Իրանն ԱՄՆ-ի հետ խաղաղության բանակցությունների նախապայմաններ է առաջադրել
Իրանը նախապայմաններ է առաջադրել Միացյալ Նահանգների հետ երկարատև խաղաղության բանակցությունների համար։ Այդ նախապայմանների թվում են հարվածների անհապաղ դադարեցումը, հարձակումների չկրկնվելու երաշխիքները, ինչպես նաև այս ընթացքում հասցված վնասի փոխհատուցումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին իրանցի բարձրաստիճան պաշտոնյան հայտնել է Reuters-ին։
Պաշտոնյան, ում անունը չի հաղորդվում, նշել է, որ Թեհրանը մերժում է Միացյալ Նահանգների հետ ցանկացած հրադադար, որը միայն ժամանակավոր է լինելու։
Նա հավելել է, որ մշտական ​​խաղաղության համաձայնագիրը պետք է թույլ տա Իրանին պահանջել Հորմուզի նեղուցով անցնող նավերի տարանցման վճարներ, որոնք կտարբերվեն՝ կախված նավի տեսակից, դրա բեռից և պայմաններից։

Иран выдвинул предварительные условия для мирных переговоров с США
Иран выдвинул предварительные условия для долгосрочных мирных переговоров с Соединенными Штатами. Они включают немедленное прекращение военных действия, гарантии того, что нападения не повторятся, а также компенсацию за ущерб, причиненный в течение этого времени. Как передает Арменпресс, об этом Reuters сообщил высокопоставленный иранский чиновник.
Чиновник, имя которого не называется, отметил, что Тегеран отвергает любое прекращение огня с Соединенными Штатами, которое будет лишь временным.
Он добавил, что постоянное мирное соглашение должно позволить Ирану требовать плату за транзит судов, проходящих через Ормузский пролив, которая будет варьироваться в зависимости от типа судна, его груза и условий.