Զելենսկին հայտարարել է, որ «Դրուժբա» նավթամուղը պատրաստում են վերագործարկման
Ուկրաինան այս գարնանը կավարտի «Դրուժբա» նավթամուղի վերանորոգումը, և դրանով նավթի տարանցումը կվերսկսվի՝ չնայած Ռուսաստանի հետագա հարվածների ռիսկին։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «ՌԲԿ-Ուկրաինա»-ից, այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին։
«Եթե եվրոպական ֆինանսավորման հարցը շարունակի կախված մնալ նավթի մատակարարման հնարավորությունից, ապա մենք ասել ենք, թե երբ կվերանորոգենք «Դրուժբա» նավթամուղը։ Իսկ մատակարարումների պատասխանատվությունը կընկնի եվրոպացիների վրա», - ասել է նա։
Զելենսկու խոսքով՝ Ուկրաինան կվերանորոգի «Դրուժբա» նավթամուղը, քանի որ նման պայմանավորվածություն գոյություն ունի։
«Ես նրանց ասել եմ, որ կավարտենք այս գարնանը։ Շատ բան արդեն արվել է», - հավելել է Զելենսկին։
Միևնույն ժամանակ, նախագահը զգուշացրել է, որ ավերված ռեզերվուարները կարճ ժամանակում հնարավոր չէ վերականգնել։ Հետևաբար, խոսքը միայն տարանցման վերականգնման մասին է՝ այս գործընթացին ուղեկցող բոլոր ռիսկերով։
Զելենսկին նշել է, որ հայտնի չէ՝ արդյոք Ռուսաստանը զերծ կմնա խողովակաշարին հետագա հարվածներից։
Նավթամուղով նավթի մատակարարումների դադարեցման պատճառով Հունգարիան արգելափակել է ԵՄ-ի 90 միլիարդ եվրոյի վարկի տրամադրումն Ուկրաինային։ Սլովակիան կիսում է Հունգարիայի դիրքորոշումը։ Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը նաև հայտարարել է Ուկրաինային գազի մատակարարումը դադարեցնելու մասին։ Ուկրաինան հայտարարել է, որ «Դրուժբա»-ի փակման պատճառը հունվարի վերջին խողովակաշարի ենթակառուցվածքներին Ռուսաստանի ավիահարվածներն էին։

Зеленский заявил, что нефтепровод “Дружба” готовят к перезапуску
Украина этой весной завершит ремонт нефтепровода “Дружба”, и таким образом возобновится транзит нефти, несмотря на риск новых ударов со стороны России. Как передает “Арменпресс” со ссылкой на РБК-Украина, президент Украины Владимир Зеленский заявил в беседе с журналистами:
“Если и дальше будет стоять вопрос европейского финансирования в обмен на возможность поставки нефти, то мы сказали, когда отремонтируем нефтепровод “Дружба”. А ответственность по поставкам будет за европейцами”, — сказал он.
По словам Зеленского, Украина отремонтирует нефтепровод “Дружба”, поскольку такое соглашение существует.
“Я им сказал, что этой весной мы закончим. Там уже много всего сделано”, — добавил Зеленский.
При этом президент предупредил, что восстановить разрушенные резервуары в короткие сроки невозможно. Поэтому речь идет только о восстановлении транзита со всеми сопутствующими этому процессу рисками.
Зеленский отметил, что неизвестно, воздержится ли Россия от дальнейших атак на нефтепровод.
В связи с приостановкой поставок нефти по трубопроводу Венгрия заблокировала предоставление Украине кредита ЕС в размере 90 миллиардов евро. Словакия разделяет позицию Венгрии. Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан также объявил о приостановке поставок газа в Украину. Украина заявила, что причиной закрытия Дружбы стали российские удары по трубопроводной инфраструктуре в конце января.