говорят об инициативе TRIPP, которая непосредствено связана с укрупненной общиной Мегри. Естественно, эта тема в ходе беседы не была обойдена.
«TRIPP принесет пользу как нашей общине, так и Армении в целом, поскольку наша страна станет транзитным государством. С учетом этого строится новый крупный таможенный пункт, через который ежедневно будет проходить 2000 автомобилей. Нынешний таможенный пункт обслуживает 300-400 автомобилей в день.TRIPP принесет нам огромную прибыль и будет способствовать экономическому развитию региона», — заключил глава укрупненной общины Мегри.